Březen 2021 bude suchý a teplejší

Hodnocení článku

Dlouhodobá předpověď charakteristik teploty a srážek ukazuje již delší dobu, že březen 2021 bude suchý a mírně teplejší. V měsíci by mělo převládnout méně srážek, které současně nebudou nijak významné. Prognóza ukazuje tedy zachování stávajícího rázu počasí v podobě často suchých období s malou oblačností pod vlivem anticyklony. Stále méně častěji je třeba čekat vznik mlh a nízké oblačnosti, vzhledem k období. I střednědobé předpovědi ukazují, že teplota se bude více střídat. Mírně chladněji bude v prvních dnech, tepleji naopak po polovině a ke konci měsíce. Tam by měla být teplota také o něco stabilnější.

Po vlhkém období přichází suchý přelom zimy a jara

Klimatologicky začíná březnem jarní sezóna, astronomicky se tak stane za tři týdny. Přelom zimy a jara bude podle prognóz suchý. Již v posledních dnech února bylo počasí často bez srážek a v ČR nespadlo tedy ani týdenní průměrné množství pro tuto dobu. Podle předpovědi bud tento trend pokračovat. Srážky budou krátkodobé a budou střídány delšími obdobími bez jejich výskytu. Teplota by se měla celkově pohybovat v rámci průměru, ke konci měsíce i slabě nad ním. Zejména zpočátku lze ale potvrdit její větší výkyvy. Krátce může být tedy opět i významněji nad průměrem a poté zas naopak pod ním.

Březen 2021 bude suchý. Odchylky srážek na březen dle modelu CFS.

Obr. 1 Očekávané srážkové odchylky v Evropě na březen 2021, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Srážkově ukazuje model CFS ve větší části republiky i značně záporné odchylky. Pravděpodobně vlivem výskytu stabilních a mohutných anticyklon v celé západní a střední Evropě bude o srážky nyní nouze (viz mapa). Model CFS vykazuje jak u teploty, tak u srážek vysokou míru jistoty předpovědi. Srážky budou více kolísat a obecně je jejich odhad poměrně komplikovaný na dva týdny dopředu, natož na čtyři. Statistická předpověď ČHMÚ na březnové týdne ukazuje v každém spíše průměrné množství srážek s mírným nárůstem ke konci měsíce.

Střednědobá předpověď potvrzuje zejména v prvním týdnu o poznání méně srážek, zejména v nižších polohách. Na horách bude poměrně často během období sněžit. Směrem k polovině měsíce by jich mělo mírně přibývat. Od západu se k nám dostane pravděpodobně více vlhkosti. Od středních a hlavně vyšších poloh bude za trvání sněhové pokrývky hydrologická situace neměnná. V nižších polohách, kde sníh roztál již před více než týdnem, se bude snižovat vláha. Ale zatím vzhledem k častěji nižší teplotě a bez většího výparu minimálně.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality