Historie počasíSpadlé srážky

V bouřkách spadlo až 77mm srážek

Hodnocení článku

V bouřkách spadlo až 77mm srážek během pondělí a noci na úterý. Jednalo se o silné bouřky v jižní a jihovýchodní části republiky. Na jižní Moravě spadlo lokálně 30 až 60mm srážek a ojediněle více. V bouřkách se tam vyskytovaly vedle přívalových srážek i kroupy nebo nárazy větru. První bouřková činnost přešla přes jih Čech, Vysočinu a jih Moravy již v neděli večer a v noci na pondělí. Tyto bouřky přinášely také přívalové srážky a krupobití. Nepřinesly ovšem tak vysoké úhrny srážek.

Významné srážky na pravém místě, spadlo až 77mm

Právě jižní části Moravy patří dlouhodoběji k těm, kde spadlo srážek při postupu front od západu málo. Případně se v některých oblastech nevyskytly žádné srážky, minimálně žádné významnější. To způsobilo prohloubení sucha v této oblasti, zejména po minulém týdnu s postupně horkým počasím. Sucho tak bylo v některých okresech i významnější. Tyto srážky tedy spadly na správných místech, byť byly prudké a krátkodobější. I takové srážky se ale vsakují a přinesou zvýšení půdní vláhy. I když většina takové vody poměrně rychle odteče povodími. Nejvyšší srážky byly změřeny do dnešního rána na Pohořelicku, v oblasti Brodu nad Dyjí a Kobylí.

V bouřkách spadlo až 77mm srážek. Srážkové úhrny za den do 17.8.2021.

Obr. 1 Spadlo až 77mm srážek. Spadlé srážky za den do 17.8.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek za den do 17.8.2021 7h:

77.1mm Pohořelice

74.5mm Brod nad Dyjí

64.7mm Žďánice

52.5mm Kobylí

45.5mm Staré Hutě

42.6mm Strání

39.7mm Štítná nad Vláří – Popov

39.1mm Bukovinka

36.3mm Valašské Klobouky

Studené fronty blízko za sebou

V bouřkách spadlo až 77mm srážek. Synoptická analýza k 17.8.2021 2h.

Obr. 2 Analýza synoptické situace k 17.8.2021 2h, zdroj: chmi.cz

Synoptickou příčinou srážek byl přechod dvou studených front od severozápadu. První studená fronta postupovala přes ČR během pondělí a přinesla lokální i silné bouřky. Ty vznikaly velmi lokálně zejména na severozápadě Čech, jihu Čech, severovýchodě Čech a četněji pak na Moravě a ve Slezsku. Další studená fronta postoupila přes ČR v noci na dnešek (obr. 2) a přinesla postup bouřkového systému z Rakouska přes jih a jihovýchod Moravy. A místy déšť nebo přeháňky na zbytek území. Tam byly srážky ale zcela zanedbatelné.