Prognózy počasí

Během víkendu se citelně ochladí

Hodnocení článku

Déletrvající častý sluneční svit a teplé až krátce horké počasí skončí. Během víkendu se citelně ochladí. Začátek srpna by měl být nejen chladnější, ale také více oblačný se srážkami. Tento trend počasí ukazují numerické předpovědi již delší dobu. Momentálně máme již přesné prognózy a ty původní lze říci, že v základu tedy vyjdou. Počasí se změní doslova přesně se začátkem nového měsíce. Ten připadá právě na neděli. A nedělní počasí se bude od sobotního znatelně lišit. I když se sobota bez srážek zpočátku neobejde, tak poté bude slunečno. Neděle přinese srážky na celém území a po většinu dne.

Trvalé i konvekční srážky

Během víkendu se citelně ochladí. Srážkové úhrny za den podle modelu Aladin do 2.8.2021 8h.

Obr. 1 Očekávané srážkové úhrny za den do 2.8.2021 dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Po dlouhé době se v ČR objeví i trvalé srážky. Ty převáží během neděle v Čechách. Tam přejde studená fronta, jako příčina této změny počasí, rychleji. Ochladí se tam tedy již na počátku dne. Na východě Moravy a ve Slezsku stačí teplota vystoupit výše a tam můžeme čekat i výskyt bouřek. Ty mohou být zejména srážkově i vydatnější. Večer začnou od západu za frontou srážky ustávat. Při přechodu fronty přes východ našeho území bude docházet k jejímu zvlnění. Další informace o této synoptické situaci najdete v článku Zvlněná fronta a její charakteristiky. Fronta ovlivní počasí na východě o něco déle a bude tam vlivem zvlnění působit o něco významnější projevy počasí.

Po úvodu vlhkého období, který se odehraje v neděli přechodem studené fronty, lze čekat pokračování vlhčího a chladného počasí i v novém týdnu. Srážková činnost bude pokračovat v pondělí během dne místními přeháňkami za frontou. V dalších dnech možno čekat přechody dalších frontálních vln. Srážky budou mít podobu jak místních přeháněk či také bouřek, tak deště. To zejména za další studenou frontou během týdne, kdy dojde k dalšímu snížení teploty.

Při dešti bude teplota nízká

V neděli převládne v Čechách trvalejší déšť. V důsledku ochlazování za frontou a zataženého počasí s deštěm zůstane i odpoledne teplota nízko. Většinou mezi 17 až 22°C, při trvalém vydatnějším dešti i kolem 15-17°C. Na JV/V Moravy a ve Slezsku bude i 26°C. Mírně teplejší počasí oproti neděli, s maximy do 25°C a v některých dnech jen kolem 20°C lze očekávat v úvodu nového týdne. Pokud máte možnost, užijte si koupání nebo naplánujte výlet na sobotu.

Déšť pomůže doplnit vláhu, zejména v nejsvrchnějších částech půdy. Tam vlivem vyšší teploty a častějšího slunečního svitu zejména v místech bez výskytu významnějších srážek je sucho. Jde o povrchové sucho, zásoby vody v půdě a podzemních vod jsou i přes mírně klesající tendenci za poslední dny stále velmi dobré.

TIP: Informujte se o očekávaném počasí na druhý (resp. aktuální) den na naší stránce Předpověď na den.