Předpověď teplotyPrognózy počasí

Dosáhne zítra teplota 40°C?

Hodnocení článku

Dosáhne zítra teplota 40°C? Prognózy počasí to nevylučují. Maximální teplota dosáhne opravdu velmi vysokých hodnot. Vrcholí k nám příliv velmi teplého vzduchu od jihu až jihovýchodu při přesouvajícím se vysokém tlaku vzduchu přes centrální Evropu. Vysoký tlak vzduchu působí v Evropě pokračování suchého počasí. Jen na studených frontách se vyskytují lokální konvekční srážky. V Čechách lze čekat největší horko. Dnes teplota dosahuje 35°C, zítra se očekává kolem 37°C. Nejtepleji bude na severozápadě a ve střední části Čech. Horké počasí ukončí přechod studené fronty, která přinese již zítra večer místy bouřky.

Aktuální předpověď: V Čechách zítra 35 až 39°C, dosáhne teplota i 40°C?

Dosáhne zítra teplota 40°C? Maxima teploty na 19.6.2022.

Obr. 1 Dosáhne zítra teplota 40°C? Maxima teploty vzduchu na 19.6.2022 podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Maxim teploty zítra dosáhnou opravdu vysokých hodnot. Tato teplota se označuje již jako nebezpečná. Působí samozřejmě četné roztékání asfaltu. Ale také může způsobit zdravotní problémy. Určitě nutno dodržovat zásady pro zmírnění negativního vlivu tohoto druhu extrémního počasí na lidský organismus.

Teplota je v ČR velmi vysoká v případě, že překračuje v maximech 34°C. Extrémně vysoká pak při přesažení hodnoty 37°C. Taková teplota se zítra ojediněle očekává na SZ Čech.

TIP: Sledujte modelovou Předpověď teploty.

Maxima teploty v nejbližších dnech:

Ne 19.6.: 33 až 37°C, na V 31°C

Po 20.6.: 29 až 33°C, na S/SZ 27°C

Út 21.6.: 22 až 26°C

Zítra maxima teploty vzduchu dosáhnou v Čechách i podle posledních prognóz teploty hodnot kolem 37°C nejčastěji. Pozdě odpoledne a večer se začnou při blížící se studené frontě tvořit hodně lokální bouřky z tepla. Samotná studená fronta, která se bude při postupu přes střední Evropou vlnit, přejde během pondělí. Předpověď tedy počítá v pondělí ještě s vysokou teplotou. Nedělní bouřky ovlivní teplotu pouze lokální a krátce při jejich výskytu.

Absolutní maximální teplotní rekord v ČR činí 40.4°C z Dobřichovic u Prahy, od srpna 2012 zatím nebyl překonán ani vyrovnán. Dojde letos nyní či případně během léta k jeho přepsání?

Příští týden ochlazení

Tropické počasí ovšem nepotrvá nijak dlouho a během pondělí se již ochladí. To je dobrá zpráva pro většinu z nás. Příští týden můžeme čekat opět typicky letní počasí  maximy teploty překračujícími letních 25°C. Krátce teplota tuto hodnotu ani nepřekročí. Tepleji by mělo být pod dosavadní prognózy opět na víkend a to i s dosažením tropických 30°C. Předpověď konkrétních hodnot teploty je stále na konec příštího týdne poměrně nejistá.