Ke konci týdne i tropy, ale také bouřky

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Během týdne se bude oteplovat, v závěru lze čekat i tropy, ale také bouřky. Suché počasí rozhodně nebude. Zejména během týdne se budou tvořit opět lokální přeháňky a bouřky. Opět to vypadá, že nejvíce srážek bude na konci týdne. Tentokrát v podobě i silných bouřek.

Týden 22. až 28.6.2020

Předpověď

Oproti posledním dnům minulého týdne, které byly mimořádně deštivé a zatažené, bude oblačnosti méně. Opět se budeme častěji během dne setkávat s kupovitou oblačností. Ta bude přinášet většinou lokální přeháňky, bouřky ojediněle. Ke konci týdne bude srážek tohoto druhu ale přibývat a bouřky mohou být i silné. Celkově bude tedy zejména přes den více. Zatím je otazníkem kde budou bouřky četnější a silné. Modely slibují více srážek opět pro východní část republiky, což by v případě přívalových srážek znamenalo rychlejší odtok v nasyceném území a větší odezvu. Hrozit tak mohou přívalové povodně. I méně vydatné srážky mohou znamenat v oblastech zasažených extrémní srážkovou činností z předchozího týdne či z týdne před tím rychlé odtoky. Ty by vedly zejména při prudkých srážkách k obnovení povodňové situace v daných povodích na daných tocích. S tím je nutné počítat opět během druhé poloviny tohoto předpovědního období (týdne), neboť se začnou prudké srážky pravděpodobně vyskytovat.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 15 až 10°C, ke konci týdne 18 až 13°C. Nejvyšší teplota: 19 až 25°C, ke konci týdne 23 až 29°C a místy 31°C. Průměrná teplota: 14 až 18°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 20 až 50mm, zejména na JV/V místy i 75mm.

Synoptická situace

V prvních dnech týdne bude do centrální Evropy zasahovat výběžek tlaková výše. Pronikat k nám bude teplejší vzduch. Východ území bude zpočátku ovlivňovat frontální rozhraní spojené s tlakovou níží. Ve druhé polovině týdne k nám začne pronikat postupně velmi teplý a také vlhký vzduch.

Mírně letní počasí se bude měnit zejména o víkendu až na horské. Lze čekat tropy, ale také typicky bouřky. Ty budou i silné. Předpovědní modelové mapy lze sledovat na stránce Wetterzentrale. Na výběr jsou mapy všech základních předpovědních modelů.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: