Předpověď teplotyPrognózy počasí

V neděli bude až 35°C

Hodnocení článku

V neděli bude až 35°C? Otázka, na kterou asi žádáte odpověď a tento článek by ji měl poskytnout. Předpověď počasí toto více méně již několik dnů slibuje. Nebo případně jinak řečeno s tímto “vyhrožuje”. Teplota vzduchu by na konci týdne měla přesáhnout tropických 30°C. Víkend tak můžeme očekávat nejteplejší z celého týdne jednoznačně a také ještě teplejší než minulý víkend a také celý minulý týden. V neděli by se teplot měla dostat místy i více nad tropických 30°C. Mnoho z Vás se na takové počasí netěší, někteří na něj ale už netrpělivě čekají. Patříte mezi první skupinu? Možná pro Vás bude dobrou zprávou, že tropickou počasí potrvá jen velmi krátce. S příchodem nového týdne se podobně jako tento týden ochladí. A vrátí se průměrná letní teplota.

V neděli bude až 35°C, tedy vysoká teplota

V neděli bude až 35°C. Maxima teploty vzduchu na 19.6.2022.

Obr. 1a Maxima teploty vzduchu na 19.6.2022 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

V neděli bude až 35°C. Odchylky teploty vzduchu na 19.6.2022.

Obr. 1b Odchylky teploty vzduchu na 19.6.2022, zdroj: pivotalweather.com

Maxima teploty čekáme letos zatím nejvýše v neděli (obr. 1a, b). To k nám vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu z jižních směrů. Tento příliv ukončí přechod studené fronty opět podobně jako tento týden v noci na pondělí a v pondělí. Na obrázcích maxima teploty i jejích odchylek vidíme rozhraní nad Německem. Nedělní den čekáme ale letos poprvé ve znamení vysoké teploty. Ohledně konkrétních hodnot teploty vzduchu v denních maximech v neděli se předpovědi modelů zatím liší. To platí i o jednotlivých výstupech numerických modelů.

Vysoký tlak vzduchu čekáme jako převažující tlakový útvar ohledně počasí v centrální Evropě tento týden. výjimku tvoří právě poměrně dosti rychlý přechod dnešní studené fronty s krátkodobým vlivem lokální konvekční činnosti. Dále bude výjimku tvořit vliv slabé studené fronty ve čtvrtek, po jejímž vlivu s výskytem dalších lokálních konvekčních srážek dojde ke slabému ochlazení.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v ČR v dalších dnech:

Pá 17.6.: 22 až 26°C

So 18.6.: 26 až 31°C

Ne 19.6.: 30 až 35°C, na SV/V 28°C

Po 20.6.: 15 až 21°C, na JV 26°C

Út 21.6.: 20 až 24°C

Se začátkem nového týdne se vrátí více méně letní počasí, při srážkové činnosti na studené frontě čekáme ještě chladnější počasí. Sestup teploty bude oproti nedělnímu maximu při vrcholení přílivu velmi teplého vzduchu poměrně velký.

S horkem vzroste sucho a riziko požárů

Lokální srážky nijak nezmírní sucho, které místy v ČR panuje, byť bylo posledními srážkami dosti zmírněno. Sucho přetrvává na jihu Moravy, kde by se bouřky měly vyskytovat i s významnějšími srážkami. Dále se vyskytuje míst v centru Čech, kde lze očekávat ve čtvrtek spíše slabé nebo žádné srážky. V důsledku toho v místech s nedostatečnými nebo jen slabými srážkami musíme čekat vyšší riziko vzniku požárů ve volné krajině. Horké počasí, očekávané na konci týdne, toto riziko ještě zvýší.