Ke konci týdne sněžení i v nížinách

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. První dny prvního březnového týdne budou často slunečné, v nižších polohách místy s mlhami trvajícími celý den. Obecně bude teplo, hlavně ve vyšších výškách. Teplota vzduchu bude vlivem inverze ale opět rozdílná. Zásadní změna přijde s koncem pracovní části týdne. Přibude frontální oblačnosti, srážek a citelně se ochladí. Ke konci týdne lze čekat sněžení i v nížinách.

Týden 1. až 7.3.2021

Předpověď

Málo oblačnosti, alespoň té frontální, nás čeká do středy či částečně do čtvrtka. Místy budou ale vznikat opětovně podobně jako v posledních únorových dnech mlhy či nízká oblačnost. Jinak bude slunečno, v centru tlakové výše zpočátku týdne i zcela jasno, bez oblaků. Frontálních oblaků přibude v závěru pracovní části týdne. To se bude projevovat významná změna počasí. Jak bývá zvykem na přelomu zimy a jara, dojde k dalšímu vpádu studeného vzduchu. Ten vystřídá nejprve poměrně teplé počasí. Maxima teplota budou vystupovat opět nad 10°C, míst i nad 12°C.

Na konci týdne bude teplota i v nížinách zimní. Sněžení se objeví i v nížinách a zejména přes noc tam může napadnout slabší vrstva sněhu. Tento sníh v nižších polohách ale vždy během dne roztaje. Srážek bude navíc poměrně málo. Do čtvrtka se neočekávají žádné, poté spadnou srážky zejména na studené frontě, která bude příčinou ochlazení. Studené počasí potrvá několik málo dnů, během nového týdne by se mělo oteplit, ale mírně.

Hodnot prvků

Nejnižší teplota: 0 až -5°C a při mlze kolem +2°C, v závěru týdne -2 až -7°C a ojediněle -10°C. Nejvyšší teplota: 7 až 14°C, ke konci týdne -1 až +5°C. Průměrná teplota: 3 až 7°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky 112mm/cm. Shrnutí období: Mírně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Mohutná tlaková výše se bude v první polovině týdne přesouvat přes střední Evropu zvolna k východu. Kolem ní k nám bude pronikat postupně teplý vzduch z východních směrů. Během čtvrtka přejde přes ČR studená fronta, za kterou k nám bude pronikat významněji studený vzduch od severozápadu až severu.

Předpověď bude aktualizována pravidelnými výhledy na týden den po dni. Modelové předpovědní mapy doporučujeme sledovat například na stránce pivotalweather.com.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Ke konci týdne sněžení i v nížinách
Název
Ke konci týdne sněžení i v nížinách
Popis
Ke konci týdne sněžení i v nížinách. Stručný výhled průběhu počasí v ČR a rozmezí hodnot základních prvků počasí na týden 1.-7.3.2021.
Autor