Extrémní počasíExtrémy teplotyHistorie počasíPočasíPrognózy počasí

Je absolutní maximální teplotní rekord u nás v ohrožení?

Hodnocení článku

Zítra nás čeká vrcholení přílivu velmi teplého vzduchu z jižních směrů na naše území. Regionální numerické modely předpovídají maximální teploty většinou od 31 do 37°C a zejména pro západní část našeho území i 38-39°C. Je tedy možné, že se ojediněle teplota dostane ještě výše. Současné počasí je teplotně i tak vysoce nadprůměrné a teploty dosahující a přesahující 35°C (neoficiálně hovoříme o tzv. “super tropickém dni”) mohou být i nebezpečné. I když ono nebezpečí se neprojevuje tak dramaticky na pohled na nebezpečí povodní nebo silných bouřek. Jde spíše o extrém podobný suchu, který nepřichází nijak náhle a nedává o sobě vědět žádnými extra zřetelnými projevy. Je maximální teplotní rekord u nás v ohrožení?

Sluníčko má nyní v červnu ale sílu, UV index dosahuje v ČR při jasném počasí hodnot 7-7.5, ojediněle vyšších. A co magických 40°C? Tato teplota je typická pro sever Afriky či možná pro samotný jih Evropy a podobně. U nás je dosahována zcela výjimečně. Absolutnímu maximálnímu teplotnímu rekordu u nás 40.4°C (Dobřichovice u Prahy) se teploty zítra přiblíží. Tento rekord byl zaznamenán v roce 2012, ale až 20. srpna, při podobně horké vlně. Tento pokořil teplotní rekord 40.2°C změřený v pražské Uhříněvsi v roce 1983 a to 27. července. Že by pocházela další “čtyřicítka” z června? Teplotní rekord u nás je v ohrožení.

Vývoj teploty vzduchu závisí na mnoha faktorech

Jak v noci, tak i přes den, záleží co se týče vývoje teploty na mnoha faktorech. Při horkém počasí a dosahování maximálních teplot vzduchu je základem příliv teplého či velmi teplého vzduchu, ideálně z jižních směrů jako nyní, který je současně suchý. Důležitý je sluneční svit a tedy minimum oblačnosti, ideálně vůbec žádná oblačnost po celý den. Pokud se bude tvořit kupovitá oblačnost během odpoledne a sluníčko nebude neustále dopadat na zemský povrch, nemůže být dosaženo tak extrémní teploty vzduchu.

Zítra by mělo být většinou jasno či minimum oblačnosti tak, že by sluníčko zacházet téměř nikde nemělo. Důležitý je vítr, který nesmí vzduch příliš promíchávat (stejně jako při nočním ochlazování) a tedy ochlazovat a ochlazovat i ohřívaný povrch. Vítr bude přes den i zítra foukat, ale ně nijak významný. Záleží i na typu terénu a samozřejmě na nadmořské výšce. V nejnižších oblastech s intenzivním přílivem teplého vzduchu a v krajině s tmavými povrchy bude velká pravděpodobnost výskytu nejvyšší teploty.

Teplotní rekord u nás v ohrožení: Kde by minimálně 40°C mohlo zítra padnout?

Teplotní rekord u nás v ohrožení. Předpověď maxima teploty na 26.6.2019.
Obr. 1 Předpověď teplotních maxim v ČR dle modelu Aladin na 26.6.2019, zdroj: chmi.cz

Dle prognóz a praxe výskytu nejvyšších teplot za přílivu velmi teplého vzduchu je možné počítat s touto hodnotou nebo s tzv. ohrožením dosavadního rekordu, na více místech a to v západní části Čech. Takže velkými adepty na dosažení této hodnoty jsou Dobřichovice, Neumětely a okolí, dále Staňkov, Stříbro a okolí, též Karlovarsko a Žatecko, ale i Ústí nad Labem a okolí. Aktuální předpověď maxima teploty vzduchu pro 26.6.2019 dle modelu Aladin (z dnešních 6 UTC) najdete na obrázku 1.

Opravdu lze uzavírat sázky, bude 26.6.2019 maximální teplota:

Nižší než 40.0°C

Vyšší než 40.0°C, ale nikoli vyšší než 40.3°C

Shodná jako v roce 2012, 40.4°C

Vyšší než 40.4°C

Zkuste si nezávazně tipnout. Tipovat můžete na naší Facebook stránce pod příspěvkem, který byl sdílen v minulých dnech a je připomínán. Jak to dopadne zvýrazníme poté ve výše uvedeném přehledu možností bílým písmem. Sledujte předpověď teploty na naší stránce Předpověď teploty.