Minimální teploty pod 5°C a přízemní mrazíky, je to začátkem července běžné?

Hodnocení článku

Minulý pátek teploty vystupovaly až k 29°C, ale o víkendu přišlo opětovně ochlazení. K tomu se přidal anticyklonální ráz počasí, takže došlo též k vyjasnění na celém území a toto vyjasnění trvalo nejen celou noc, ale i celý den. V nočních hodinách se tak ve studeném vzduchu uplatnilo významné radiační ochlazování povrchu a tím okolního vzduchu. V denních hodinách bylo postupně poměrně teplo, takže nastaly vysoké denní teplotní amplitudy. Noční teploty zejména v neděli, pondělí a v úterý klesaly i v ne horských polohách k 5°C či ojediněle i níže a v horských údolích mrzlo. První červencová rána tak byla velmi studená. Takový ráz počasí se váže k pranostice “Svatá Anna, chladna z rána”, která připadá na 26. červenec. Dnes byly minimální teploty pod 5°C. Lze takový ráz počasí považovat za běžný i na začátku července?

Chladna z rána přišla velmi brzy, kolem 26. července mohou panovat naopak horké noci

Ranní minimální teploty pod 10°C nejsou pro přelom června a července, ani pro červenec jako takový . Jen kolem zmíněného 26. července přicházelo v minulosti často ochlazení a minimální teploty klesaly níže než v období předcházejícím. Na druhé straně ve druhé polovině srpna, kdy jsou noci delší a jsou častější chladná rána, se mohou za intenzivního přílivu teplého vzduchu teploty pohybovat kolem 15°C v minimech, výjimečně se můžeme setkat klidně i s tropickými nocemi. Záleží tedy vždy na aktuální cirkulaci a dalších podmínkách v konkrétní oblasti. Konkrétní oblastí nyní není myšleno jen konkrétní místo na našem území, ale obecně naše území a jeho okolí.

Nejnižší teploty od 1. do 3. července 2018

V tomto období klesala minima v ČR pod 10°C, místy i pod 5°C. Objevily se i v ne horských polohách přízemní mrazíky (minima v 5cm nad zemí záporná) a v horských údolích mírně mrzlo.

Dne 1. července klesla minima nejníže na stanicích: Kvilda – Jezerní slať -4.0°C, -3.3°C Rokytská slať, -2.9°C Rolava. Minimální teplotní rekord padl na 5 stanicích měřících alespoň 50 let.

Dne 2. července klesla nejníže teplota na stanici Jelení a to k -5.7°C, což byla nejnižší hodnota za toto období. Na stanicích s délkou měření 30 a více let byl pokořen minimální rekord na 82 takových stanicích. Dále na 60 stanicích s délkou měření 50 a více let (započítány zajisté i stanice měřící 30 a více let) a 5 rekordů padlo na stanicích s délkou měření alespoň 100 let (opět započítány i stanice měřící minimálně 30 a 50 let). V tento den nepadly jen teplotní rekordy pro 2. červenec, ale i absolutní rekordy měsíce července a to na 3 stanicích.

Dne 3. července bylo ráno o něco teplejší, ale i tak se řadilo k těm velmi studeným. Nejnižší teplotu -4.2°C naměřila opět stanice Jelení a rekord padl na 30 stanicích měřících alespoň 30 let.

Závěrem je možno tedy konstatovat, že i přestože se na začátku července dostavuje občas významnější ochlazení a několik dní převládá na našem území chladnější a také vlhčí počasí. Tak takto významné ochlazení není pro toto období zcela typické. To dokazují i naměřené rekordy, zejména dne 2. července 2018. Minimální teploty pod 5°C a četné mrazíky při zemi. Chladna z rána tak přišla předčasně, avšak ani kolem 26. července není vyloučeno, že k významnějšímu ochlazení dojde a setkáme se třeba i s podobně studenými rány.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality