Před devíti lety bylo vody hodně

Hodnocení článku

Rok 2010 byl v ČR mimořádně vlhkým a chladným rokem a právě i v letním období převládalo chladnější a vlhké počasí a to s výjimkou července. V tomto roce se sucho v žádném případě v ČR nerozvinulo. Po vlhkém jaru, kdy se vyskytla povodeň zejména ve východní části republiky nastalo po sušším a teplejším červenci s výskytem lokálních srážek opět velmi vlhké období. Od 6. do 9. srpna se v ČR vyskytly extrémní srážky, šlo o trvalý a vydatný déšť. Tento vypadl hlavně na horách na severu území a to do nasyceného území. To mělo za následek velkou povodeň v severních a částečně středních Čechách. Před devíti lety bylo vody hodně.

Vše o jarní a letní povodni v tomto roce se dozvíte na stránce Povodeň 2010.

Největší povodeň na Smědé, Lužické Nise a Jeřici na severu Čech

Nejvyšší kulminační průtok 450m3/s-1 byl změřen na Smědé v profilu Předlánce a průtok odpovídal N-letosti > 100 let. Dále 440m3/s-1 v profilu Višňová, 410m3/s-1 na Lužické Nise v Hrádku a podobně. Nejvyšší N-letosti a to >> 100 let dosáhl průtok na Chřibské Kamenici v profilu Všemily, na Kamenici v Hřensku a Jeřici v profilu Chrastava.

V některých oblastech se k trvalému dešti přidávaly konvekční srážky, což způsobovalo zesilování srážkové činnosti a srážky byly prudké a vytrvalé. Některá povodí zasáhly před výskytem trvalého deště několikrát přívalové srážky. Povodeň postihla i další povodí na severu Čech, zejména toky odvodňující Jizerské hory. Na obrázku 1 vidíme příčinu významných srážek v podobě tlakové níže ve vyšších výškách a příliv oceánského vzduchu (ČHMÚ 2010).

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-29.png.
Obr. 1 Geopotenciální výška a tlak vzduchu v hladině 700hPa, asi 3km, oblačnost a srážky k termínu 7.8.2010 14 SELČ, zdroj: voda.chmi.cz

Nejvyšší denní srážky činily 179.5mm na stanici Bedřichov – prameny Černé Nisy a 179.0mm na stanici Hejnice. Za období 6. až 8. srpna spadlo nejvíce srážek 334.9mm na stanici Bedřichov – prameny Černé Nisy. Podobné úhrny zaznamenaly i další stanice v oblasti Bedřichova. Dne 7. srpna byly srážky v ČR nejplošnější a nejvydatnější.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-32.png.
Obr. 2 Akumulace srážek za 7.8.2010 v ČR, zdroj: chmi.cz

Další informace najdete k této situaci na zmíněné stránce v úvodu tohoto článku.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality