Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Zimní počasí vydrží několik dnů

Hodnocení článku

Počasí se nyní mění v souladu s klimatickým obdobím. Hodnoty teploty vzduchu dosahovaly během podzimu převážně nadprůměrných, někdy i vysoce nadprůměrných hodnot. Nyní se po čase dostala teplota pod dlouhodobý normál. Tam by měla setrvat nejen v nejbližších dnech a nejen na počátku příštího týdne. Zimní počasí vydrží několik dnů s tím, že podle současného odhadu není možné říci kolik přesně. Tedy jak dlouho potrvá, výhledově nás čeká teplotně podprůměrné počasí. Tedy se zimní teplotou v maximech pouze lehce nad bodem mrazu i v nejnižších polohách. Od středních nadmořských výšek by mělo převážně mrznout. To vše po velmi krátkém oteplení, které nás čeká během čtvrtka a v pátek včetně horských poloh. Tam ovšem oteplení téměř nezaznamenají. Teplota vzduchu tam brzy opět klesne. Průměrná teplota se dostane na přelomu týdnů i hlouběji pod dlouhodobý normál a vypadá to, že zimní počasí vydrží.

Zimní počasí vydrží několik dnů značí modelové ensembly

Teplota vzduchu pod dlouhodobým normálem výhledově setrvá a to až do období, které vykazuje z hlediska předpovědi nejistotu vývoje. Krátce se oteplí po dnešním ochlazení zejména v pátek, kdy teploty dosáhne 7°C nejčastěji. Poté se opět rychle ochladí a ochlazení začne být patrné již během pátečního večera. Od víkendu nejen na počátku nového týdne můžeme čekat teplotu vzduchu i v nížinách kolem nuly přes den a mírně pod nulou v noci či ráno. I maxima teploty mohou v některých dnech zůstat v některých oblastech celý den pod nulou nebo maximálně na nule. Ani další týden nevypadá podle současných předpovědních podkladů jinak. Žádná zásadní změna v podobě většího a déletrvajícího oteplení pravděpodobně v počasí nenastane. Teplota vzduchu by se i podle dlouhodobého odhadu měla udržovat během prosince kolem dlouhodobého normálu. A to znamená i v nížinách spíše zimní ráz počasí. Jistou tedy pravděpodobně máme asi až předvánoční oblevu.

“Kateřina na lede, Vánoce na blátě”. I tato pranostika nám říká, že v případě studeného proudění na přelomu listopadu a prosince je poté pravděpodobnost teplejšího proudění, patrně typicky západního s postupem systémů front či případně i významněji teplejší jihozápadní cirkulace. Často bývá v tomto období studeněji a napadne i v nížinách sníh, který případně vydrží i několik dnů. Poté přijde po polovině prosince typická obleva a teplejší cirkulace. Avšak rozhodně to není jistota.

Zimní počasí vydrží několik dnů. Minima teploty na 26.11.2023.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na neděli 26.11.2023 a výskyt většího mrazu na většině území ČR, zdroj: wetter3.de

Očekávaná minima teploty v dalších dnech:

Čt 23.11.: 1 až -4°C, na SV/V -6°C

Pá 24.11.: 4 až 0°C

So 25.11.: 0 až -4°C

Ne 26.11.: -2 až -7°C, při delším vyjasnění -10°C

Po 27.11.: -4 až -8°C, při delším vyjasnění -11°C

Maxima teploty vystoupí nejčastěji na -3 až 2°C, v sobotu na J/JV ještě až na 4°C. Z toho plyne, že zimní počasí vydrží několik dnů.

TIP: Sledujte u nás Výhled teploty na několik dalších dnů až týden.

I v nížinách krátce napadne sníh

V souvislosti s tímto vývojem teploty tedy musíme často očekávat podobně jako dnes vznik náledí. Teplota vzduchu v noci mírně pod nulou a přes den mírně nad nulou ve spojení se srážkami působí zcela ideálně pro vznik náledí či případně zmrazků. Od středních poloh vznikne sněhová pokrývka s trvalejším výskytem. V tomto případě tak půjde o polohy nižší a nízké. Sněhová pokrývka se vytvoří v případě srážek i v nížinách, přes den však většinou slabá vrstva sněhu roztaje. Jak uvádíme výše, tak v některých oblastech se může teplota vzduchu udržet skutečně nízko a nijak nad nulu nevystoupit. V takových případech může případná sněhová pokrývka přetrvat i déle než den. V dalším období je vývoj počasí ovšem zatím nejistý.