Před devíti lety bylo vody hodně

()

Rok 2010 byl v ČR mimořádně vlhkým a chladným rokem a právě i v letním období převládalo chladnější a vlhké počasí a to s výjimkou července. V tomto roce se sucho v žádném případě v ČR nerozvinulo. Po vlhkém jaru, kdy se vyskytla povodeň zejména ve východní části republiky nastalo po sušším a teplejším červenci s výskytem lokálních srážek opět velmi vlhké období. Od 6. do 9. srpna se v ČR vyskytly extrémní srážky, šlo o trvalý a vydatný déšť. Tento vypadl hlavně na horách na severu území a to do nasyceného území. To mělo za následek velkou povodeň v severních a částečně středních Čechách. Před devíti lety bylo vody hodně.

Vše o jarní a letní povodni v tomto roce se dozvíte na stránce Povodeň 2010.

Největší povodeň na Smědé, Lužické Nise a Jeřici na severu Čech

Nejvyšší kulminační průtok 450m3/s-1 byl změřen na Smědé v profilu Předlánce a průtok odpovídal N-letosti > 100 let. Dále 440m3/s-1 v profilu Višňová, 410m3/s-1 na Lužické Nise v Hrádku a podobně. Nejvyšší N-letosti a to >> 100 let dosáhl průtok na Chřibské Kamenici v profilu Všemily, na Kamenici v Hřensku a Jeřici v profilu Chrastava.

V některých oblastech se k trvalému dešti přidávaly konvekční srážky, což způsobovalo zesilování srážkové činnosti a srážky byly prudké a vytrvalé. Některá povodí zasáhly před výskytem trvalého deště několikrát přívalové srážky. Povodeň postihla i další povodí na severu Čech, zejména toky odvodňující Jizerské hory. Na obrázku 1 vidíme příčinu významných srážek v podobě tlakové níže ve vyšších výškách a příliv oceánského vzduchu (ČHMÚ 2010).

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-29.png.
Obr. 1 Geopotenciální výška a tlak vzduchu v hladině 700hPa, asi 3km, oblačnost a srážky k termínu 7.8.2010 14 SELČ, zdroj: voda.chmi.cz

Nejvyšší denní srážky činily 179.5mm na stanici Bedřichov – prameny Černé Nisy a 179.0mm na stanici Hejnice. Za období 6. až 8. srpna spadlo nejvíce srážek 334.9mm na stanici Bedřichov – prameny Černé Nisy. Podobné úhrny zaznamenaly i další stanice v oblasti Bedřichova. Dne 7. srpna byly srážky v ČR nejplošnější a nejvydatnější.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-32.png.
Obr. 2 Akumulace srážek za 7.8.2010 v ČR, zdroj: chmi.cz

Další informace najdete k této situaci na zmíněné stránce v úvodu tohoto článku.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Název
Před devíti lety bylo vody hodně
Popis
Před devíti lety bylo vody hodně. Vzpomínka na povodňovou událost v létě 2010. Synoptické příčiny, průběh srážek, srážkové úhrny a důsledky.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.