Bude zima bude mráz

()

Studená fronta přešla naše území ve čtvrtek večer a v noci na pátek. Na počasí to bylo znát a důsledek jejího přechodu pociťujeme významně i dnes. A budeme ho pociťovat i v nejbližších dnech. Bude zima, bude mráz. A to o víkendu v nočních hodinách i významnější. Rozhodně ještě nezačínejte na zahradách s nějakými přípravami na vegetační období, nemuselo by to dopadnout dobře. Studená fronta přinesla po několika dnech inverze významnější srážky (ve vztahu k období). A také vyčištění vzduchu, což se projevuje typicky lepší dohledností za frontou. Nyní se vrátí anticyklonální počasí a s tím bude ve stálém přílivu studeného vzduchu spojeno mrazivé počasí. Mráz bude v noci i významný, přes den lze čekat teplotu slabě až mírně nad nulou. Počasí bude mít spíše zimní než před jarní ráz.

Bude zima bude mráz, aneb jak moc bude mrznout?

Bude zima bude mráz. Minima teploty na 7.3.2021.

Obr. 1 Předpověď minimální teploty vzduchu na 7.3.2021 podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Rostliny, které máte normálně již venku a snesou studenější, avšak ne mrazivé počasí, bude lepší uklidit. A to ideálně tam, kde budou mít pro sebe vyhovující teplotní podmínky. Venku bude v noci totiž hodně mrznout. Nejmrazivější bude pravděpodobně neděle, kdy se vyskytnou výborné podmínky pro radiační ochlazování. O víkendu bude oproti minulým dnům vznikat také méně mlh či nízké oblačnosti. Ale místy nějaké vzniknou, vzhledem k teplotě budou často při delším trvání mrznoucí. Příští týden nastane postupně slabé oteplení, ale v noci bude zpočátku stále dosti mrznout. Záležet bude na oblačnosti, které bude nejméně právě o víkendu. V pondělí přejde další studená fronta a poté v případném vyjasnění může opět více mrznout. Po polovině týdne to vypadá na návrat „atlantického“ proudění a na opětovný obrat v trendu teploty vzduchu. Současně bude počasí samozřejmě také vlhčí s rychlejším větrem.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 6.3.: -4 až -8°C, ojediněle -11°C

Ne 7.3.: -5 až -10°C, ojediněle -12°C

Po 8.3.: -3 až -7°C

Út 9.3.: -4 až -8°C, ojediněle -12°C

St 10.3.: -1 až -6°C

Jak je patrné z průběhu nočních hodnot teploty, další ochlazení nastane během pondělí. Svým okrajem (západním) přejde naše území další studená fronta. Za ní se bude rozšiřovat do střední Evropy rychle tlaková výše. Proto dojde po výskytu lokálních a nevýznamných srážek k rychlému vyjasnění a mráz bude v noci na úterý opět zesílen. Vliv výše nebude mít ale nijak dlouhé trvání, tato ustoupí k východu. „Vládu“ nad počasím v ČR převezme cyklona a s ní spojený frontální systém. Proto poté dojde opět k obratu počasí. O tom blíže v dalších informačních textech.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Bude zima bude mráz
Název
Bude zima bude mráz
Popis
Bude zima, bude mráz. Předpověď teploty vzduchu, zejména minimální ranní, na další dny. Synoptické příčiny ochlazení a průběhu teploty.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.