Prognózy počasíTýdenní výhledy

Týden teplotní inverze

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Přichází v tomto týdnu obvyklé počasí a týden teplotní inverze. Vysoký tlak vzduchu bude rozhodujícím útvarem pro počasí u nás. Teplý vzduch začne během týdne pronikat na naše území, avšak často jen do vyšších nadmořských výšek. Vznikne tedy teplotní inverze, typická pro toto období. V nižších polohách vzniknou míst mlhy a nízká oblačnost. Ty zabrání nočnímu vyzařování a proto nebude i v souvislosti s teplejším prouděním během týdne ráno mrznout. Přes den může být při déletrvající nízké oblačnosti ale podstatně chladněji než v případě slunečního svitu. Teplotní rozdíly nás čekají tedy nejen mezi vyššími a nižšími polohami, ale i mezi shodnými polohami ne příliš od sebe vzdálenými.

Týden 25.10. až 1.11.2021

Předpověď

Víkend bude typicky sychravý. Týden teplotní inverze. Nízká oblačnost a mlhavo na podzim.

Týden teplotní inverze s typickými mlhami zejména v nížinných oblastech.

Málo oblačnosti frontální a prakticky žádné srážky, tak skončí říjen ohledně počasí u nás. Pokud se v týdnu objeví srážky půjde o ojedinělé mrholení. Místy je nutné počítat s tvorbou mlh, zpočátku týdne i mrznoucích, nebo nízké oblačnosti. Tato se během týdne udrží místy i do odpoledne. To značně ovlivní vývoj teploty. Celkově lze čekat během týdne mírně teplejší počasí. Vliv na teplotu v noci i přes den má právě při této situaci nízká oblačnost. Teplota vystoupí během týdne většinou na hodnoty kolem 13 až 16°C, na počátku týdne do 13-14°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +3 až -3°C, během týdne 6 až 1°C a mrazíky, při mlze/oblačnosti kolem 6°C
  • Nejvyšší teplota: 7 až 13°C, během týdne 11 až 16°C a při déletrvající mlze/oblačnosti kolem 10-11°C
  • Průměrná teplota: 5 až 8°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 0 až 4mm, odchylka období: výrazně podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Týden teplotní inverze

Vysoký tlak vzduchu se udrží v oblasti střední Evropy. Na naše území pronikne, postupně zejména do vyšších poloh, teplejší vzduch. Tento je nutné čekat ve vysokém tlaku také suchý vzduch. Do nižších poloh lze čekat průnik teplého vzduchu jen místy.

Předpověď teploty nabízíme podle základních modelů na stejnojmenné stránce. Modelové mapy je možné najít například na stránce Wetter3.de.