Prognózy počasíTýdenní výhledy

Hodně srážek a teplotní výkyvy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Na konci ledna nás čeká hodně a srážek a teplotní výkyvy. Zimní počasí se bude střídat s krátce teplejším tak, jak tomu bylo již v tomto týdnu. Od vyšších poloh bude sněhu rapidně přibývat, ve středních polohách bude převládat zimní počasí. A nakonec v nížinách, tam se bude ráz počasí střídat nejvíce. Zimní počasí se sněhem tam lze čekat jen přechodně. Srážková činnost bude vydatná zejména ve druhé polovině týdne s maximy srážek na návětří hor. Tam lze čekat výborné sněhové podmínky, ale také zvýšení rizika vzniku lavin.

Týden 25. až 31.1.2021

Předpověď

Počasí na 48. týden 2023. Hodně srážek a výkyvy teploty. Zasněžený les.

Hodně srážek, sněhových spíše od středních poloh.

Hodně oblačnosti a srážek bude po celý poslední lednový týden. Vydatné srážky lze čekat po polovině a ke konci týdne. V nižších polohách budou srážky střídavě sněhové, smíšené až krátce dešťové. V období oblevy ke konci týdne budou nejvydatnější. Proto nelze v nižších polohách čekat sníh, ten se tam bude vyskytovat pouze v první polovině týdne. Zatím je poměrně otázkou, jak významné bude oteplení ke konci týdne. Zda bude podobné jako v uplynulém týdnu nebo jen mírné. Numerické modely nevidí totiž v posledních dnech situaci tak jasně. Oteplení tak nakonec může být jen slabé a hor se prakticky nedotknout.

S touto variantou počítají dnešní výstupy modelů, proto se podle toho bude odvíjet předpověď v tomto přehledu. V dalších dnech bude předpověď na konec týdne upřesňována. Jaký typ synoptické situace se prosadí totiž není jasné, podle toho se předpověď vyvine. Jinými slovy není jisté, jak moc se prosadí západní proudění nazývané “atlantické”. Pokud by došlo k vlivu  cyklon a s nimi spojených systémů front jako v týdnu minulém, šlo by krátce o významné oteplení. To ovšem jisté zatím není. Budeme-li brát variantní předpověď, tak se shoduje na oteplení. Ale na mírnějším a kratším než ukazovaly výstupy numerických modelů v minulých dnech. Ten vliv západního proudění přetrvává a lze potvrdit, čekají se však teplotní výkyvy. Jen jeho intenzita a trvání zatím nikoli.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: +1 až -4°C, na počátku a konci týdne až -7°C a přechodně kolem +4°C. Nejvyšší teplota: -3 až +2°C, během týdne krátce 3 až 9°C. Průměrná teplota: -3 až +1°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 2050mm/cm, na návětří hor až 70cm. Shrnutí období: Mírně nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Hodně srážek a teplotní výkyvy

Zpočátku týdne bude na naše území proudit studený vzduch. Od západu během týdne začnou postupovat přes centrální Evropu v teplejším proudění opětovně frontální systémy vázané na cyklony. Ke konci týdne po přechodu studené fronty dojde pravděpodobně opět k návratu chladnějšího proudění. Čeká nás hodně srážek.

Celkově lze potvrdit, že bude hodně srážek a teplotní výkyvy. Nutné bude upřesnění přehledu počasí v našich pravidelných výhledech na týden. Též můžete sledovat přímo mapy numerických modelů nebo grafy, doporučíme k tomu zejména stránku wetterzentrale.de.