Prognózy počasí

Bude vydatně pršet nebo ne?

Hodnocení článku

Na konci týdne byla avizována možnost trvalého a v některých částech našeho území i vydatnějšího deště. Numerické modely slibovaly různou lokalizaci srážek, jak tomu při těchto situacích bývá. S prvními výstupy v tomto týdnu ovšem situaci přehodnotily a vydatné srážky patrně nebudou tak vydatné jak se původně předpokládalo. Alespoň ne na našem území. Tak bude vydatně pršet nebo ne?

Počasí u nás ovlivní tlaková níže, která bude příčinou srážek, ale také ztížené předpověditelnosti počasí.

První odhady slibovaly srážky na většině území, které by započaly ve středu večer na SV/V území a pokračovaly by po celý čtvrtek na většině území s tím, že by byly místy i vydatnější. Se srážkami modely nešetřily, některé předpokládaly úhrny 8-20mm na Z/SZ, jinde 20-50mm a místy kolem 80mm srážek během čtvrtka a pátku, kdy by přišla do ČR další srážková vlna. To je ovšem pryč a jak se říká, dokud nezačnou situaci předpovídat regionální modely, předpovídající zpravidla maximálně na 48 hodin dopředu, tak není tato vůbec jistá.

Jak to tedy bude s deštěm, bude vydatně pršet nebo ne?

Možnost výskytu vydatnějšího deště tu ve čtvrtek stále je, ale srážkové úhrny předpokládají modely o poznání nižší než před dvěma dny. Nejvíce srážek by mělo spadnout v jižní části republiky, kde se patrně může jednat o trvalejší a vydatnější déšť. Ale srážková epizod bude trvat jen ve čtvrtek, bude tedy o mnoho kratší. Během víkendu by se mělo počasí vylepšit a také se budou zvyšovat teploty. Nebudeme modelům zatím příliš věřit, protože zvyšování teplot a to zejména intenzita přílivu teplého vzduchu je také zatím nejisté.

Proč opět nejde předpovědět počasí přesněji?

Pokud se rozčilujete nad tím, že jeden den předpověď hlásí tropické teploty a krásné počasí, druhý den vydatné deště, s nimi spojené chladné počasí a také naději suchým oblastem na vláhu a třetí den něco mezi tím, tedy srážek podstatně méně a teploty o něco vyšší, ale rozhodně žádné léto a už vůbec ne tropy, tak to pochopitelné je. Při některých situacích je totiž předpověď počasí na více než 3 dny oříškem. Ale zkuste také pochopit prognostiky a nesvalovat vinu na jejich práci. Při vlivu tlakové níže je nesmírně těžké odhadnout dráhu jejího postupu a tedy rozložení srážkové oblačnosti s cyklonou spojené.

Alespoň je  tomu tak na více dní dopředu, proto je třeba prvotní prognózy upřesňovat a avizovat, že jsou zatím nejisté. To se činí převážně tvrzením, že se “modely mění” či neshodují. A tomu tak bylo právě na konci minulého týdne, kdy se modely nejen neshodovaly, ale konkrétní modely v jednotlivých výstupech ukazovaly zcela jiné rozložení srážek pro další dny pro ČR a okolí. Meteorolog musí očekávat, že ke změně dojde a toto avizovat. K dispozici je mnoho předpovědních modelů, v některých situacích ani ty nedokáží na více dní dopředu předpovědět vývoj situace, zejména rozložení a vydatnost srážek. Lze tak učinit většinou až na 3. den dopředu, což je zhruba doba, kdy začínají dané období předpovídat regionální modely. Ty do celé “věci” vnesou více světla a ukáží, zda situace bude tak, jak nastiňují globální modely nebo nikoli. Globální modely tedy upřesní.

To se právě stalo se začátkem tohoto týdne, kdy bylo postupně (po několika výstupech modelů) jasné, že srážky ve čtvrtek či případně v pátek nebudou tak vydatné a plošné jak se myslelo.

Pak nemá cenu předpovídat na více než 3 dny.

Ně vždy je předpověď počasí obtížná a nejistá

K uvedenému tvrzení lze namítnout. Platí to ovšem pouze pro některé situace. Většinou je dobré činit střednědobé předpovědi, které se poté novějšími podklady mírně upřesňují. I v případě situací, které nejsou jisté, je dobré předpovídat je s větším předstihem. Jednak dochází k získávání praktických zkušeností prognostiků, dále se tím mohou eliminovat určité chyby modelů a také může předpověď případně připravit veřejnost na možnost příchodu význačného počasí, byť nakonec toto nenastane. To bude ovšem přeci jen dobrou zprávou, alespoň většinou. Nyní v období sucha to ovšem z tohoto pohledu neplatí. Je tedy nutné u prvotních odhadů v prognóze upozornit, že je nejistá a že se bude vyvíjet, jedná se o tzv. předběžné informace podle současných výstupů numerických modelů.

Často ovšem za toto sklízejí meteorologové negativní komentáře či dokonce nadávky nebo jsou předmětem posměchu. Není to ale na místě, je nutné snažit se druhou stranu také pochopit. Dnešní ani budoucí numerické modely nebudou dokonalé, neboť nic není ohledně odhadů atmosférických jevů dokonalé a nikdo není dokonalý.