Druhá vlna horka, byla letos poslední?
Po krátké přestávce v podobě ochlazení na konci minulého týdne po přechodu studené fronty střídalo opětovné zesílení přílivu teplého až velmi teplého vzduchu od jihovýchodu a to za přechodu tlakové výše od západu. Na našem území bylo nejméně oblačnosti téměř bez srážek v pondělí a v úterý. První konvekční srážky se v ČR tvořily ve středu ve velmi teplém vzduchu. Nejteplejším dnem byl čtvrtek 9. srpen a to z hlediska průměrných maximálních teplot, nikoli ovšem z hlediska maximálních teplot. Nejvyšší teplotu v ČR naměřila dne 1.8.2018 stanice Husinec – Řež, viz článek Shrnutí první vlny horka v ČR. Další vlna horka přinesla podobná maxima, avšak o něco nižší. Nicméně velmi teplé počasí bylo z hlediska našeho území plošnější průměr teploty tak byl zatím v letošním roce nejvyšší. Druhá vlna horko, byla už letos poslední?
Nejvyšší teploty 9. srpna a teplotní rekordy, aneb druhá vlna horka
Nejtepleji bylo ve čtvrtek ve východních Čechách a také ve středním Polabí, tamní stanice naměřily maximální teploty ojediněle kolem 37°C. Velmi teplo bylo též na jižní Moravě. V některých oblastech bránila ohřívání zemského povrchu a vzduchu střední oblačnost, která se vyskytovala ráno a dopoledne a jednalo se o pozůstatky oblačnosti po středečních večerních bouřkách.
37.1°C Hradec Králové – Nový Hradec a Tuhaň
37.0°C Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
36.8°C Husinec – Řež
36.7°C Mrzky, Poděbrady a Dobřichovice
36.6°C Nový Bydžov a Strážnice
36.5°C Semčice a Radovesnice II
36.4°C Pardubice – letiště, Doksany a Holovousy
Průměr maximálních tepot v ČR činil 34.2°C, průměr minimálních 26-27°C (jde o odhady průměrných hodnot). Nejvyšší minimum 22.7°C bylo změřeno v Bojkovicích. Na stanicích měřících 30 a více let padl rekord na 28 z nich. Nejstarší byl z roku 1949 (stanice Průhonice) a nejčastěji byl překonáván rekord z roku 1992. Nejmladší rekord byl z roku 2015 (stanice Labská bouda a Havlíčkův Brod).
Data: ČHMÚ (infomet.cz)
Druhá vlna horka nebyla poslední, aneb bude letos ještě takto horko?
Vyloučit to určitě nelze, neboť některé modely slibují příští týden návrat horkého počasí. Zpočátku týdne by se měla maxima pohybovat od 25 do 31°C, ve druhé polovině týdne to prozatím vypadá na další vlnu vedra s maxima nad 32°C, místy i nad 34°C. To, zda bude dosaženo opět podobných hodnot jako v minulých dnech je ale velkou otázkou. Například v roce 2012 přišel teplotní vrchol léta až na konci druhé dekády srpna, kdy se konal teplotní vrchol léta, při němž bylo přesaženo absolutní maximum našeho území a to 20.8.2012, které doposud činí 40.4°C. Otázkou nyní je, zda bude překonána hodnota 38.0°C z 1.8.2018 (viz uvedený souhrnný článek výše), též to vyloučit nelze. Byla druhá vlna horka letos poslední?