Prognózy počasíSezónní výhledy

Březen 2022 čekejme sušší a teplejší

Hodnocení článku

Březen 2022 čekejme sušší a teplejší, to vyplývá z dlouhodobé prognózy klimatických modelů. Počasí se očekává suché zejména na počátku a mírně sušší na konci měsíce, zabíhá do detailů včera vydaný měsíční výhled počasí od ČHMÚ. Co do teploty, tato by měla během měsíce stoupat a to postupně i více než činí normál pro dané období. V březnu můžeme postupně čekat nástup tzv. před jarního období. Krátce půjde o vyloženě jarní teplotu. Zatímco na počátku měsíce se čeká stabilnější počasí, během měsíce více zakolísá a to teplota i počasí na obloze či výskyt srážek. Březen 2022 čekejme ale sušší.

Březen 2022 čekejme spíše sušší: Suché počasí po zimě bez sněhu v nížinách znamená určitý problém

Jinými slovy zárodek pro rozvíjející se sucho následně ve vegetačním období. Mimo hory sníh téměř neležel celou zimu, která z klimatologického pohledu skončila právě včera. Nyní nastupující spíše sušší počasí v březnu hydrologické situaci nepřidá. Vodní kapacita v půdě má na začátek března v našich nižších nadmořských výškách a nejteplejších oblastech až velmi nízké hodnoty. Předpoklad suchého prvního týdne měsíce situaci ještě mírně zhorší. Poté se očekává růst teploty, srážky maximálně průměrné a to neznamená moc dobrou vyhlídku. Samozřejmě poté vždy záleží na vývoji počasí v dalších měsících, tedy již v měsících samotné vegetační sezóny. Výskyt vlhkého období se zásobou vody ze sněhu na počátku vegetační sezóny nemusí znamenat absenci sucha během léta. Stejně tak výskyt suššího počasí nyní v březnu na počátku vegetačního období nemusí znamenat sucho i během této sezóny a obecně v létě.

Pokud ovšem bude srážková činnost během tohoto období chybět trvale, pak to skutečně problém znamená. A toto sušší počasí nyní v březnu před vegetační sezónou je tzv. počátkem pro vznik velkého sucha v létě a na počátku podzimu.

Březen 2022 čekejme sušší. Odchylky srážek na březen 2022 podle modelu CFS.Obr. 1 Březen 2022 čekejme sušší. Očekávané odchylky srážek na březen 2022 podle modelu CFS, dle výstupu z konce února, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Z ranních mrazů na počátku března po jarní počasí kolem jeho poloviny, celkově čekejme sušší počasí

V prvních dnech měsíce, jak avizuje již nějaký čas i střednědobá předpověď, se bude snažit ještě zima vynahradit nám nějaký ten mráz. Tedy alespoň v nížinách ten ranní, který podporuje vyjasnění a utišení větru po celou noc. Průměrné hodnoty teploty prvních dnů ovlivní zejména noční minimální teplota. Přes den čekejme spíše chladno, ale příliv studeného vzduchu není tak výrazný, aby vyloženě mrzlo nebo se teplota udržela na nule. Během dalších dnů se očekává postupné oteplování. A v dalších týdnech by mělo toto oteplování zrychlovat.

Zatímco v prvních dnech měsíce se čeká podprůměrná teplota, už kolem poloviny by mohla vystupovat nad dlouhodobý normál pro toto období. Minimálně krátce lze čekat tzv. výkyvy teploty, kdy tato bude vyloženě jarní. Ale vpády studeného vzduchu na sebe pravděpodobně nenechají dlouho čekat. Z hlediska delších období by měla teplota ale stabilně růst s tím, že ke konci měsíce se růst zpomalí až zastaví. Půjde spíše o slabě nadprůměrné hodnoty pro konec března.

Model CFS vidí březen sušší, tedy jako srážkově i významněji podnormální nejen u nás, ale v celé střední a jihozápadní Evropě (obr. 1). Patrně můžeme čekat březen 2022 sušší či dosti suchý. Zde předpokládá častý výskyt obnovující se tlakové výše a tedy sušší počasí. Teplotně slibuje nadprůměrný stále severovýchod, sever a střed Evropy především. Jistota prognózy je na tento měsíce dosti vysoká. Na souhrnnou prognózu se podívejte na naší stránce Výhled na měsíc. Ano, v článku Jaro čekejme brzké a teplejší prezentujeme předpověď na celé tříměsíční období, byť přesnost předpovědi už na čtvrtý týden vykazuje značnou nejistotu. I zde ovšem platí, že jde o dlouhodobý odhad chování základních klimatických prvků podle stávajících atmosférických podmínek (vstupní data modelů). Jen pro přesnost se uvádí očekávaný trend v týdnech období detailněji.