Počasí na Superúplněk vyjde

Hodnocení článku

Pozorování Měsíce v tzv. Superúplňku, tedy neblíže k Zemi, bude možné. Protože počasí na Superúplněk vyjde. Tento úkaz nastane v noci na středu, tedy 15. června. Zítra před 14. hodinu našeho času se Měsíc ocitne v úplňku. Po půlnoci dne 15. června se Měsíc ocitne nejblíže Zemi. Počasí v noci na středu určí nevýrazná oblast vysokého tlaku vzduchu nad střední Evropou. Oblačnosti můžeme tedy čekat spíše málo. Převládne jasno nebo skoro jasno, místy až polojasno. To zejména během noci. V uvedenou dobu, kdy dojde k astronomické události, očekáváme spíše jasnou oblohu.

Počasí na Superúplněk vyjde

Tlaková výše v noci převážně zcela jasnou oblohu (obr. 1). Právě po půlnoci, kdy dojde k vrcholu výskytu výše popsaného jevu, očekáváme na celém území jasno či maximálně skoro jasno. Málo oblaků převáží nejen během noci, ale i ve středu přes den. Teplota vzduchu v noci na středu klesne níže a to na 11 až 7°C. Neklesne ale tolik jako zítra, kdy lze čekat minimální teplotu zcela pod 10°C na celém území.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď oblačnosti.

Počasí na Superúplněk vyjde. Předpověď oblačnosti na 15.6.2022 2h.

Obr. 1 Předpověď celkové oblačnosti na 15.6.2022 2 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Naoranžovělý větší Měsíc než obvykle nás na jasné obloze v noci na středu určitě upoutá. Kdy Měsíc vychází a kdy zapadá? Měsíc vychází v úterý 14.6.2022 ve 21:51  zapadne ve středu 15.6.2022 v 5:13. Dosáhne největší osvětlené plochy v tomto měsíci (99.7%). Měsíc bude nejblíže Zemi a bude v tento den od ní vzdálen 357 428km. Další superúplněk nás čeká 13.7.2022.

SUPERÚPLNĚK. Situace, kdy se vzdálenost Měsíce v úplňku liší od nejmenší možné (cca 356 50km) o méně než 10%. Jas Měsíce ovšem určuje výška na obloze, dále také shoda okamžiku úplňku a okamžiku dosažení přízemní, tedy nejmenší, vzdálenosti. Očekávaný odstup 11 hodin lze již považovat za poměrně velký (atro.cz).

Informace o očekávaných astronomických událostech najdete na astro.cz. Ohledně jasného úplňku doporučíme objasňující článek z roku 2016. To nastal tzv. největší superúplněk pozorovatelný v ČR.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality