Leden 2022 čekejme teplejší a vlhčí

Hodnocení článku

Leden 2022 čekejme teplejší a vlhčí, tak vypadá aktuální klimatická předpověď odchylek základních prvků podle několika posledních výstupů. Nejtepleji se očekává nyní na začátku měsíce, hovoří tak i statický výhled ČHMÚ. Srážek očekávají modely o něco více než činí dlouhodobý normál, zejména v některých oblastech. To poukazuje na častější vlhčí proudění a to vzhledem k očekávanému trendu teploty převážně na západní. Ke konci měsíce by se mělo začít více ochlazovat, tam je naděje na zimní ráz počasí i v nižších nadmořských výškách. Pravděpodobnost delšího trvání takového počasí máme na leden ale podle dosavadních odhadů malou. Větší množství srážek působí určitě pozitivně, avšak důležité je, zda se nějaké srážky i v nižších výškách alespoň na chvíli akumulují do sněhové pokrývky.

Nejtepleji na začátku a nejchladněji na konci ledna, ale s otazníkem

Leden 2022 čekejme teplejší a vlhčí. Odchylky teploty vzduchu na leden 2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na leden 2022 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Dlouhodobá předpověď se jeví na čtvrtý týden vždy nejistě. Současně ale předpokládá, že teplota vykáže během měsíce celkově klesající trend. Samozřejmě podobné výchylky jako nyní jen patrně v menší míře a intenzitě čekat musíme. Celkově se hodnoty teploty i přes určité výchylky v průměru během ledna sníží. Naděje na nějaké zimní počasí i v nižších polohách přichází v úvahu tedy právě až ke konci ledna. Nyní převáží teplé, zpočátku velmi teplé počasí s oblevou i na horách. Během ledna začne od vyšších poloh opět sněžit. Podle variantního výhledu se teplota dostane krátce pod dlouhodobý normál příští týden po ochlazení z vysoce nadnormálních hodnot teploty. Poté se udrží kolem normálu. Teplotní normál v hladině 850hPa (1.5km) se pohybuje v lednu mírně, postupně slabě pod bodem mrazu. Nyní hodnoty teploty dosahují až silně nadnormálních hodnot mírně nad bodem mrazu.

Více srážek můžeme hodnotit jako pozitivní vývoj, avšak pokud tyto spadnou mimo hory převážně ve formě deště, není to úplný ideál. Nyní v chladné části roku se ale nasycení území a stav podzemních vod udrží. Jak uvádíme podle očekávaného trendu vývoje prvků v měsíci, naděje na zimní počasí i v nížinách je během druhé poloviny měsíce. Naději moc nepřidává předpověď klimatického modelu CFS, která vidí leden jako mírně nadnormální. A k tomu přistupuje poměrně velká jistota předpovědi tohoto modelu. Většinou takovou jistotu tento model nemá. Proto nutno brát výhled orientačně a to podle dosavadního stavu podmínek klimatického systému Země. Nutno na závěr též dodat, že předpověď modelu se v posledních několika dnech značně změnila. Původně očekával i záporné odchylky teploty pro ČR.

TIP: Doporučujeme sledovat průběžně vývoj této předpovědi, například na naší stránce Dlouhodobé předpovědi. Tam najdete mimo jiné i mapy (včetně té na obr. 1) předpovědi odchylek modelu CFS.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality