Předpověď teplotyPrognózy počasí

Bude příští týden teplo?

Hodnocení článku

Některé numerické modely v některých výstupech slibovaly na konec října dosti teplé počasí. Některé modely či jen některé jejich výstupy naopak chladnější variantu. Jak to vypadá podle aktuálních výstupů a které varianta průběhu počasí je modely potvrzována a tedy vyhodnocena jako pravděpodobnější? Bude příští týden teplo nebo již spíše chladněji?

Odpověď na otázku položenou v nadpisu článku nebo v prvním odstavci výše nemůže být jednoznačná. Tak vysokou teplotu, kterou numerické modely slibovaly v některých výstupech spíše nepotvrzují. Tak nízkou teplotu a tedy vyloženě zimu ovšem také ne. Většinou se modely a většina jejich výstupů přiklánějí k té teplejší variantě. Poslední dny října tak budou pravděpodobně spíše teplé. Dosažení 20°C, jak se mohlo zdát podle některých výstupů, se reálně nejeví. Ale 15°C by teplota měla slabě překročit právě ke konci příštího týdne.

Plošné teplo v současném období moc čekat nelze, bude příští týden?

Druhá polovina podzimu je u nás jednoduše obdobím teplotních inverzí. Plošný příliv teplého vzduchu na naše území není moc reálný. Pokud k němu dojde, tak spíše velmi krátce. Brzy se totiž v anticyklonálním rázu počasí prosadí teplotní inverze. Jednoduše spodní vrstvy atmosféry se prochladí, vznikne mlha a nízká oblačnost a teplý vzduch se nepustí. Ten tedy proudí jako lehčí vzduchová hmota do vyšších poloh. Jen místy při určitých podmínkách proniká i do poloh nižších. Proto tedy v tomto období není vhodné v nižších polohách s teplým počasím příliš počítat. Důležité je sledovat průběh teploty vzduchu ve výšce. Tam pokud proniká významněji teplý vzduch, vzniká teplotní inverze. Do nižších výšek pak bude “stékat” vzduch studený. Ten se tvoří velmi dobře za současně již dosti dlouhých nocí při podmínkách daných anticyklonálním počasím.

Globální modely tato místa, kde dochází ke vzniku inverze teploty vzduchu příliš nevidí. Zde fungují dobře regionální modely nastavené na dané území. Proto přesněji vývoj teploty na více dní dopředu nelze předpovědět. Díky upřesnění regionálních modelů vidíme o poznání přesněji, kde pravděpodobně inverze vznikne a bude chladnější počasí než by bylo za situace bez ní. Jinými slovy kam teplý vzduch pravděpodobně nepronikne a inverze zůstane celý den nebo kam pronikne jen částečně. Pod tím si můžeme představit situaci, kdy je během dne inverze vzniklá v noci částečně a krátce odbourána. Těchto případů mimo vyšší polohy během podzimu ovšem dosti rychle ubývá.

Jak by tedy mělo příští týden být?

Bude příští týden teplo? Maxima teploty na 30.10.2020.

Obr. 1 Bude příští týden teplo? Očekávaná maxima teploty vzduchu podle modelu GFS na pátek 30.10.2020, zdroj: wetterzentrale.de

Zpočátku týdne se dostaví ochlazení, neboť přes ČR přejde studená fronta. Při srážkách bude zejména v úterý dosti chladno, maxima někde nedosáhnou ani 10°C. Po polovině týdne lze čekat návrat anticyklonálního počasí a obnoví se již zmiňovaný příliv teplého vzduchu. To ovšem v současném období znamená trochu komplikovanější průběh počasí a teploty vzduchu. Příliv teplého vzduchu nelze čekat všude. Místy je nutné počítat s přetrváním inverze déle nebo celý den. Podle toho se bude odvíjet chod teploty vzduchu v daném místě. Nejnovější prognózy neslibují žádné významné oteplení ihned po polovině týdne. Ale na závěr týdne ano, tam opět slibují teplotu významněji překračující 15°C.

Očekávaná maxima teploty vzduchu příští týden:

Po 26.10.: 8 až 13°C, na JV 16°C

Út 27.10.:  8 až 12°C, na V 15°C

St 28.10.: 10 až 14°C

Čt 29.10.: 11 až 15°C

Pá 30.10.: 12 až 16°C

So 31.10.: 15 až 19°C

Bude příští týden teplo? Ensemble modelu GFS z 24.10.2020.

Obr. 2 Bude příští týden teplo? Ensemble (předpověď o více variantách vývoje) modelu GFS na další dny z 24.10.2020 6 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Jde o aktuálně převažující hodnoty teploty vzduchu očekávané globálními modely předpovídajícími na střednědobý časový horizont. Poslední říjnové dny budou patrně skutečně teplejší, ve vztahu k normálu i významněji teplotně nadprůměrné. Míru nejistoty předpovědi ukazuje variantní předpověď (ensemble) modelu GFS uvedená na obrázku 2 pro lokaci Praha dle výstupu z 24.10.2020 6 UTC. Míra nejistoty vývoje průměrné teploty nastupuje již od třetího dne. míra nejistoty na další dny je významná, avšak v průměru zachovávají výstupy modelu nadprůměrné hodnoty teploty i v prvních listopadových dnech. Bude příští týden teplo? Lze říci, že převažují prognózy potvrzující teplo po polovině a v závěru týdne. A další dny? Tam nechme vývoj ale určitě ještě otevřený. O těchto předpovědích (ensemble) pojednáváme více v článku Co je to ensemble?