Prognózy počasíTýdenní výhledy

Srážky a během týdne citelné ochlazení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po dlouhé době přijdou srážky a během týdne citelné ochlazení. Srážková činnost se odehraje právě v oblasti významné změny počasí. Přesněji tedy teplotní změny v podobě ochlazení. První ochlazení se odehraje na začátku týdne zejména v Čechách, další pak po polovině týdne na celém území republiky. Provázeno bude místy vydatnými srážkami. Ty budou zpočátku bouřkové, postupně i ve formě deště. Horké i dny i noci skončí, nejteplejší bude noc na pondělí a pondělní den.

Týden 21. až 27.6.2021

Předpověď

Srážky a během týdne citelné ochlazení. Letní konvekce v pozadí.

Zpočátku týdne bude oblačnosti méně, tvořit se bude jen kupovitá oblačnost a to lokálně. Půjde i o bouřkovou oblačnost. Podle prognózy přejdou přes naše území oblasti s významnější bouřkovou činností. Bouřky mohou být velmi silné a vyskytnou se zejména během nočních hodin. Půjde o bouřky v oblasti zvlněného rozhraní, které je příčinou oproti posledním dnům velké změny počasí. Suché a často slunečné počasí skončí. Oblačnosti bude během nového týdne více a totéž platí o srážkách. Teplota se vrátí na hodnoty, kterých dosahovala před výskytem této horké vlny. Noční minima teploty klesnou k 10°C a ojediněle pod tuto hodnotu. Celkově očekávejme podstatně vlhčí počasí než tomu bylo v minulých dnech i týdnech. Přijdou tedy srážky a během týdne citelné ochlazení.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 20 až 14°C, postupně 16 až 9°C
  • Nejvyšší teplota: 26 až 31°C, zpočátku místy 33°C a postupně 20 až 27°C, při srážkách i kolem 20°C
  • Průměrná teplota: 14 až 18°C, shrnutí období: Průměrné.
  • Celkové srážky: 2050mm, místy 80mm, shrnutí období: Průměrné (lokální rozdíly)

Synoptická situace a závěr: Během týdne citelné ochlazení

V první polovině týdne se bude nad naším územím vlnit frontální rozhraní. Toto oddělí teplý až velmi teplý vzduch na jihu a jihovýchodě od studeného na západě a severozápadě. Po jeho přechodu lze čekat do střední Evropy a ČR příliv studeného a vlhčího vzduchu ze západních směrů. A to s postupem jednotlivých frontálních vln.

Po suchém a horkém období s významně zápornou vodní bilancí dojde k doplnění deficitu srážek či případně půdní vláhy. Srážky budou lokální a místy i významnější. Budou zpočátku období prudké až přívalové. Celkově spadne v týdnu v ČR obvyklé množství srážek pro konec června. Místy půjde zajisté o nadprůměrné množství, s významným lokálním ohraničením a způsobí lokální rozdíly úhrnů srážek. Půdní vláha se bude postupně zvyšovat. Hladiny vodních toků budou značně kolísat v závislosti na výskytu a intenzitě srážek, zejména do čtvrtka. Další informace o přesném vývoji počasí den po dni najdete na stránce Výhled na týden. Sledujte pro konkrétní informace o očekávané konvekci naší stránku Předpověď konvekce. Modelové mapy najdete například na stránce wetter3.de.