Bouřky přešly a další přejdou

Hodnocení článku

V noci na dnešek bouřky přešly a další přejdou v nejbližších dnech. A opět to bude nejčastěji během nočních hodin. Významné srážkové úhrny přinesla včerejší odpolední bouřková činnost velmi lokálně na jižní Moravu a do Slezska. Nebo na pomezí Vysočiny a východních Čech. V bouřkách padaly i kroupy a vyskytovaly se nárazy větru. Prudké srážky se následně vyskytly v bouřkách na jihu, jihozápadě Čech a v menší míře pak ve střední části Čech. Nejvíce srážek spadlo v bouřkách na Šumavě. Rozhodně to po delší době suchého a horkého počasí nebyly poslední významné srážky v tomto týdnu. Často půjde v nejbližší době právě o prudké bouřkové srážky a je nutné s tím počítat. Stejně tak s tím, že nelze přesně lokalizovat spad takových srážek.

Bouřky přinesly úhrny 30 až 50mm, ojediněle přes 70mm

Bouřky přešly a další přejdou. Srážkové úhrny za 24h do 22.6.2021 9h.

Obr. 1 Srážkové úhrny po bouřkách v ČR za 24 hodin do 22.6.2021 9h, zdroj: hydro.chmi.cz

V bouřkách spadlo, jak uvádíme v prvním odstavci, nejvíce srážek na Šumavě a to ojediněle přes 70mm. Další vyšší úhrny pocházejí z jižních a jihozápadních Čech. Tam spadlo nejčastěji 30 až 45mm. Vodní toky reagovaly rychlým vzestupem na odtékající vodu ze srážek. V případě některých menších toků šlo krátce o dosažení nižších SPA.

Nejvyšší úhrny srážek do 22.6.2021 7h:

75.4mm Železná Ruda

67.1mm Prášily

66.0mm Kašperské Hory

56.6mm Lovčice-Kvasetice

50.5mm Plechý

49.0mm Hojsova Stráž

TIP: Sledujte vyskytující se i spadlé srážky na naší stránce Aktuální srážky.

Podobné úhrny srážek přinesou i další bouřky

Bouřky přešly a další přejdou. Očekávané úhrny srážek za 24h do 24.6.2021 8h.

Obr. 2 Očekávané srážky za 24h do 24.6.2021 8h. Předpověď modelu Aladin z 22.6.2021 6 UTC, zdroj: chmi.cz

Jednotlivé vlny zvýšeného výskytu bouřkové činnosti předpokládá předpověď i pro další dny. Teplota vzduchu klesá, tropických hodnot dosáhne jen na JV/V Moravy a ve Slezsku. Jinak půjde o letní teplotu, ale díky přísunu vlhkosti budou výborné podmínky pro vznik bouřek. V noci na středu můžeme očekávat postup bouřek opět od jihozápadu. Bouřky zasáhnou hlavně jih Čech, Vysočinu a lokálně další oblasti. Významná bouřková činnost přejde naše území během noci na čtvrtek, kdy dosáhnou úhrny srážek pravděpodobně nejvyšších hodnot. Překonán může být opět i úhrn 70mm za den. Tyto srážky krátce rozvodní toky v povodí, do kterého spadnou. Je ovšem dosti komplikované pro numerické modely určit lokality, ve kterých srážky spadnou. A tedy postup bouřkové činnosti. Proto se podle toho budou mění i hydrologické předpovědi.

Výjimkou nebude ani pátek, kdy lze čekat opětovně srážky. Bouřková činnost a hlavní srážky spadnu na východě země. Zhruba od východních Čech a pomezí Vysočiny dále na Moravu a do Slezska. Tam mohou být úhrny srážek opět vysoké. Kde přesně spadnou nejvyšší srážky je nutné upřesňovat den co den.

Zvlněné frontální rozhraní

Odpověď na otázku proč se objevují a objeví takto významné srážky i proč je jejich předpověď obtížná je jasná. Nad střední Evropou a ČR se vlní frontální rozhraní. Toto ukončuje příliv velmi teplého vzduchu na naše území. Posouvá se jen velmi zvolna k východu a setrvá následně na východě našeho území. V jeho oblasti vzniká srážkově významná oblačnost. Na silné bouřky a vydatné srážky nutno stále upozorňovat. Další ochlazení za rozhraním nastane v pátek. I nadále lze čekat postupné snižování teploty i na východě naší země.

Jak se bude tlak vyvíjet v dalších hodinách a dnech? Poradí synoptické mapy na stránce Předpověď tlaku. Nevíte si rady se čtením těchto map? Nabízíme Základy čtení synoptických map.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality