Týden teplotní inverze

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Přichází v tomto týdnu obvyklé počasí a týden teplotní inverze. Vysoký tlak vzduchu bude rozhodujícím útvarem pro počasí u nás. Teplý vzduch začne během týdne pronikat na naše území, avšak často jen do vyšších nadmořských výšek. Vznikne tedy teplotní inverze, typická pro toto období. V nižších polohách vzniknou míst mlhy a nízká oblačnost. Ty zabrání nočnímu vyzařování a proto nebude i v souvislosti s teplejším prouděním během týdne ráno mrznout. Přes den může být při déletrvající nízké oblačnosti ale podstatně chladněji než v případě slunečního svitu. Teplotní rozdíly nás čekají tedy nejen mezi vyššími a nižšími polohami, ale i mezi shodnými polohami ne příliš od sebe vzdálenými.

Týden 25.10. až 1.11.2021

Předpověď

Málo oblačnosti frontální a prakticky žádné srážky, tak skončí říjen ohledně počasí u nás. Pokud se v týdnu objeví srážky půjde o ojedinělé mrholení. Místy je nutné počítat s tvorbou mlh, zpočátku týdne i mrznoucích, nebo nízké oblačnosti. Tato se během týdne udrží místy i do odpoledne. To značně ovlivní vývoj teploty. Celkově lze čekat během týdne mírně teplejší počasí. Vliv na teplotu v noci i přes den má právě při této situaci nízká oblačnost. Teplota vystoupí během týdne většinou na hodnoty kolem 13 až 16°C, na počátku týdne do 13-14°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +3 až -3°C, během týdne 6 až 1°C a mrazíky, při mlze/oblačnosti kolem 6°C
  • Nejvyšší teplota: 7 až 13°C, během týdne 11 až 16°C a při déletrvající mlze/oblačnosti kolem 10-11°C
  • Průměrná teplota: 5 až 8°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 0 až 4mm, odchylka období: výrazně podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu se udrží v oblasti střední Evropy. Na naše území pronikne, postupně zejména do vyšších poloh, teplejší vzduch. Tento je nutné čekat ve vysokém tlaku také suchý vzduch. Do nižších poloh lze čekat průnik teplého vzduchu jen místy.

Předpověď teploty nabízíme podle základních modelů na stejnojmenné stránce. Modelové mapy je možné najít například na stránce Wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality