Bouřky přešly a další přejdou

()

V noci na dnešek bouřky přešly a další přejdou v nejbližších dnech. A opět to bude nejčastěji během nočních hodin. Významné srážkové úhrny přinesla včerejší odpolední bouřková činnost velmi lokálně na jižní Moravu a do Slezska. Nebo na pomezí Vysočiny a východních Čech. V bouřkách padaly i kroupy a vyskytovaly se nárazy větru. Prudké srážky se následně vyskytly v bouřkách na jihu, jihozápadě Čech a v menší míře pak ve střední části Čech. Nejvíce srážek spadlo v bouřkách na Šumavě. Rozhodně to po delší době suchého a horkého počasí nebyly poslední významné srážky v tomto týdnu. Často půjde v nejbližší době právě o prudké bouřkové srážky a je nutné s tím počítat. Stejně tak s tím, že nelze přesně lokalizovat spad takových srážek.

Bouřky přinesly úhrny 30 až 50mm, ojediněle přes 70mm

Bouřky přešly a další přejdou. Srážkové úhrny za 24h do 22.6.2021 9h.

Obr. 1 Srážkové úhrny po bouřkách v ČR za 24 hodin do 22.6.2021 9h, zdroj: hydro.chmi.cz

V bouřkách spadlo, jak uvádíme v prvním odstavci, nejvíce srážek na Šumavě a to ojediněle přes 70mm. Další vyšší úhrny pocházejí z jižních a jihozápadních Čech. Tam spadlo nejčastěji 30 až 45mm. Vodní toky reagovaly rychlým vzestupem na odtékající vodu ze srážek. V případě některých menších toků šlo krátce o dosažení nižších SPA.

Nejvyšší úhrny srážek do 22.6.2021 7h:

75.4mm Železná Ruda

67.1mm Prášily

66.0mm Kašperské Hory

56.6mm Lovčice-Kvasetice

50.5mm Plechý

49.0mm Hojsova Stráž

TIP: Sledujte vyskytující se i spadlé srážky na naší stránce Aktuální srážky.

Podobné úhrny srážek přinesou i další bouřky

Bouřky přešly a další přejdou. Očekávané úhrny srážek za 24h do 24.6.2021 8h.

Obr. 2 Očekávané srážky za 24h do 24.6.2021 8h. Předpověď modelu Aladin z 22.6.2021 6 UTC, zdroj: chmi.cz

Jednotlivé vlny zvýšeného výskytu bouřkové činnosti předpokládá předpověď i pro další dny. Teplota vzduchu klesá, tropických hodnot dosáhne jen na JV/V Moravy a ve Slezsku. Jinak půjde o letní teplotu, ale díky přísunu vlhkosti budou výborné podmínky pro vznik bouřek. V noci na středu můžeme očekávat postup bouřek opět od jihozápadu. Bouřky zasáhnou hlavně jih Čech, Vysočinu a lokálně další oblasti. Významná bouřková činnost přejde naše území během noci na čtvrtek, kdy dosáhnou úhrny srážek pravděpodobně nejvyšších hodnot. Překonán může být opět i úhrn 70mm za den. Tyto srážky krátce rozvodní toky v povodí, do kterého spadnou. Je ovšem dosti komplikované pro numerické modely určit lokality, ve kterých srážky spadnou. A tedy postup bouřkové činnosti. Proto se podle toho budou mění i hydrologické předpovědi.

Výjimkou nebude ani pátek, kdy lze čekat opětovně srážky. Bouřková činnost a hlavní srážky spadnu na východě země. Zhruba od východních Čech a pomezí Vysočiny dále na Moravu a do Slezska. Tam mohou být úhrny srážek opět vysoké. Kde přesně spadnou nejvyšší srážky je nutné upřesňovat den co den.

Zvlněné frontální rozhraní

Odpověď na otázku proč se objevují a objeví takto významné srážky i proč je jejich předpověď obtížná je jasná. Nad střední Evropou a ČR se vlní frontální rozhraní. Toto ukončuje příliv velmi teplého vzduchu na naše území. Posouvá se jen velmi zvolna k východu a setrvá následně na východě našeho území. V jeho oblasti vzniká srážkově významná oblačnost. Na silné bouřky a vydatné srážky nutno stále upozorňovat. Další ochlazení za rozhraním nastane v pátek. I nadále lze čekat postupné snižování teploty i na východě naší země.

Jak se bude tlak vyvíjet v dalších hodinách a dnech? Poradí synoptické mapy na stránce Předpověď tlaku. Nevíte si rady se čtením těchto map? Nabízíme Základy čtení synoptických map.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Bouřky přešly a další přejdou
Název
Bouřky přešly a další přejdou
Popis
Bouřky přešly a další přejdou. Informace o spadlých srážkách v ČR v bouřkové činnosti za den. Předpověď spadu dalších srážek.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.