Prognózy počasíSezónní výhledy

Březen 2021 bude suchý a teplejší

Hodnocení článku

Dlouhodobá předpověď charakteristik teploty a srážek ukazuje již delší dobu, že březen 2021 bude suchý a mírně teplejší. V měsíci by mělo převládnout méně srážek, které současně nebudou nijak významné. Prognóza ukazuje tedy zachování stávajícího rázu počasí v podobě často suchých období s malou oblačností pod vlivem anticyklony. Stále méně častěji je třeba čekat vznik mlh a nízké oblačnosti, vzhledem k období. I střednědobé předpovědi ukazují, že teplota se bude více střídat. Mírně chladněji bude v prvních dnech, tepleji naopak po polovině a ke konci měsíce. Tam by měla být teplota také o něco stabilnější.

Po vlhkém období přichází suchý přelom zimy a jara

Klimatologicky začíná březnem jarní sezóna, astronomicky se tak stane za tři týdny. Přelom zimy a jara bude podle prognóz suchý. Již v posledních dnech února bylo počasí často bez srážek a v ČR nespadlo tedy ani týdenní průměrné množství pro tuto dobu. Podle předpovědi bud tento trend pokračovat. Srážky budou krátkodobé a budou střídány delšími obdobími bez jejich výskytu. Teplota by se měla celkově pohybovat v rámci průměru, ke konci měsíce i slabě nad ním. Zejména zpočátku lze ale potvrdit její větší výkyvy. Krátce může být tedy opět i významněji nad průměrem a poté zas naopak pod ním.

Březen 2021 bude suchý. Odchylky srážek na březen dle modelu CFS.

Obr. 1 Březen 2021 bude suchý. Očekávané srážkové odchylky v Evropě na březen 2021, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Srážkově ukazuje model CFS ve větší části republiky i značně záporné odchylky. Pravděpodobně vlivem výskytu stabilních a mohutných anticyklon v celé západní a střední Evropě bude o srážky nyní nouze (viz mapa). Model CFS vykazuje jak u teploty, tak u srážek vysokou míru jistoty předpovědi. Srážky budou více kolísat a obecně je jejich odhad poměrně komplikovaný na dva týdny dopředu, natož na čtyři. Statistická předpověď ČHMÚ na březnové týdne ukazuje v každém spíše průměrné množství srážek s mírným nárůstem ke konci měsíce.

Střednědobá předpověď potvrzuje zejména v prvním týdnu o poznání méně srážek, zejména v nižších polohách. Na horách bude poměrně často během období sněžit. Směrem k polovině měsíce by jich mělo mírně přibývat. Od západu se k nám dostane pravděpodobně více vlhkosti. Od středních a hlavně vyšších poloh bude za trvání sněhové pokrývky hydrologická situace neměnná. V nižších polohách, kde sníh roztál již před více než týdnem, se bude snižovat vláha. Ale zatím vzhledem k častěji nižší teplotě a bez většího výparu minimálně.