Předpověď bouřekPrognózy počasí

Lokální konvekce v tlakovém bahnu

Hodnocení článku

V nadpisu článku byl použit termín “tlakové bahno”, který je občas v synoptické terminologii používán. Není ovšem používán správně u nás. Tímto termínem označujeme synoptickou situaci nevýrazného tlakového pole nad daným územím. Nevýrazné tlakové pole či také nevýrazná tlaková oblast znamená, že nad územím se nenachází přímo žádný tlakový útvar (tlaková níže či výše). Též nepřechází území ani atmosférická fronta. Odehraje se tedy lokální konvekce v tlakovém bahnu.

Počasí při této synoptické situaci v teplé části roku má specifický ráz a čekat můžeme hezké počasí, které se může kdykoli změnit, avšak krátce. Jinými slovy za přílivu teplého vzduchu, což bude i situace dalších dnů kdy bude tento zesilovat, se tvoří denní konvekční činnost. Zajisté velmi lokální. Později večer, v noci a ráno je většinou (ne vždy a všude) jasno až polojasno bez srážek. Přes den se tvoří konvekční oblačnost a ta produkuje místy přeháňky a bouřky. Bouřky mohou být i silné.

Problematičnost předpovědi konvekční činnosti. Kupovitá oblačnost v dálce, lokální konvekce.

Lokální konvekce v tlakovém bahnu, jak v tropickém klimatu

V ČR to bude během týdne vypadat jako v tropech, avšak to zejména tam, kde bude štěstí na srážky, tj. kde budou konvekční srážky častější. Budou stále místa, kde bude srážek hodně málo. Těmto místům se budou bouřky spíše vyhýbat. Zpočátku budou bouřky hodně lokální a to od středy do pátku. V závěru týdne, kdy bude na naše území ještě více zesilovat příliv teplého vzduchu od jihovýchodu. A bouřky budou četnější a v některých případech i intenzivnější. Při bouřkách dojde k velmi krátkému snížení teploty. To se odehraje v důsledku sestupných pohybů vzduchu v bouřkovém oblaku. Kdy se k zemskému povrchu dostane studený vzduch z velkých výšek troposféry (zejména pokud padají kroupy, je oblak opravdu “vysoký”).

Poté se ale opět oteplí a to zejména s protrháním oblačnosti. K tomu také dojde relativně brzo po přechodu bouřky přes dané území, zejména pak během večera. To bude docházet většinou k rozpadu konvekční oblačnosti. Se srážkami dojde ke zvýšení vlhkosti vzduchu v troposféře. A ve spojení s vysokými teplotami nás čeká typický pocit dusna. Jde o tzv. “heat index” jako pocitová teplota. Tedy závislost teploty vzduchu na vlhkosti, tj. obsahu vodní páry ve vzduchu. Takové počasí panuje v tropických oblastech, kde je stabilně vysoká teplota i vlhkost vzduchu. V dalších dnech nepřejde naše území žádná atmosférická fronta. A nedojde k výměně vzduchových hmot a to ani jiným způsobem, tedy na základě změny cirkulace.

Dlouhodobější vývoj

Podle dlouhodobého výhledu počasí, který vydává ČHMÚ dle statistické metody, by měl být konec července a začátek srpna velmi teplý a také spíše sušší. Teplejší a sušší počasí by mělo poté pokračovat. Není ovšem možné odhadnout na tak dlouho přesný vývoj teplot a už vůbec ne srážek. Dle modelových výstupů teplotních a srážkových charakteristik, viz například model CFS, by měl být srpen jako celek teplotně nadprůměrný a srážkově chudý. To bude ve vztahu k současnému rozvinutému suchu realisticky řečeno dosti negativní vývoj.

Parametry pro předpověď bouřkové činnosti nabízíme na stránce Předpověď konvekce.