Srážky a během týdne citelné ochlazení

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po dlouhé době přijdou srážky a během týdne citelné ochlazení. Srážková činnost se odehraje právě v oblasti významné změny počasí. Přesněji tedy teplotní změny v podobě ochlazení. První ochlazení se odehraje na začátku týdne zejména v Čechách, další pak po polovině týdne na celém území republiky. Provázeno bude místy vydatnými srážkami. Ty budou zpočátku bouřkové, postupně i ve formě deště. Horké i dny i noci skončí, nejteplejší bude noc na pondělí a pondělní den.

Týden 21. až 27.6.2021

Předpověď

Zpočátku týdne bude oblačnosti méně, tvořit se bude jen kupovitá oblačnost a to lokálně. Půjde i o bouřkovou oblačnost. Podle prognózy přejdou přes naše území oblasti s významnější bouřkovou činností. Bouřky mohou být velmi silné a vyskytnou se zejména během nočních hodin. Půjde o bouřky v oblasti zvlněného rozhraní, které je příčinou oproti posledním dnům velké změny počasí. Suché a často slunečné počasí skončí. Oblačnosti bude během nového týdne více a totéž platí o srážkách. Teplota se vrátí na hodnoty, kterých dosahovala před výskytem této horké vlny. Noční minima teploty klesnou k 10°C a ojediněle pod tuto hodnotu. Celkově očekávejme podstatně vlhčí počasí než tomu bylo v minulých dnech i týdnech. Přijdou tedy srážky a během týdne citelné ochlazení.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 20 až 14°C, postupně 16 až 9°C
  • Nejvyšší teplota: 26 až 31°C, zpočátku místy 33°C a postupně 20 až 27°C, při srážkách i kolem 20°C
  • Průměrná teplota: 14 až 18°C, shrnutí období: Průměrné.
  • Celkové srážky: 2050mm, místy 80mm, shrnutí období: Průměrné (lokální rozdíly)

Synoptická situace a závěr

V první polovině týdne se bude nad naším územím vlnit frontální rozhraní. Toto oddělí teplý až velmi teplý vzduch na jihu a jihovýchodě od studeného na západě a severozápadě. Po jeho přechodu lze čekat do střední Evropy a ČR příliv studeného a vlhčího vzduchu ze západních směrů. A to s postupem jednotlivých frontálních vln.

Po suchém a horkém období s významně zápornou vodní bilancí dojde k doplnění deficitu srážek či případně půdní vláhy. Srážky budou lokální a místy i významnější. Budou zpočátku období prudké až přívalové. Celkově spadne v týdnu v ČR obvyklé množství srážek pro konec června. Místy půjde zajisté o nadprůměrné množství, s významným lokálním ohraničením a způsobí lokální rozdíly úhrnů srážek. Půdní vláha se bude postupně zvyšovat. Hladiny vodních toků budou značně kolísat v závislosti na výskytu a intenzitě srážek, zejména do čtvrtka. Další informace o přesném vývoji počasí den po dni najdete na stránce Výhled na týden. Sledujte pro konkrétní informace o očekávané konvekci naší stránku Předpověď konvekce. Modelové mapy najdete například na stránce wetter3.de.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Srážky a během týdne citelné ochlazení
Název
Srážky a během týdne citelné ochlazení
Popis
Srážky a během týdne citelné ochlazení. Stručný výhled průběhu počasí a hodnot meteorologických prvků v ČR na týden 21.-27.6.2021.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.