Předpověď srážekPrognózy počasí

Kromě nížin napadne sníh

Hodnocení článku

Kromě nížin napadne sníh. Na tuto informaci asi mnozí z vás čekají od počátku zimy. Nyní bude počasí konečně zimní prakticky ve všech polohách. Je pravdou, že dostatečné snížení teploty nastane samozřejmě nejpozději v nížinách. To už budou srážky spíše ustávat, a tak v nejnižších polohách naší země nenapadne prakticky žádný sníh. I když v některých oblastech něco málo nasněžit stačí. Důležité budou zítřejší srážky, které budou trvalejší a hlavně na východě a jihu i vydatnější. Nejteplejší oblasti našeho území budou mít ale zatím kapalné nebo smíšené srážky či postupně sněhové srážky, ale bez tvorby sněhové pokrývky. V ČR se bude opět četně tvořit náledí.

V Polabí, na jižní a střední Moravě sníh spíše nečekejte

Kromě nížin napadne sníh. Sněhová pokrývka na 8.1.2021 7h.

Obr. 1 Předpověď celkové sněhové pokrývky k 8.1.2021 7 SEČ dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Jedná se o nejteplejší oblasti naší země, proto tam nestačí příliš sněhu napadnout. Situace, při které by se vyskytovaly vydatnější sněhové srážky za záporné teploty vzduchu totiž nenastane. Před deseti lety tomu tak ale bylo, o této situaci více v samostatném vzpomínkovém článku. Zpět k letošní situaci, která bude zajímavá pro polohy od 400m. Tam může při vydatnějších srážkách nasněžit několik centimetrů sněhu. Ve všech polohách bude sněžit zejména od zítřejšího večera. Kromě Moravy, zejména na jižní Moravě se budou pod 300m vyskytovat ještě smíšené či kapalné srážky. Snížení hranice sněžení se tam očekává spíše až v noci na čtvrtek. Srážky se tam ale vyskytovat budou, na východě a jihu budou srážky trvalejší.

Ve čtvrtek půjde již jen o lokální přeháňky, ale ty budou ve všech polohách sněhové. Přes den bude v nejnižších polohách sníh vlivem výstupu teploty slabě nad bod mrazu odtávat. I proto je poté nutno očekávat opět vznik četného náledí či zmrazků. Hranice sněžení se bude udržovat nízké ale i v dalších dnech.

Kolik napadne sněhu?

Kromě nížin napadne sníh. Suma sněhových a dešťových srážek za 3 dny do 8.1.2021.

Obr. 2 Očekávaná suma spadu sněhových srážek (barevné zvýraznění) a dešťových srážek (šedomodrá) na další dny do 8.1.2021, zdroj: snow-forecast.com

Do čtvrtečního rána spadne v ČR od 1 do 15mm srážek, na horách to může být i mírně přes 20mm a to hlavně na Šumavě a v okolí. Tam se odehraje největší příděl sněhu. Dále napadne více sněhu též na návětří severních hor. Jak bylo řečeno v nížinách sníh převážně nenapadne nebo nasněží místy 1-2cm. Jinde to bude do 8-10cm sněhu, na horách pak kolem 15cm a zejména na Šumavě 15 až 25cm sněhu. Modely se ve výsledných číslech co do sněhové pokrývky mírně liší. Některé jsou optimističtější a udávají i kolem 25cm, jiné naopak a předpokládají spíše kolem 15cm. Jde o celkovou sněhovou pokrývku, srážek v podobě sněhu může spadnout více (viz úhrny). Lze ale říci, že kromě nížin napadne sníh. V nižších polohách nelze sníh vyloučit, ale nížinami v tomto případě myslíme úplně nejnižší polohy naší země. Tedy polohy pod 200m.

Další informace o srážkách v nejbližší době sledujte na naší stránce Předpověď srážek.

Zimní počasí nás jen tak neopustí

Často i ledové dny ve všech polohách nás čekají od víkendu a to i příští týden. Ten bude podle dosavadních prognóz mrazivý. V noci bude teplota klesat k -10°C, na sněhu pak i k -15°C. Zvláště, když ochlazování podpoří delší noční vyjasnění. Nicméně srážek bude v mrazivém vzduchu již velmi málo, proto není možno očekávat výskyt nějaké vyšší sněhové pokrývky pro nejnižší polohy (zejména polohy do 200m či 250m n.m.). Zde modely tvorbu souvislé sněhové pokrývky spíše nepředpokládají ani na první dny nového týdne. Mrazu si ovšem podle prognózy užijeme a od středních poloh tak budou na konci tohoto týdne výborné sněhové podmínky.