PovodeňPředpověď srážekPrognózy počasí

Další extrémní srážky rozbouří toky

Hodnocení článku

Další extrémní srážky přijdou o víkendu a rozbouří vodní toky. Zatažené počasí přetrvá do konce týdne a často se nad většinou území budou vyskytovat srážky. Ty mohou být místy intenzivní, dlouhotrvající a přinést za den desítky milimetrů srážek, ojediněle by úhrn mohl přesáhnout 100mm za den. I dnešní srážky budou na pomezí Vysočiny a východních Čech a na návětří SV/V hor už extrémní. Vodní toky místy reagují významnějšími vzestupy hladin již po včerejších srážkách a následně započne vzestup po dnešních srážkách. Až víkendové srážky ale teprve významně rozvodní vodní toky, zejména na SV/V území a na Vysočině až na jihu Čech. Jak vypadá očekávaná situace podle aktuálních předpovědních dat? Vydatně bude pršet v ČR na četných místech do noci na pondělí, místy opět extrémně. Horské toky budou značně rozbouřené. Setrvačnost vzestupu hladin na středních a větších tocích se uplatní ještě během první poloviny příštího týdne.

Další extrémní srážky rozbouří toky, kolik jich kde spadne o víkendu?

Další extrémní srážky se čekají zítra i v neděli. Zítra budou pokračovat srážky z dneška, které jsou vytrvalé na východě území a v pásu Vysočina až jih Čech. Opět se do noci rozšíří nad většinu území. Další epizody srážek se očekávají i během víkendu tak, jak oblačnost rotuje kolem středu cyklony, který s udržuje pouze s velmi malým pohybem nad podobnou oblastí. V sobotu i neděli může spadnout za den nejvíce za celou epizodu. Proto budou reakce toků nejvýznamnější. V exponovaných oblastech spadne za den 70 až 100mm srážek, na návětří hor 150mm a za celé dva dny to může být i dvojnásobek. To je zcela mimořádný úhrn srážek, který významně převyšuje nejen měsíční či dvouměsíční úhrn srážek u nás v aktuálním ročním období. Podle toho si je možné představit, k jaké hydrologické odezvě v takovém případě dojde.

Povodeň, kterou působí a ještě způsobí současně probíhající srážková událost, jejíž vrchol je ještě před námi, bude velká. Ale byla by mnohem větší, kdyby bylo naše území více nebo dokonce významněji nasyceno po výskytu předchozích byť ve vztahu k této i ne příliš významných srážkových událostí.  S tím by souvisela i vyšší zaplněnost přehrad (i vodních toků) a nemožnost vytvoření větší rezervy v nich. Zaplněnost povodí byla před touto událostí až velmi malá s výskytem stavů sucha a hladina některých nádrží na minimu hladiny nebo jen mírně nad ním. Je třeba připomenout, že ještě před několika dny hrozily v ČR požáry a řešil se problém s rozvíjejícím se suchem.

Očekávané srážkové úhrny o víkendu a hydrologický vývoj, některé toky se doslova rozbouří

Další extrémní srážky rozbouří toky. Akumulace srážek za den do 15.9.2024 podle modelu Aladin.

Obr. 1  Další extrémní srážky. Předpověď akumulace denních srážek modelem Aladin do 15.9.2024 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Denní a dvoudenní srážkové úhrny o víkendu budou v některých lokalitách zcela enormní (obr. 1 ). Půjde o jih Čech, Vysočinu, celý východ Čech a to zejména jihovýchodní části oblasti a sever Moravy. Tam mohou některé toky přesáhnout i hodnoty průtoků odpovídající extrémnímu ohrožení (obr. 2 a 3 – předpověď průtoku na Orlice v Týništi nad Orlicí a na Bělé v Mikulovicích). Zejména půjde o toky odvodňující Jeseníky, kde dosáhnou srážky nejvyšších úhrnů (viz mapa na obr. 1). Dosti vážná hydrologická situace by měla být obecně v povodí horní Moravy, ale také například Chrudimky nebo Doubravy či Lužnice a horní Vltavy. Tam se čekají ty nejvyšší úhrny a srážky se budou vyskytovat až do nedělního večera, nejdéle právě na jihozápadě území v povodí horní Vltavy či Otavy. Pásmo srážek se začne během neděle přesouvat zpět z východní části k západu až jihozápadu a poté srážky definitivně ustanou.

V oblastech s platností nejpřísnějšího varování před extrémními srážkami a povodní je nutné učinit doporučená preventivní opatření. Obecně je třeba dbát zvýšené opatrnosti při pohybu poblíž rozvodněných toků, nejlépe se přímo k tokům nepřibližovat. V důsledku podmáčeného terénu může dojít k pádu. Totéž platí o vstupu do lesů a pobytu pod většími stromy, kde může v důsledku podmáčení terénu jejich kořenového systému k pádům. Toto riziko navíc ode dneška na některých místech podpoří silný vítr s nárazy!

Předpověď průtoku pro Orlici v Týništi nad Orlicí od 13.9.2024.

Obr. 2 Další srážky rozbouří toku. Vývoj vodního stavu a jeho předpověď pro Orlici v Týništi nad Orlicí, zdroj: hydro.chmi.cz

Další extrémní srážky rozbouří toky. Předpověď průtoku pro Bělou v Mikulovicích od 13.9.2024.

Obr. 3 Další srážky rozbouří toky. Vývoj vodního stavu a jeho předpověď pro Bělou v Mikulovicích, zdroj: hydro.chmi.cz

Srážky jsou opravdu enormní, ale pokud budeme uvažovat předchozí vlhké období, byla by situace horší. Velké povodně se vyskytly většinou po několika větších srážkových událostech, které případně vyústily též v menší povodně v obecně delším vlhkém období. šlo tedy o více povodňových vln. Příkladem mohou být prakticky všechny letní větší povodně, tedy i poslední 2013 – první vlna polovina května, druhá hlavní začátek června a obecně srážkově bohaté počasí od jara. Podobné to bylo u dalších velkých povodní, kdy rok 2010 stojí mimo jako mimořádně vlhký. Příkladem jsou i velké povodně 2002 a 1997, kterým se současná situace v některých ohledech podobá. V ohledu předcházejícího vlhkého období s více extrémními srážkovými událostmi však nikoli.

Napsat komentář