Prognózy počasíSezónní výhledy

Duben 2024 se čeká velmi teplý

Hodnocení článku

Duben 2024 se čeká velmi teplý, ukazuje už dlouho klimatická předpověď. Velmi teplé počasí z února i března tak bude pokračovat. Není pravděpodobné, že by došlo k zásadnímu ochlazení. Převládnou delší období s vysoce nadprůměrnou teplotou. I střednědobá předpověď ukazuje, že na konci tohoto týdne se vrátí velmi teplé a to patrně i letní počasí. Je navíc velmi pravděpodobné, že nejen současné měsíce budou letos velmi teplé. Tedy, že dubnem vysoce nadprůměrné počasí co do teploty nekončí. Model slibují ale také naštěstí spíše nadprůměrné srážky. Ty vzhledem k období a očekávané spíše vyšší teplotě začnou být spíše prudší, přeháňkové a tedy více lokální. Tím vzniknou větší srážkové rozdíly na naše území i a jeho dílčích menších celcích.

Duben 2024 se čeká velmi teplý, ale také vlhčí

Klimatické modely se stále více shodují na tom, že duben přinese opět velmi teplé počasí. Převládnou teplá až velmi teplá období, avšak s proměnlivostí počasí musíme v tomto měsíci typicky počítat. To znamená, že vpády studenějšího vzduchu se vyskytnou. Neměly by však být nijak zásadní, ale pouze běžné v rámci typické fluktuace proudění a vzduchových hmot v centrální Evropě. Srážkově by měl být měsíc duben bohatší než činí normál s tím, že rozložení srážek a jejich vydatnost může značněji zejména během měsíce ovlivnit stále častější konvekční činnost. Tedy srážky častěji v přeháňkách, ale také již jarních bouřkách. Ty mohou být při vhodnějších podmínkách a vyšší teploty už i významnější a mít tedy charakter spíše těch letních.

Duben 2024 se čeká velmi teplý. Odchylky teploty podle modelu CFS.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na duben 2024 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Odchylky teploty zatím ukazuje model CFS velmi vysoké pro celou východní a většinu střední Evropy. Tepleji než bývá v dubnu běžné bude v drtivé většině Evropy kromě severních partií Skandinávie nebo také Islandu. Jistota prognózy modelu nejen u teploty, ale i u srážek vykazuje nízké hodnoty. To prezentuje náš Výhled na měsíc s tím, že prognóza se může v dalších dnech změnit. Nepředpokládáme však, že by se změnila zásadně a nedošlo by tedy k výskytu kladných odchylek.

Napsat komentář