Historie počasíSpadlé srážky

Příděl sněhu v Beskydech

Hodnocení článku

Příděl sněhu v Beskydech za poslední den a dny je velký, ani zima by se za takové úhrny nového sněhu nemusela stydět. Jinými slovy ani o Vánocích nenapadlo na horách tolik sněhu. Výjimečné dobré podmínky pro sněžení s tvorbou pokrývky od vyšších poloh a místy i ve středních polohách budou popsány dále v tomto textu. Stejně jako úhrny nového sněhu za poslední den. Počasí je v posledních dnech doslova zimní, předpověď počasí toto hlásala již na koci března. A to ta dlouhodobá, že období kolem poloviny dubna bude nejstudenější. Tuto předpověď poté potvrzoval střednědobý výhled. Také se očekávalo, že bude období srážkově bohaté. Z toho plynulo, že na horách napadne hodně nového sněhu.

Na Lysé hoře připadlo kolem 40cm sněhuPříděl sněhu v Beskydech. Nový sníh k 16.4.2021.

Obr. 1 nový sníh na stanicích v ČR do 16.4.2021 7 SELČ, zdroj: chmi.cz

Za poslední den připadlo na Lysé hoře 42cm nového sněhu. V předchozích dnech byly úhrny nového sněhu na této stanici také vysoké. Za středu tam napadlo 36cm a za úterý 30cm sněhu. Podrobné informace o klimatických a meteorologických údajích včetně grafů s vývojem na této stanici najdete na stránce ČHMÚ. Celková sněhová pokrývka na stanici tak činí 158cm, na jesenickém Šeráku leží 97cm sněhu. Srážkové úhrny za poslední dny byly vysoké na horách, zejména na S/SV/V území. V nižších polohách byly úhrny srážek zanedbatelné, při sněžení se utvořil jen poprašek sněhu. V Krkonoších a sousedních Jizerských horách napadlo kolem 10cm sněhu za poslední den.

Na horách také fouká rychlejší vítr a může tvořit sněhové jazyky. I na Vysočině se vyskytují nebezpečné zimní jevy, vedle sněžení se tam objevilo i náledí. I včera na horách napadlo kolem 10cm sněhu, významně vyšší úhrn byl zaznamenán v Beskydech. Sníh je vzhledem k teplotě kolem nuly často také mokrý, může zatížit stromy a lámat větve.

Poslední sněžení před létem to ale zřejmě nebylo

Předpověď počasí slibuje oteplování. Vydatné sněžení dnes během dne slábne. I když na horách budou srážky stále sněhové i ve zbytku tohoto týdne, nebudou již tak vydatné. Příští týden to vypadá na oteplení, sněžit nebude většinou ani na horách  sníh začne naopak odtávat. Nicméně podmínky pro jeho odtávání nepotrvají věčně. Po polovině týdne se rýsuje další ochlazení, které bude zřejmě i docela citelné. Hranice výskytu sněžení se rychle sníží a sněžit bude krátce i od středních poloh. Studené počasí opět několik dní potrvá, žádné stabilní oteplení v dubnu tedy již podle všeho čekat nemůžeme. Oblačnosti bude také v dalších dnech spíše hodně a ani výhledově to nevypadá na žádné slunné období a tedy ustálení počasí.

Reference a seriózní informace k tématu

ČTK. Zprávy. Některé silnice v ČR pokryl opět sníh. Online, 16.4.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.