Častější bouřky a tropické počasí krátce

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Častější bouřky a tropické počasí krátce, tak skončí červen ohledně počasí u nás. První červencové dny začnou pravděpodobně mírným ochlazením. V posledním červnovém týdnu se setkáme krátce s horkým počasím, zejména půjde o první den týdne na celém území a další dva dny pak na Moravě a ve Slezsku. Tropické počasí opět ukončí výrazná bouřková činnost na zvlněném rozhraní. Teplé ale také vlhčí počasí nás provede téměř celým týdnem. Srážek ubude až o víkendu, také se setkáme častěji s menší oblačností.

Týden 27.6. až 3.7.2022

Předpověď

Hodně kupovité a bouřkové oblačnosti nás čeká v posledních dnech června. Bouřky se objeví častěji a také budou v některých případech opět silné s nebezpečnými doprovodnými jevy. A to s přívalovými srážkami způsobujícími bleskové povodně hlavně na menších tocích, podobně jako tomu bylo ke konci týdne předchozího. Dále také přinesou krupobití nebo nárazy větru, které mohou také škodit. Hlavní bouřková činnost se bude týkat první den týdne části území, většiny území pak druhý a třetí den týdne. To se zvlněné rozhraní zvolna posune dále k východu. Bouřková činnost se objeví i ve druhé polovině týdne, přesněji v její první části. Bouřky by neměly být ale tak významné jako na počátku týdne.

Na konci týdne, tedy o víkendu, se mírně ochladí a srážky ustanou. Oblačnosti začne ubývat. Teplota vzduchu samozřejmě ale neklesne nijak příliš, stále se udrží v maximech kolem letních 25°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 19 až 13°C
  • Nejvyšší teplota: 23 až 29°C, zpočátku týdne a postupně jen na JV/V až 34°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1540mm, místy 60mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Na území ČR vyvrcholí na počátku týdne příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Tento příliv zvolna od západu ukončí přechod zvlněné studené fronty. V dalších dnech se ocitne naše území v přílivu teplého a vlhkého vzduchu.

Týden přinese počasí i s velmi vysokou teplotou, ale výpar způsobený teplým až horkým počasím a slunečním svitem v tomto období intenzivním kompenzují srážky. Odehrají se většinou v prudké a tedy bouřkové podobě, místy půjde opět o přívalové srážky. Přesto místy zvýší půdní vláhu. Množství spodních vod ale příliš neovlivní a sucho z delšího pohledu nevyřeší. Způsobí jen rychlé odtoky vody a přechodné významnější vzestupy hladin zejména menších či středních toků.

TIP: sledujte náš aktualizovaný Výhled na týden. Mapy numerických modelů najdete například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality