Extrémy teplotyHistorie počasí

Minimální teploty pod 5°C a přízemní mrazíky, je to začátkem července běžné?

Hodnocení článku

Minulý pátek teploty vystupovaly až k 29°C, ale o víkendu přišlo opětovně ochlazení. K tomu se přidal anticyklonální ráz počasí, takže došlo též k vyjasnění na celém území a toto vyjasnění trvalo nejen celou noc, ale i celý den. V nočních hodinách se tak ve studeném vzduchu uplatnilo významné radiační ochlazování povrchu a tím okolního vzduchu. V denních hodinách bylo postupně poměrně teplo, takže nastaly vysoké denní teplotní amplitudy. Noční teploty zejména v neděli, pondělí a v úterý klesaly i v ne horských polohách k 5°C či ojediněle i níže a v horských údolích mrzlo. První červencová rána tak byla velmi studená. Takový ráz počasí se váže k pranostice “Svatá Anna, chladna z rána”, která připadá na 26. červenec. Dnes byly minimální teploty pod 5°C. Lze takový ráz počasí považovat za běžný i na začátku července?

Chladna z rána přišla velmi brzy, kolem 26. července mohou panovat naopak horké noci

Ranní minimální teploty pod 10°C nejsou pro přelom června a července, ani pro červenec jako takový . Jen kolem zmíněného 26. července přicházelo v minulosti často ochlazení a minimální teploty klesaly níže než v období předcházejícím. Na druhé straně ve druhé polovině srpna, kdy jsou noci delší a jsou častější chladná rána, se mohou za intenzivního přílivu teplého vzduchu teploty pohybovat kolem 15°C v minimech, výjimečně se můžeme setkat klidně i s tropickými nocemi. Záleží tedy vždy na aktuální cirkulaci a dalších podmínkách v konkrétní oblasti. Konkrétní oblastí nyní není myšleno jen konkrétní místo na našem území, ale obecně naše území a jeho okolí.

Nejnižší teploty od 1. do 3. července 2018

V tomto období klesala minima v ČR pod 10°C, místy i pod 5°C. Objevily se i v ne horských polohách přízemní mrazíky (minima v 5cm nad zemí záporná) a v horských údolích mírně mrzlo.

Dne 1. července klesla minima nejníže na stanicích: Kvilda – Jezerní slať -4.0°C, -3.3°C Rokytská slať, -2.9°C Rolava. Minimální teplotní rekord padl na 5 stanicích měřících alespoň 50 let.

Dne 2. července klesla nejníže teplota na stanici Jelení a to k -5.7°C, což byla nejnižší hodnota za toto období. Na stanicích s délkou měření 30 a více let byl pokořen minimální rekord na 82 takových stanicích. Dále na 60 stanicích s délkou měření 50 a více let (započítány zajisté i stanice měřící 30 a více let) a 5 rekordů padlo na stanicích s délkou měření alespoň 100 let (opět započítány i stanice měřící minimálně 30 a 50 let). V tento den nepadly jen teplotní rekordy pro 2. červenec, ale i absolutní rekordy měsíce července a to na 3 stanicích.

Dne 3. července bylo ráno o něco teplejší, ale i tak se řadilo k těm velmi studeným. Nejnižší teplotu -4.2°C naměřila opět stanice Jelení a rekord padl na 30 stanicích měřících alespoň 30 let.

Závěrem je možno tedy konstatovat, že i přestože se na začátku července dostavuje občas významnější ochlazení a několik dní převládá na našem území chladnější a také vlhčí počasí. Tak takto významné ochlazení není pro toto období zcela typické. To dokazují i naměřené rekordy, zejména dne 2. července 2018. Minimální teploty pod 5°C a četné mrazíky při zemi. Chladna z rána tak přišla předčasně, avšak ani kolem 26. července není vyloučeno, že k významnějšímu ochlazení dojde a setkáme se třeba i s podobně studenými rány.