PočasíPrognózy počasí

Na Silvestra bude převážně slunečno

Hodnocení článku

Podrobná předpověď počasí na období typické pro oslavy příchodu dalšího roku, při nichž se pohybuje mnoho z vás během večerních, nočních i brzkých ranních hodin venku. Jaké bude počasí zejména v úterý 31. prosince 2019 večer a v noci či ráno dne 1. ledna 2020? Bude to chtít při obléknout se, neboť nás čeká mrazivé počasí. Srážky nehrozí a vítr, který bude foukat během dne i čerstvý bude slábnout. Na Silvestra bude převážně slunečno.

Předpověď počasí na 31. prosince 2019 a 1. ledna 2020

Od západu se bude přes střední Evropu přesouvat další mohutná tlaková výše zvaná “Xia” (obr. 1). Přes den bude postupovat přes ČR od severu v ní slábnoucí studená fronta. pronikat k nám bude o něco teplejší vzduch. Za studenou frontou na naše území začne večer proudit naopak studenější vzduch. Rychlý nástup mohutné anticyklony bude příčinou rychlého vylepšení počasí po přechodu slábnoucí fronty. Proto na Silvestra bude převážně slunečno. Ochlazování během noci bude podpořeno jak vyjasněním, tak utišením větru a přísunem chladnějšího vzduchu za frontou.

Synoptická situace v Evropě na 31.12.2019.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace na 31.12.2019 13 SEČ, zdroj: met-fu.berlin.de

31.12.2019 večer (18-22h)

Při přechodu fronty se zvětší oblačnost během dne pouze krátce a ne významně. Večer bude na většině území jasno nebo skoro jasno. Teploty se budou postupně snižovat. Vítr bude slábnout, jen na horách a to zejména na S/SV/V bude zpočátku foukat ještě rychlejší i s nárazy. Postupně bude během první části noci i nadále slábnout. Teploty se budou pohybovat od 6 do 2°C, ve druhé části období od +3 do -2°C.

1.1.2020 noc (22-06h)

Kolem půlnoci bude též většinou jasno až polojasno, bude pokračovat tvorba mlh, spíše je lze čekat ojediněle. Ve druhé polovině noci budou mlhy místní záležitostí a často budou i mrznoucí. Teploty klesnou během noci na -2 až -6°C, na JZ/Z až na -8°C. Při déletrvající mlze budou spíše kolem 0 až -3°C. Vítr bude foukat od západu a už slabý do 3-4m/s nebo bude klidno. Rozptylové podmínky budou dle situace spíše mírně nepříznivé. Kolem půlnoci zhorší ovzduší lokálně (hlavně ve větších městech) výbuchy pyrotechniky z oslav.

Na Silvestra bude převážně slunečno. Noční minima teploty na 31.12.2019.

Obr. 2 Předpověď minim teploty vzduchu dle modelu Aladin dne 1.1.2020 ráno, zdroj: chmi.cz

1.1.2020 den (06-18h)

Nový Rok bude zpočátku ve znamení místních mrznoucích mlh, případně nízké oblačnosti. V takových případech bude teplota kolem 0°C nebo jen slabě pod nulou. Mlhy budou ale často mrznoucí. Tam, kde bude celou noc jasno, klesnou minima i poměrně nízko (viz výše). Během dopoledne se většinou tyto rozpustí. A bude jasno nebo skoro jasno, velmi pěkné počasí. Po většinu dne lze čekat vítr od Z/JZ, během dne od J do 4m/s. Teploty vystoupí nejčastěji na 1 až 5°C.

Přejeme příjemnou zábavu a Šťastný Nový rok 2020 všem, kdo nás navštíví. Budeme se na vaše návštěvy těšit i v následujícím roce a i nadále se budeme snažit nabídnout zajímavé, aktuální a hlavně stále seriózní informace o počasí a souvisejícím. Vyzkoušet u nás můžeme již brzy nově upravenou Předpověď na den. Vaše MA.