Předpověď teplotyPrognózy počasí

Březen, za kamna vlezem

Hodnocení článku

Březen, za kamna vlezem. Známá pranostika pro měsíc březen neplatí náhodou. Zima neřekla ani letos ještě poslední slovo, to asi mnohé na začátku března nepřekvapí. Zimní počasí i s celodenním mrazem může být totiž v nížinách klidně i kolem 12. března, ale i po polovině března. Ba dokonce i ke konci března, i když to už je méně typické. V minulých letech jsme se totiž s takovým vývojem počasí setkali. Jsou to většinou kratší vpády studeného vzduchu. Přes takové nás provázeli loni celým jarem, podobné to bylo o rok dříve. Velmi studené první poloviny jara byly zaznamenány ale i v dalších letech. To, plus předpověď vývoje teploty na další dny rozebereme v dalším textu tohoto článku.

Citelně se ochladí v pátek, zima neřekla své poslední slovo aneb březen za kamna vlezem

Jak bylo řečeno již na konci minulého týdne, tak se významně ochladí a to po přechodu studené fronty během čtvrtka. Od pátku tak bude počasí spíše zimní se sněhovými nebo smíšenými srážkami. Srážky se budou ale týkat hlavně přechodu významnější fronty, poté dosti rychle ustanou. Od západu se bude nad centrální Evropu rozšiřovat další mohutná tlaková výše. Při vyjasnění lze čekat v noci i významnější mráz. V nižších polohách ale nenapadne, sněžit tam na konci srážkové činnosti fronty bude.

Březen, za kamna vlezem. Teplota vzduchu v 850hPa na 5.3.2021.

Obr. 1 Březen, za kamna vlezem. Příliv studeného vzduchu ve výšce pohledem na očekávanou teplotu vzduchu v 850hPa dle modelu GFS na 5.3.2021 odpoledne, zdroj: wetterzentrale.de

Nyní převládá opět inverzní počasí s rozdílnou teplotou vzduchu. Zejména od vyšších poloh je naopak velmi teplo. Ochlazení tak nebude příliš znát v nižších polohách, kam často teplejší vzduch neproniká. Teplota bude nízká i na počátku příštího týdne. Je třeba čekat, že teplejší ani studené počasí dlouho nevydrží. Uplatní se typické střídání teploty na počátku jara, tím je březen již typický, byť je za měsíc proměnlivého počasí považován spíše duben.

Maxima teploty vzduchu v ČR od pátku:

Pá 5.3.: 1 až 5°C

So 6.3.: 0 až 4°C

Ne 7.3.: 3 až 7°C

Po 8.3.: 2 až 6°C

Út 9.3.: 1 až 5°C

Mráz přes den či sníh byl v nížinách během března v letech 2018, 2013 i 2006

Březen, za kamna vlezem. Sníh v Praze 18.3.2018.

Obr. 2 “Březen, za kamna vlezem” se neříká většinou nadarmo. Sněhový jazyk ve městě nížinné oblasti při sněžení, čerstvém větru a přílivu mrazivého vzduchu 17.3.2018

Není to tak dávno, kdy po polovině března napadl v ČR i v nížinách sníh. Šlo o počátek jara 2018 a konkrétně začátek druhé poloviny března. Zde se ukazuje, že jednoznačně platí pořekadlo “březen, za kamna vlezem”. Za celodenního mrazu nasněžilo například i v Praze (obr. 2). V roce 2013 významně mrzlo i v poslední dekádě března, celodenní mráz byť většinou bez sněhu panoval i v nížinách. V noci mrzlo při vyjasnění významněji, platilo upozornění na mráz ve vegetačním období. A v roce 2006 se kolem 12. března vyskytlo i vydatné sněžení. V nižších polohách nasněžilo i 20cm sněhu. O před jarním období nemohla být zatím vůbec řeč.

Mráz i sníh v březnu jsou zcela běžné. Proměnlivost počasí, která se postupně prohlubuje také ne. Jen v posledních letech se setkáváme s výskytem studených vpádů dlouho do jara. A to po řadě velmi teplých dnů, které ovlivní vegetaci ve smyslu rozvinu a také dokonce rozkvětu. Poté jsou mrazy pro takovou vegetaci negativním vlivem. Avšak i s mrazem ve vegetačním období si dokáže příroda poradit. Byť s důsledky, které vadí často zejména nám lidem. Zásadním důsledkem je ztráta nebo významné snížení plodnosti stromů a keřů. Případě zmrznutí plodin, které jsou náchylné na nízkou teplotu při zemi.