Předpověď oblačnostiPrognózy počasí

Počasí na Superúplněk vyjde

Hodnocení článku

Pozorování Měsíce v tzv. Superúplňku, tedy neblíže k Zemi, bude možné. Protože počasí na Superúplněk vyjde. Tento úkaz nastane v noci na středu, tedy 15. června. Zítra před 14. hodinu našeho času se Měsíc ocitne v úplňku. Po půlnoci dne 15. června se Měsíc ocitne nejblíže Zemi. Počasí v noci na středu určí nevýrazná oblast vysokého tlaku vzduchu nad střední Evropou. Oblačnosti můžeme tedy čekat spíše málo. Převládne jasno nebo skoro jasno, místy až polojasno. To zejména během noci. V uvedenou dobu, kdy dojde k astronomické události, očekáváme spíše jasnou oblohu.

Počasí na Superúplněk vyjde

Tlaková výše v noci převážně zcela jasnou oblohu (obr. 1). Právě po půlnoci, kdy dojde k vrcholu výskytu výše popsaného jevu, očekáváme na celém území jasno či maximálně skoro jasno. Málo oblaků převáží nejen během noci, ale i ve středu přes den. Teplota vzduchu v noci na středu klesne níže a to na 11 až 7°C. Neklesne ale tolik jako zítra, kdy lze čekat minimální teplotu zcela pod 10°C na celém území.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď oblačnosti.

Počasí na Superúplněk vyjde. Předpověď oblačnosti na 15.6.2022 2h.

Obr. 1 Předpověď celkové oblačnosti na 15.6.2022 2 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Naoranžovělý větší Měsíc než obvykle nás na jasné obloze v noci na středu určitě upoutá. Kdy Měsíc vychází a kdy zapadá? Měsíc vychází v úterý 14.6.2022 ve 21:51  zapadne ve středu 15.6.2022 v 5:13. Dosáhne největší osvětlené plochy v tomto měsíci (99.7%). Měsíc bude nejblíže Zemi a bude v tento den od ní vzdálen 357 428km. Další superúplněk nás čeká 13.7.2022.

SUPERÚPLNĚK. Situace, kdy se vzdálenost Měsíce v úplňku liší od nejmenší možné (cca 356 50km) o méně než 10%. Jas Měsíce ovšem určuje výška na obloze, dále také shoda okamžiku úplňku a okamžiku dosažení přízemní, tedy nejmenší, vzdálenosti. Očekávaný odstup 11 hodin lze již považovat za poměrně velký (atro.cz).

Informace o očekávaných astronomických událostech najdete na astro.cz. Ohledně jasného úplňku doporučíme objasňující článek z roku 2016. To nastal tzv. největší superúplněk pozorovatelný v ČR.