Extrémní počasíPovodeňPředpověď srážekPrognózy počasí

Extrémní srážková epizoda vyvolá povodeň

Hodnocení článku

Extrémní srážková epizoda započne v noci na zítra a bude mít několik vln trvalých srážek. Vyvolá povodeň, neboť půjde o plošněji významné a místy až extrémní srážkové úhrny. Poslední zejména týden se vymykal tím, že v ČR nespadly téměř žádné srážky. Tento týden přinese čtyři dny, kdy na mnohých místech skoro nepřestane pršet a občas bude místy pršet i silně. V článku se podíváme na aktuální prognózu rozložení a průběhu srážek, včetně očekávaných úhrnů srážek. Také na dosti důležitou prognózu hydrologické odezvy vodních toků na tyto očekávané srážky. Současně bude při trvalých srážkách dosti nízká a to mírně podprůměrná denní teplota. Noční teplota se vlivem velké oblačnosti od té denní příliš lišit nebude. První srážky spadly v pondělí při dešti a zejména na východě bouřkách, kde spadlo lokálně 20 až 40mm srážek. Další srážky následovaly v lokálních přeháňkách. Nyní přichází poprvé po celém létě plošný déšť a tak intenzivní a trvalý, že přinese extrémní úhrny za kratší období a vyvolá povodeň.

Plošně vydatné srážky, extrémní srážková epizoda jako příčina povodně

Extrémní srážková epizoda je numerickými modely potvrzena. Odehraje se nad naším územím od čtvrtka do neděle. Vydatné srážky se vyskytnou v několika vlnách. První započne už dnes od západu až severozápadu a srážky přetrvají i zpočátku zítřka. Poté se pásmo rozsáhlé srážkové oblačnosti, převážně jde o druh oblaků Nimbostratus, odsune k východu. Během pátku však bude pokračovat nad celým územím další srážková vlna, přetrvá i v sobotu. Srážky se během druhé poloviny víkendu znovu přetočí kolem středu cyklony, která bude ležet východně od nás. Dostanou se opět především na severovýchod a východ, během neděle postoupí převážně zpět k západu a i tam budou vydatnější. Poté začne pásmo srážek pozbývat takové souvislosti, cyklona se s rozhraním začnou odsouvat k severovýchodu. Tento postup bude během daného období ale velmi pomalý.

Rotace srážkově významné a plošně rozsáhlé oblačnosti kolem středu cyklony působí a i v tomto případě způsobí opakovaný výskyt srážek. Srážky se vyskytují trvaleji s malými pauzami, což jsou oddělovače jednotlivých epizod vydatných srážek. Velmi vysoké úhrny vyúsťující v povodeň spadnou vlivem toho, že se oblačnost a výskytem těchto intenzivních srážek několikrát přetočí přes totéž území. Vždy je nejisté, které území zasáhnou srážky v plné intenzitě nejvíce krát. Nyní to vypadá na jih, Vysočinu i sever až severovýchod našeho území. Tam spadne více než 150mm, místy přes 200mm srážek a na návětří hor v extrému kolem 250mm srážek za uvedené období. S tím, že denní úhrny srážek mohou být kolem 70mm, ojediněle vyšší.

Příklady výstupů numerických modelů v období extrémní srážkové epizoda 11. až 15.9.2024

Ty se už shodují více méně na vydatnosti srážek a že skutečně extrémní srážky spadnou v oblasti ČR a okolí. Poměrně se tedy shoduje už i na lokalitách spadu těch vyloženě extrémních srážek. Stěžejní je hlavní globální model (GFS), dále ECMWF či ICON a GEM.

Extrémní srážková epizoda. Akumulace srážek na 11. - 15.9.2024 podle modelu GFS.

Obr. 1 Extrémní srážková epizoda: Akumulace srážek na 11. až 15.9.2024 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Extrémní srážková epizoda. Akumulace srážek na 11. - 15.9.2024 podle modelu GEM.

Obr. 2 Extrémní srážková epizoda: Akumulace srážek na 11. až 15.9.2024 podle modelu GEM, zdroj: wetterzentrale.de

Akumulace srážek na 11. - 15.9.2024 podle modelu GEM.

Obr. 3 Extrémní srážková epizoda: Akumulace srážek na 11. až 15.9.2024 podle modelu ICON, zdroj: wetterzentrale.de

TIP: Sledujte numerickou prognózu srážek na více dní dopředu od různých modelů na naší stránce Výhled srážek. Extrémní srážková epizoda očekávaná v dalších dnech ve vývoji prognóz.

Komentář: Nikoli zcela v řeči hodnot celkového úhrnu, ale co se týče rozložení stěžejních extrémních srážek se numerické modely shodují. Extrémní srážky zasáhnou jihovýchod Německa, především však Rakousko a na našem území pás od jihu přes Vysočinu k severovýchodu až severu, plus za naší hranicí směrem do Polska. Zde se akumulace úhrnů liší v jejich predikci pro hory, zejména pak ohledně návětrného zesílení. S návětrným efektem se ale ve druhé polovině srážkové epizody počítat musí, neboť současně zesílí proudění. Modely GFS A GEM vidí zesílení srážek v pohraničí na S/SV v celém pásu, model ICON v daném výstupu soustřeďuje onen extrém srážek spíše do Jeseníků.

Poslední upřesnění mohou přinést regionální numerické modely, které epizodu teprve začínají predikovat. Od nich se odvíjejí už první hydrologické prognózy vývoje stavů a průtoků na tocích. Zde musíme poznamenat, že spad srážek bude extrémní na rozsáhlejším území. Proto se povodňová situace vyskytne. Podobná extrémní srážková epizoda se dlouho nevyskytla. Povodňovou situaci však bude mírnit mimo hory převážně nízké až velmi nízké nasycení území a půdní váha. Dále spíše menší vodnost vodních toků a převážně vyprázdněnost nebo i významná vyprázdněnost přehrad. Například na severu po deficitu srážek, který tam byl během celého léta, se četně ještě nedávno vyskytovaly na tocích nízké průtoky (stavy sucha). Změna je po suchém a horkém období žádoucí, jen spadnout srážky příliš nejednou, čímž bude událost více extrémní. V aktuálním čase tak nastane rázem přebytek vody.

Napsat komentář