Předpověď teplotyPrognózy počasí

Po zítřejších bouřkách ochlazení

Hodnocení článku

Po chladném počasí přichází opět horké, na které se těšil milovníci horka nyní několik dnů. Nicméně nás čeká po zítřejších bouřkách ochlazení zpět z až tropické teploty na letní. Dobrá zpráva pro odpůrce horkého počasí tedy je, že víkend bud ve znamení letní teploty a nikoli tropické. Původní předpoklady hovořily o tom, že v sobotu dosáhne teplota 30°C a v neděli tuto hodnotu již výrazněji přesáhne. Na druhou stranu lze konstatovat, že v následujícím týdnu se vlně vedra pravděpodobně nevyhneme. A milovníci tropického počasí se mohou těšit, byť předpověď teploty vykazuje v posledních dnech ze strany numerických modelů velkou nejistotu. Tropické počasí nás příští týden pár dnů čeká, ale zda zahrozí opět dosažení extrémních 40°C nechme zcela otevřené. To současná předpověď zatím říci nedokáže. Zaměřme se na předpověď teploty pro zbytek tohoto týdne a také na předpokládané bouřky zítra. Po zítřejších bouřkách se čeká ochlazení.

Bouřky jako jediné srážky tohoto týdne, po zítřejších bouřkách přijde ochlazení

Po zítřejších bouřkách ochlazení. Očekávané hodnoty CAPE na 14.7.2022.

Obr. 1 Po zítřejších bouřkách ochlazení. Předpověď hodnoty energie CAPE na čtvrtek 14.7.2022 v 17 SELČ v ČR a okolí, zdroj: wetterzentrale.de

O suchém počasí dalších červencových dnů informujeme již v pravidelném přehledu počasí na týden jako celek. Tento týdne spadne skutečně málo srážek, někde dokonce žádné. Prakticky jediné srážky co se vyskytnou spadnou na studené frontě zítra a v noci na pátek. Půjde o lokální přeháňky a bouřky, které tedy nezasáhnou celé území. Lepší podmínky pro tvorbu bouřek lze čekat v oblastech s vyšší teplotou a také četnějším slunečním svitem během dne při bezoblačném počasí.

Takže hlavně na jihu území i v oblasti Vysočiny (obr. 1). Lokálně spadne o něco více srážek, ale ani tak to nepostačí na dosažení jejich průměru pro tento týden. I když jsme se tedy zbavily po srážkově bohatém konci června a začátku července sucha ve většině oblastí našeho území  jím postižených, tak nyní čekejme opět úbytek vláhy. Sucho samozřejmě neskončilo hydrologicky, vliv na podzemní vody většinou prudké srážky posledních dvou až třech týdnů neměly. Jejich zásoby zůstávají převážně nízké.

Zítra přejde naše území od západu studená fronta, které krátké horké období ukončí. Po zítřejších bouřkách se čeká tedy ochlazení. Teplota vzduchu dnes dosahuje 30°C a ojediněle vyšší hodnoty, zítra zejména na jihu země dosáhne 32°C. Na severu a severozápadě se začne během dne již ochlazovat. Oblačnost tam dorazí odpoledne jako první a začnou se objevovat přeháňky nebo bouřky. Fronta přejde dosti rychle k východu a už v noci na pátek za ní pocítíme ochlazení. Ranní teplota klesne po krátce teplejší noci na čtvrtek opět k 10°C a na západě i pod tuto hodnotu. A vlivem vyjasnění, neboť se obnoví vliv vysokého tlaku vzduchu, čekáme nižší ranní teplotu i o víkendu. Obnovení se vlivu tlakové výše souvisí i s tím, že ustanou srážky a do konce týdne se již žádné nevyskytnou. Jak to s nimi bude příští týden je otázkou, neboť ani vývoj teploty není jistý.

Příští týden opět horko, ale jak velké?

Hovoří se o dosažení kritické hodnoty 40°C. Ano, takovou teplotu některé modely v některých svých bězích skutečně v posledních dnech ukazovaly. Ale není to tak jednoduché, neboť modely nedokáží zatím odhadnout intenzitu přílivu tropického vzduchu na našem území. Předpověď teploty se tedy často mění a některé výstupy slibují “normální” tropické období, bez takto extrémních hodnot. Poměrně velké změny v předpovědi nejsou pro teplotu tak typické. Nechme proto modelům čas a počkejme s konečnou předpovědí na příští týden. Modely budou zajisté o víkendu již moudřejší.

TIP: Sledujte Předpověď teploty na naší stránce v podobě vývoje prognózy numerických modelů.