Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 47. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 47. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Po mírně teplejším začátku týdne se už připomene zimní počasí i mimo vyšší polohy a bude na místě definitivně volit zimní oblečení. Teplota vzduchu se očekává pouze mírně nad nulou i v nížinách a srážky střídavě i zde sněhové. V noci bude často mrznout, při zmenšení oblačnosti i výrazněji.

Počasí na 47. týden 2023. Během víkendu se vrátí zima. Zasněžený les.

Týden: 20. až 26.11.2023

Předpověď

Velkou oblačnost doprovodí občasný déšť, nejprve na horách, během úterý a noci na středu pak ve všech polohách sněžení. Po přechodu výraznější studené fronty přejde v polovině týdne naše území tlaková výše od západu. Právě při zmenšení oblačnosti bude v noci a ráno i v nížinách kolem -5°C. Studené počasí a k tomu více oblačnosti se srážkami se očekávají opět na konci týdne. Studenější proudění vydrží několik dnů a v noci už musíme počítat minimálně s teplotou kolem nuly, často však se zápornou teplotou. Pře den pak s teplotou lehce nad bodem mrazu a při vlhkém počasí vstoupí “do hry” náledí či zmrazky.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 9 až 3°C, po polovině týdne 3 až -3°C a při vyjasnění -6°C
  • Nejvyšší teplota: 5 až 11°C, postupně 1 až 7°C
  • Průměrná teplota: 1 až 4°C, odchylky období: průměrné.
  • Celkové srážky: 825mm, hory až 4050mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Po přechodu cyklony a s ní spojené studené fronty k nám pronikne od severu studený vzduch. Od západu přejde naše území v polovině týdne tlaková výše. Další frontální vlny spojené s nízkým tlakem vzduchu ovlivní počasí u nás v závěru týdne.

Závěr: Počasí na 47. týden 2023

TIP: Sledujte u nás Předpověď srážek dle různých modelů včetně skupenství srážek. Hodit se může i Předpověď teploty v různých výškách, aneb kdy hrozí mrznoucí srážky nebo sněžení. Mapy numerických modelů najdete například na webu tropicaltidbits.com.

Studené počasí během týdne doplní spíše průběžné srážky. Můžeme tak očekávat z hlediska období a teploty spíše nulový výpar a zlepšování hydrologické situace. Zejména se očekává zvýšení půdní vláhy. Od středních poloh se během týdne utvoří sněhová pokrývka a začne promrzat povrch.