Hodně srážek a teplotní výkyvy

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Na konci ledna nás čeká hodně a srážek a teplotní výkyvy. Zimní počasí se bude střídat s krátce teplejším tak, jak tomu bylo již v tomto týdnu. Od vyšších poloh bude sněhu rapidně přibývat, ve středních polohách bude převládat zimní počasí. A nakonec v nížinách, tam se bude ráz počasí střídat nejvíce. Zimní počasí se sněhem tam lze čekat jen přechodně. Srážková činnost bude vydatná zejména ve druhé polovině týdne s maximy srážek na návětří hor. Tam lze čekat výborné sněhové podmínky, ale také zvýšení rizika vzniku lavin.

Týden 25. až 31.1.2021

Předpověď

Hodně oblačnosti a srážek bude po celý poslední lednový týden. Vydatné srážky lze čekat po polovině a ke konci týdne. V nižších polohách budou srážky střídavě sněhové, smíšené až krátce dešťové. V období oblevy ke konci týdne budou nejvydatnější. Proto nelze v nižších polohách čekat sníh, ten se tam bude vyskytovat pouze v první polovině týdne. Zatím je poměrně otázkou, jak významné bude oteplení ke konci týdne. Zda bude podobné jako v uplynulém týdnu nebo jen mírné. Numerické modely nevidí totiž v posledních dnech situaci tak jasně. Oteplení tak nakonec může být jen slabé a hor se prakticky nedotknout.

S touto variantou počítají dnešní výstupy modelů, proto se podle toho bude odvíjet předpověď v tomto přehledu. V dalších dnech bude předpověď na konec týdne upřesňována. Jaký typ synoptické situace se prosadí totiž není jasné, podle toho se předpověď vyvine. Jinými slovy není jisté, jak moc se prosadí západní proudění nazývané „atlantické“. Pokud by došlo k vlivu  cyklon a s nimi spojených systémů front jako v týdnu minulém, šlo by krátce o významné oteplení. To ovšem jisté zatím není. Budeme-li brát variantní předpověď, tak se shoduje na oteplení. Ale na mírnějším a kratším než ukazovaly výstupy numerických modelů v minulých dnech. Ten vliv západního proudění přetrvává a lze potvrdit. Jen jeho intenzita a trvání zatím nikoli.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: +1 až -4°C, na počátku a konci týdne až -7°C a přechodně kolem +4°C. Nejvyšší teplota: -3 až +2°C, během týdne krátce 3 až 9°C. Průměrná teplota: -3 až +1°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 2050mm/cm, na návětří hor až 70cm. Shrnutí období: Mírně nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Zpočátku týdne bude na naše území proudit studený vzduch. Od západu během týdne začnou postupovat přes centrální Evropu v teplejším proudění opětovně frontální systémy vázané na cyklony. Ke konci týdne po přechodu studené fronty dojde pravděpodobně opět k návratu chladnějšího proudění.

Celkově lze potvrdit, že bude hodně srážek a teplotní výkyvy. Nutné bude upřesnění přehledu počasí v našich pravidelných výhledech na týden. Též můžete sledovat přímo mapy numerických modelů nebo grafy, doporučíme k tomu zejména stránku wetterzentrale.de.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Hodně srážek a teplotní výkyvy
Název
Hodně srážek a teplotní výkyvy
Popis
Hodně srážek a teplotní výkyvy. Stručný přehled vývoje počasí a hodnot základních prvků s odchylkami od normálu na týden 25.-31.1.2021.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.