Ke konci týdne sněžení i v nížinách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. První dny prvního březnového týdne budou často slunečné, v nižších polohách místy s mlhami trvajícími celý den. Obecně bude teplo, hlavně ve vyšších výškách. Teplota vzduchu bude vlivem inverze ale opět rozdílná. Zásadní změna přijde s koncem pracovní části týdne. Přibude frontální oblačnosti, srážek a citelně se ochladí. Ke konci týdne lze čekat sněžení i v nížinách.

Týden 1. až 7.3.2021

Předpověď

Málo oblačnosti, alespoň té frontální, nás čeká do středy či částečně do čtvrtka. Místy budou ale vznikat opětovně podobně jako v posledních únorových dnech mlhy či nízká oblačnost. Jinak bude slunečno, v centru tlakové výše zpočátku týdne i zcela jasno, bez oblaků. Frontálních oblaků přibude v závěru pracovní části týdne. To se bude projevovat významná změna počasí. Jak bývá zvykem na přelomu zimy a jara, dojde k dalšímu vpádu studeného vzduchu. Ten vystřídá nejprve poměrně teplé počasí. Maxima teplota budou vystupovat opět nad 10°C, míst i nad 12°C.

Na konci týdne bude teplota i v nížinách zimní. Sněžení se objeví i v nížinách a zejména přes noc tam může napadnout slabší vrstva sněhu. Tento sníh v nižších polohách ale vždy během dne roztaje. Srážek bude navíc poměrně málo. Do čtvrtka se neočekávají žádné, poté spadnou srážky zejména na studené frontě, která bude příčinou ochlazení. Studené počasí potrvá několik málo dnů, během nového týdne by se mělo oteplit, ale mírně.

Hodnot prvků

Nejnižší teplota: 0 až -5°C a při mlze kolem +2°C, v závěru týdne -2 až -7°C a ojediněle -10°C. Nejvyšší teplota: 7 až 14°C, ke konci týdne -1 až +5°C. Průměrná teplota: 3 až 7°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky 112mm/cm. Shrnutí období: Mírně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Mohutná tlaková výše se bude v první polovině týdne přesouvat přes střední Evropu zvolna k východu. Kolem ní k nám bude pronikat postupně teplý vzduch z východních směrů. Během čtvrtka přejde přes ČR studená fronta, za kterou k nám bude pronikat významněji studený vzduch od severozápadu až severu.

Předpověď bude aktualizována pravidelnými výhledy na týden den po dni. Modelové předpovědní mapy doporučujeme sledovat například na stránce pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1104 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality