Bouřky přešly a další přejdou
V noci na dnešek bouřky přešly a další přejdou v nejbližších dnech. A opět to bude nejčastěji během nočních hodin. Významné srážkové úhrny přinesla včerejší odpolední bouřková činnost velmi lokálně na jižní Moravu a do Slezska. Nebo na pomezí Vysočiny a východních Čech. V bouřkách padaly i kroupy a vyskytovaly se nárazy větru. Prudké srážky se následně vyskytly v bouřkách na jihu, jihozápadě Čech a v menší míře pak ve střední části Čech. Nejvíce srážek spadlo v bouřkách na Šumavě. Rozhodně to po delší době suchého a horkého počasí nebyly poslední významné srážky v tomto týdnu. Často půjde v nejbližší době právě o prudké bouřkové srážky a je nutné s tím počítat. Stejně tak s tím, že nelze přesně lokalizovat spad takových srážek.
Bouřky přešly: Přinesly úhrny 30 až 50mm, ojediněle přes 70mm
Obr. 1 Bouřky přešly a další přejdou. Srážkové úhrny po bouřkách v ČR za 24 hodin do 22.6.2021 9h, zdroj: hydro.chmi.cz
V bouřkách spadlo, jak uvádíme v prvním odstavci, nejvíce srážek na Šumavě a to ojediněle přes 70mm. Další vyšší úhrny pocházejí z jižních a jihozápadních Čech. Tam spadlo nejčastěji 30 až 45mm. Vodní toky reagovaly rychlým vzestupem na odtékající vodu ze srážek. V případě některých menších toků šlo krátce o dosažení nižších SPA.
Nejvyšší úhrny srážek do 22.6.2021 7h:
75.4mm Železná Ruda
67.1mm Prášily
66.0mm Kašperské Hory
56.6mm Lovčice-Kvasetice
50.5mm Plechý
49.0mm Hojsova Stráž
TIP: Sledujte vyskytující se i spadlé srážky na naší stránce Aktuální srážky.
Další bouřky přejdou a přinesou podobné úhrny srážek
Obr. 2 Bouřky přešly a další přejdou. Očekávané srážky za 24h do 24.6.2021 8h. Předpověď modelu Aladin z 22.6.2021 6 UTC, zdroj: chmi.cz
Jednotlivé vlny zvýšeného výskytu bouřkové činnosti předpokládá předpověď i pro další dny. Teplota vzduchu klesá, tropických hodnot dosáhne jen na JV/V Moravy a ve Slezsku. Jinak půjde o letní teplotu, ale díky přísunu vlhkosti budou výborné podmínky pro vznik bouřek. V noci na středu můžeme očekávat postup bouřek opět od jihozápadu. Bouřky zasáhnou hlavně jih Čech, Vysočinu a lokálně další oblasti. Významná bouřková činnost přejde naše území během noci na čtvrtek, kdy dosáhnou úhrny srážek pravděpodobně nejvyšších hodnot. Překonán může být opět i úhrn 70mm za den. Tyto srážky krátce rozvodní toky v povodí, do kterého spadnou. Je ovšem dosti komplikované pro numerické modely určit lokality, ve kterých srážky spadnou. A tedy postup bouřkové činnosti. Proto se podle toho budou mění i hydrologické předpovědi.
Výjimkou nebude ani pátek, kdy lze čekat opětovně srážky. Bouřková činnost a hlavní srážky spadnu na východě země. Zhruba od východních Čech a pomezí Vysočiny dále na Moravu a do Slezska. Tam mohou být úhrny srážek opět vysoké. Kde přesně spadnou nejvyšší srážky je nutné upřesňovat den co den.
Zvlněné frontální rozhraní
Odpověď na otázku proč se objevují a objeví takto významné srážky i proč je jejich předpověď obtížná je jasná. Nad střední Evropou a ČR se vlní frontální rozhraní. Toto ukončuje příliv velmi teplého vzduchu na naše území. Posouvá se jen velmi zvolna k východu a setrvá následně na východě našeho území. V jeho oblasti vzniká srážkově významná oblačnost. Na silné bouřky a vydatné srážky nutno stále upozorňovat. Další ochlazení za rozhraním nastane v pátek. I nadále lze čekat postupné snižování teploty i na východě naší země.
Jak se bude tlak vyvíjet v dalších hodinách a dnech? Poradí synoptické mapy na stránce Předpověď tlaku. Nevíte si rady se čtením těchto map? Nabízíme Základy čtení synoptických map.