Předpověď bouřekPředpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Pondělní bouřky následují další

Hodnocení článku

Pondělní bouřky následují další a rovnou lze říci, že takto můžeme hovořit i zítra a poté také zejména v pátek. týden bohatý na bouřkovou činnost, jak slibuje přehled počasí na tento týden, pokračuje. V pondělí se vyskytovaly silné až velmi silné bouřky v Čechách a to zejména v západní části středních Čech a na severozápadě či severu Čech. Kde spadnou bohaté srážky bývá v podobných situacích obtížně odhadnutelné. Pokud se vyskytuje bouřková činnost, platí to minimálně dvojnásob. Počasí u nás začala ovlivňovat zvlněná studená fronta, která navíc postupuje k východu velmi pozvolna. Čekejme tedy tomu odpovídající počasí. Jaké to bude počasí a které z extrémů očekávat? Odpovídá další obsah tohoto článku.

Pondělní bouřky následují dnešní. Předpověď denního úhrnu srážek do 29.6.2022 8h.

Obr. 1 Očekávané úhrny srážek za den do 29.6.2022 8h, zdroj: pivotalweather.com

Intenzita srážek v bouřkách na severozápadě až 45mm/h

Včera se vyskytly velmi silné bouře na severozápadě Čech a na pomezí této lokality a lokality severozápadní části středočeského kraje. Nejvyšší hodinové srážky spadly na stanicích Klíny a Libochovice a jednalo se o necelých 45mm, resp. 41mm. Vysoké srážky spadly i v Nové Vsi v Horách, Heřmanově nebo Dubí. V bouřkách padaly lokálně také kroupy a to právě v oblastech s nejvyššími úhrny srážek. Silná bouře měla podobu supercelární bouře. V takové se často vyskytují velmi nebezpečné doprovodné jevy, zmíněné právě výše. V některých případech vzniknou i vhodné podmínky pro rotaci vzduchu a dojde k výskytu velmi nebezpečného tornáda.

Další bouřky lze čekat dnes večer a opět v noci na zítřek a opět budou silné. Vyskytnou se o něco více východněji, jak ukazuje předpověď denního úhrnu srážek na obrázku 1.

Na východě ještě 35°C a bouřky později

Pondělní bouřky následují další. Maxima teploty na 29.6.2022.

Obr. 2 Pondělní bouřky následují další. Předpověď maxima teploty vzduchu na středu 29.6.2022, zdroj: chmi.cz

Přes naše území přechází velmi pozvolna vlnící se studená fronta. Proto dochází k velkým rozdílům v počasí. V jedné oblasti převažuje ještě slunečno a vysoká teplota. Ve druhé už se objevilo několik silných bouřek. Další silné bouřky se očekávají dnes opět hlavně v Čechách. Fronta se posune o velmi malý kousek a bouřky se dostanou tedy více na východ. Opět čekáme, že mohou být velmi silné. Totéž platí o středě, kdy budou opět o něco dále na východě. Avšak zvlněné rozhraní se za den příliš neposune. Během středy a hlavně noci na čtvrtek se již přes ČR přesune. Obnoví se ale příliv velmi teplého vzduchu na celé území ČR.

Na východě republiky ochlazení nepocítí. Tam očekáváme dnes teplotu až 33°C a zítra dokonce ještě o 2 °C vyšší, bude velmi vysoká. Poté tam teprve dorazí bouřky, též i silné. Ve čtvrtek se objeví bouřková činnost méně často, místy a bouřky by neměly být silné. V pátek se očekává ukončování přílivu velmi teplého vzduchu a to na další studené frontě, která přinese již výraznější ochlazení. Opět se místy objeví silné bouřky s nebezpečnými projevy. O tom detailněji během týdne v dalším článku.