Lokální konvekce v tlakovém bahnu

V nadpisu článku byl použit termín „tlakové bahno“, který je občas v synoptické terminologii používán. Není ovšem používán správně u nás. Tímto termínem označujeme synoptickou situaci nevýrazného tlakového pole nad daným územím. Nevýrazné tlakové pole či také nevýrazná tlaková oblast znamená, že nad územím se nenachází přímo žádný tlakový útvar (tlaková níže či výše), nepřechází území ani atmosférická fronta. Počasí při této synoptické situaci v teplé části roku má specifický ráz a čekat můžeme hezké počasí, které se může kdykoli změnit, avšak krátce. Jinými slovy za přílivu teplého vzduchu, což bude i situace dalších dnů kdy bude tento zesilovat, se tvoří denní konvekční činnost, zajisté velmi lokální. Později večer, v noci a ráno je většinou (ne vždy a všude) jasno až polojasno bez srážek. Přes den se tvoří konvekční oblačnost a ta produkuje místy přeháňky  bouřky. Bouřky mohou být i silné.

Jak v tropickém klimatu

V ČR to bude během týdne vypadat jako v tropech, avšak to zejména tam, kde bude štěstí na srážky, tj. kde budou konvekční srážky častější. Budou stále místa, kde bude srážek hodně málo. Těmto místům se budou bouřky spíše vyhýbat. Zpočátku budou bouřky hodně lokální a to od středy do pátku. V závěru týdne, kdy bude na naše území ještě více zesilovat příliv teplého vzduchu od jihovýchodu, budou bouřky četnější a v některých případech i intenzivnější. Při bouřkách dojde k velmi krátkému snížení teploty, což bude v důsledku sestupných pohybů vzduchu v bouřkovém oblaku, kdy se k zemskému povrchu dostane studený vzduch z velkých výšek troposféry (zejména pokud padají kroupy, je oblak opravdu „vysoký“). Poté se ale opět oteplí a to zejména s protrháním oblačnosti, k němuž také dojde relativně brzo po přechodu bouřky přes dané území, zejména pak během večera. To bude docházet většinou k rozpadu konvekční oblačnosti. Se srážkami dojde ke zvýšení vlhkosti vzduchu v troposféře a ve spojení s vysokými teplotami nás čeká typický pocit dusna (dle tzv. „heat indexu“ jako pocitové teploty, tedy závislosti teploty vzduchu na vlhkosti, tj. obsahu vodní páry ve vzduchu). Takové počasí panuje v tropických oblastech, kde je stabilně vysoká teplota i vlhkost vzduchu. V dalších dnech nepřejde naše území žádná atmosférická fronta a nedojde k výměně vzduchových hmot a to ani jiným způsobem, tedy na základě změny cirkulace.

Podle dlouhodobého výhledu počasí, který vydává ČHMÚ dle statistické metody, by měl být konec července a začátek srpna velmi teplý a také spíše sušší. Teplejší a sušší počasí by mělo poté pokračovat. Není ovšem možné odhadnout na tak dlouho přesný vývoj teplot a už vůbec ne srážek. Dle modelových výstupů teplotních a srážkových charakteristik, viz například model CFS, by měl být srpen jako celek teplotně nadprůměrný a srážkově chudý. To bude ve vztahu k současnému rozvinutému suchu realisticky řečeno dosti negativní vývoj.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: