Ke konci týdne i tropy, ale také bouřky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Během týdne se bude oteplovat, v závěru lze čekat i tropy, ale také bouřky. Suché počasí rozhodně nebude. Zejména během týdne se budou tvořit opět lokální přeháňky a bouřky. Opět to vypadá, že nejvíce srážek bude na konci týdne. Tentokrát v podobě i silných bouřek.

Týden 22. až 28.6.2020

Předpověď

Oproti posledním dnům minulého týdne, které byly mimořádně deštivé a zatažené, bude oblačnosti méně. Opět se budeme častěji během dne setkávat s kupovitou oblačností. Ta bude přinášet většinou lokální přeháňky, bouřky ojediněle. Ke konci týdne bude srážek tohoto druhu ale přibývat a bouřky mohou být i silné. Celkově bude tedy zejména přes den více. Zatím je otazníkem kde budou bouřky četnější a silné. Modely slibují více srážek opět pro východní část republiky, což by v případě přívalových srážek znamenalo rychlejší odtok v nasyceném území a větší odezvu. Hrozit tak mohou přívalové povodně. I méně vydatné srážky mohou znamenat v oblastech zasažených extrémní srážkovou činností z předchozího týdne či z týdne před tím rychlé odtoky. Ty by vedly zejména při prudkých srážkách k obnovení povodňové situace v daných povodích na daných tocích. S tím je nutné počítat opět během druhé poloviny tohoto předpovědního období (týdne), neboť se začnou prudké srážky pravděpodobně vyskytovat.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 15 až 10°C, ke konci týdne 18 až 13°C. Nejvyšší teplota: 19 až 25°C, ke konci týdne 23 až 29°C a místy 31°C. Průměrná teplota: 14 až 18°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 20 až 50mm, zejména na JV/V místy i 75mm.

Synoptická situace

V prvních dnech týdne bude do centrální Evropy zasahovat výběžek tlaková výše. Pronikat k nám bude teplejší vzduch. Východ území bude zpočátku ovlivňovat frontální rozhraní spojené s tlakovou níží. Ve druhé polovině týdne k nám začne pronikat postupně velmi teplý a také vlhký vzduch.

Mírně letní počasí se bude měnit zejména o víkendu až na horské. Lze čekat tropy, ale také typicky bouřky. Ty budou i silné. Předpovědní modelové mapy lze sledovat na stránce Wetterzentrale. Na výběr jsou mapy všech základních předpovědních modelů.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality