Chvíli zima a chvíli tepleji
Typické počasí při synoptické situaci intenzivního přenosu vzduchu od západu s krátkými výkyvy proudění více od severozápadu či až severu. Tento typ cirkulace už tu nějaký ten týden máme a střídají se nám tu cyklony a s nimi spojené systémy front v poslední době doslova jako na běžícím pásu. Nyní se proudění více stočí na severozápadní až severní, proto teplota vzduchu už nevystoupí příliš vysoko a čeká nás už spíše dosti studené až krátce zimní počasí. To je zcela v souladu s vývojem teploty v tuto roční dobu, avšak teplota vzduchu bude od dlouhodobého normálu nyní spíše v mírně záporných odchylkách. Poměrně rychlý přechod systémů front způsobí, že bude chvíli zima a chvíli tepleji. Nicméně s postupem k zimnímu období musíme počítat s tím, že studené počasí převáží a tepleji bude skutečně jen chvíli.
Chvíli zima a chvíli tepleji – někdy v nížinách sníh, jindy na horách déšť
Nadpis této kapitoly textu asi dostatečně charakterizuje jaké počasí nás čeká v poslední dekády listopadu, která začíná zítra. Střídání vzduchových hmot a tím teploty u nás způsobí, že se vyskytnou situace, kdy bude i na horách pršet. Takový je aktuální stav, kdy k nám při přechodu systému front a to před studenou frontou tohoto systému proniká teplejší vzduch. Ten se projevuje ve vyšších výškách a jakmile se vyskytuje tam, tak se setkáváme převážně se srážkami dešťovými. Platí to i pro hory, kde bude krátce odtávat případná sněhová pokrývka. Vzhledem k tomuto faktu a k tomu, že na severu a severovýchodě republiky se na horách objeví i vydatnější déšť, mohou tamní toky i významněji zvýšit své stavy a průtoky. Ojediněle dosáhnou krátce nízkých povodňových stavů.
Obr. 1 Ensemble modelu GFS – průměrná teplota vzduchu (bílá silná křivka) a její dlouhodobý normál (červená silná křivka) a úhrny srážek (bílá silná křivka dole – stupnice vpravo) podle modelu GFS pro Prahu, zdroj: wetterzentrale.de
TIP: Neumíte správně číst variantní předpovědi počasí (ensembly)? Nevíte co znamená termín ensemble a proč je dobré tuto předpověď sledovat? Pak Vám poradíme naučnými články Co je to ensemble? a Proč a kde sledovat ensembly?
Ve středu se vše změní natolik, že ve výšce začne pronikat mrazivý vzduch. Tím se ochladí samozřejmě i v nižších nadmořských výškách. Ale toto zajistí, že srážky budou sněhové ve všech polohách i při kladných hodnotách teploty v nížinách. Základem tohoto je dostatečně studený či přesněji až mrazivý vzduch ve výšce. Situace se během týdne ještě jednou zopakuje. V okrajovém vlivu tlakové výše nad západní Evropou ovlivní počasí u nás teplá fronta dalšího systému a to během čtvrtka. Proto se zejména v pátek krátce a mírně oteplí, opět se teplý vzduch prosadí ve výšce a i na horách se případné srážky vyskytne v kapalné formě. To se však ještě během pátku změní a to poměrně zásadně od severu, odkud vyvolá průnik studeného vzduchu přecházející studená fronta systému spojeného s další cyklonou. Opět začne sněžit ve všech polohách za přítomnosti mrazivého vzduchu ve výšce. Takže v nejbližších dnech bude doslova chvíli zima a chvíli tepleji. Teplota vzduchu poté zůstane nějaký čas podle současných předpokladů numerických modelů nízká. Z hlediska normálu pro konec listopadu se bude jednat o mírně podprůměrné hodnoty teploty vzduchu v hladině 850hPa.
Výše uvedená situace způsobí podobně proměnlivé počasí jako při tzv. přechodu mezi zimou a létem, tedy v období obecně proměnlivého počasí během března a v dubnu. Venku tak bude chvíli zima a chvíli tepleji s tím, že teplejší počasí bude mít krátké trvání. Srážková činnost bude díky této situaci stále více méně průběžná a nevyskytne se vícedenní období bez srážek.