Předpověď teplotyPrognózy počasí

O víkendu z léta do zimy

Hodnocení článku

Změna počasí nás čeká na konci týdne výrazná a celé září a začátek října se podobně velká změna teploty neodehrála. Půjdeme totiž o víkendu z léta do zimy, neboť do soboty můžeme čekat významně teplé počasí i s překonání maximálních teplotních rekordů. Po přechodu výrazné studené fronty se v noci na neděli, podobně jako před týdnem jen citelněji, ochladí. A teplota vzduchu se v neděli ráno místy přiblíží bodu mrazu, při zemi může i mrznout. Proto lze říci, že teplota klesne doslova z léta do zimy. A následující dny lze čekat už studené s četným nočním přízemním mrazem. V dalším textu ukážeme, že významně teplé období vystřídá naopak to studené a půjdeme z léta do zimy. Klesne teplota na obvyklé hodnoty pro současnou roční dobu nebo níže?

O víkendu se počasí změní z léta do zimy

V nejbližších třech dnech očekáváme pokračování velmi teplého počasí, nepočítaje už dnešek. Slabé zítřejší ochlazení za studenou frontou se předpokládá velmi krátce a rychle se za frontou obnoví teplé východní proudění. Teplota vzduchu bude až vysoce nad dlouhodobým normálem. Velká změna se odehraje mezi sobotou a nedělí. V sobotu nás čeká vrcholení přílivu velmi teplého vzduchu. Teplota vzduchu ve výšce (1.5km) se očekává v pátek a v sobotu kolem 15°C s tím, že dlouhodobý průměr činí 5-6°C. V neděli po přechodu fronty se sníží teplota vzduchu v této výškové hladině až na záporné hodnoty. V neděli odpoledne a večer, kdy se bude dále ochlazovat, očekávají numerické modely teplotu v této výšce kolem -2°C, přičemž dlouhodobý normál zůstává stále stejný nebo se případně v tuto dobu slabě zvyšuje na 6-7°C. V dalších dnech zůstane teplota vzduchu v hladině 850hPa záporná a mírně pod normálem.

O víkendu z léta do zimy. Předpověď teploty vzduchu v 850hPa na sobotu 14.10.2023 večer.

Obr. 1 Předpověď rozložení teploty vzduchu v 850hPa (1.5km) na sobotu 14.10.2023 20 SELČ, zdroj: meteociel.fr

Animaci očekávaného vývoje teploty vzduchu v hladině 850hPa podle modelu GFS si můžete přehrát zde: animjit4.gif (768×512) (meteociel.fr). Na obrázku 1 vidíme ve výšce probíhající ochlazování od severozápadu již v sobotu večer. Velmi teplý vzduch bude ve výšce naopak v noci na sobotu.

Noční teplota zejména při vyjasnění klesne ojediněle i ve dvou metrové výšce nad povrchem slabě pod nulu. Přízemní teplota klesne pod nulu v četných případech. V noci na neděli se očekávají minima teploty nejčastěji mezi 6 až 2°C s tím, že na jihovýchodě bude o něco tepleji, na západě naopak. Právě tam bude při zemi mrznout. O předchozí noci klesne teplota na 16 až 11°C a místy tak zůstane i na 16°C. Přes den dosáhne maximum teploty ojediněle i 26°C, zejména na jihovýchodě republiky. Z léta do zimy se tak co do teploty vzduchu dostaneme opravdu během několika hodin.

TIP: Sledujete u nás modelovou předpověď teploty vzduchu na stránce Předpověď teploty a vyhlídku teploty na další dny na stránce Výhled teploty.

Ochlazení z léta do zimy, proč?

Synoptická situace v Evropě na 14.10.2023 odpoledne.

Obr. 2 Synoptická situace – předpověď pro Evropu na sobotu 14.10.2023 14SELČ, zdroj: dwd.de

Na druhém obrázku vidíme synoptickou situaci očekávanou v sobotu odpoledne (14 hodin) a studenou frontu těsně u našich severozápadních hranic. Od severozápadu by se mělo tedy odpoledne zatáhnout a následně se na samotné frontě přidají srážky. Fronta patří systému cyklony dále nad Skandinávií. Před studenou frontou bude vrcholit na naše území příliv dosti teplého vzduchu od jihovýchodu, k jehož obnově dojde rychle po přechodu slabší čtvrteční studené fronty ihned v pátek. To se střední Evropa ocitne mezi teplou frontou na severovýchodě a studenou frontou blížící se od severozápadu (na uvedeném obrázku již blíže k ČR, teplá fronta daleko na severovýchodě).

Výše uvádíme předpověď očekávaného významného ochlazení a synoptické příčiny toho, se počasí změní o víkendu z léta do zimy. Toto proudění by mělo poté převládnout a přinést oproti stávajícímu počasí výrazně a oproti dlouhodobému standardu tohoto období mírně studenější počasí s maximy teploty vzduchu spíše slabě nad 10°C a minimy až kolem zmíněného bodu mrazu.