Prognózy počasíTýdenní výhledy

Časté střídání počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. I poslední říjnové dny budou spíše teplejší, nečeká nás žádná zásadní změna počasí. Srážek bude méně, objeví se zejména na počátku týdne. Během týdne nás čeká časté střídání počasí. Teplota vzduchu tak bude vyšší jen lokálně a budou častěji vznikat rozdíly. Obecně bude teplejší východ než západ země.

Týden 26.10. až 1.11.2020

Předpověď

Podzim v lese, časté střídání počasí. Počasí na houby.

Frontální oblačnost a srážky se omezí hlavně na část první poloviny týdne. Poté bude panovat inverzní ráz počasí. Je nutné počítat s tím, že teplota vzduchu se bude jak v nočních hodinách, tak v denních hodinách místo od místa i více lišit. Při malé oblačnosti budou noci a rána i významněji studená. Naopak dny budou za takové situace teplejší. Teplý vzduch bude mít ale spíše problém proniknout do nižších nadmořských výšek, jak tomu v tomto období často bývá. Pojednáváme o tom i v minulém článku Bude příští týden teplo? Tento článek je odpovědí na nejistoty prognózy počasí na další týden, která se často mění. Přináší aktuální pohled numerických modelů na situaci zejména ve druhé polovině příštího týdne. Celkově je v týdnu nutné čekat časté střídání počasí.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 8 až 3°C, při vyjasnění až 1°C a mrazíky. Nejvyšší teplota: 6 až 12°C, zpočátku a na konci týdne až 16°C. Průměrná teplota: 8 až 11°C. Shrnutí období: Průměrné až nadprůměrné.

Celkové srážky: 213mm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Časté střídání počasí

Tlaková výše se bude odsouvat dále do východní Evropy a ztrácet vliv na počasí u nás. Od západu během noci na úterý a v úterý ovlivní naše území studená fronta. Po jejím přechodu se obnoví vliv další tlakové výše. Pronikat k nám bude chladnější vzduch. Ke konci týdne bude zejména ve vyšších vrstvách atmosféry pronikat na naše území opět teplejší vzduch od jihovýchodu.

Počasí v ČR bude tedy na konci října spíše na rozhraní normálních a nadnormálních hodnot průměrné teploty. Srážkově bude o něco chudší, bude tedy na spodní hranici normálu srážek pro toto období. Střednědobá předpověď je tak v korelaci s aktuálním dlouhodobým výhledem, který je dostupný na webu ČHMÚ. Modelové mapy všech základních prvků najdete též na stránce modellzentrale.de.