Extrémy teplotyHistorie počasí

Apríl přinesl první letní den u nás

Hodnocení článku

Aprílem nazýváme duben a “apríl” též znamená když řekneme něco, co není pravda a někoho chceme tzv. napálit. To se praktikuje 1. dubna. Byť to, že bylo včera 1. dubna 2024 v ČR až 26°C může právě takto znít, je to pravda. Včera došlo k dosažení prvního letního dne u nás, teplota vzduchu přesáhla letní hodnotu a vystoupila na 26.1°C v Karviné. Tam se přechod studené fronty projevil až opravdu pozdě večer či spíše v noci, neboť ještě po 21. hodině tam bylo 21°C. Počasí posledních dnů, které připadly na Velikonoce, bylo významně teplotně nadprůměrné. Vlivem pouštního prachu došlo k zakalení oblohy, což se projevilo hlavně v sobotu a v neděli. To bylo zaznamenáme také velmi teplé počasí, avšak teplota nedosáhla tak vysoko. Vystoupila do 24°C. První duben tak přinesl letní počasí, kromě západní části republiky. Tam se studená fronta projevila dopoledne. Léto se tento týden ještě vrátí.

Apríl přinesl první letní den a v závěru týdne může být tepleji

Letní počasí včera skončilo, teplota na několika místech přesáhla letních 25°C. Nyní máme zhruba průměrnou tepotu v ČR, která odpovídá normálu pro začátek dubna. Ochladilo se tedy minimálně o 10°C, maxima dosahují nejvýše 15°C. Zítra to bude podobné, poté se mírně oteplí. Výkyvy teploty však budou pokračovat, protože v pátek se oteplí citelně a víkendové počasí přinese opět letní teplotu. Numerické modely nyní nevylučují ještě vyšší hodnotu než tomu bylo včera.

Apríl přinesl první letní den. Maxima teploty v Evropě 1.4.2024.

Obr. 1 Apríl přinesl první letní den u nás. Maxima teploty v Evropě dne 1.4.2024, zdroj: meteociel.fr

Na mapce vidíme včerejší maximální teplotu. Velmi teplé počasí převládlo v celé východní Evropě a ve východní části Evropy střední. Tam pronikal velmi teplý vzduch. Do poledních hodin se teplota mírně nad 20°C vyskytovala i v Čechách středních. Na západě vidíme chladnější počasí již za frontou.

TIP: Sledujte teplotu vzduchu nejen v ČR na naší stránce Aktuální teplota.

Nejvyšší teplota vzduchu v ČR 1.4.2024:

  • 26.1°C Karviná
  • 25.6°C Lednice
  • 24.9°C Bohumín-Záblatí
  • 24.8°C Osoblaha

Velmi teplo tak bylo ve Slezsku a v severním výběžku Moravy. Apríl tak někde přinesl první letní den. Podobně teplé počasí se vyskytlo kolem poledne a po poledni ještě v Polabí a v nížinné oblasti východních Čech, maximum teploty se v Hradci Králové dostalo lehce nad 24°C. Odpoledne se objevily přeháňky a v některých případech také jarní bouřky. Podobná maxima teploty můžeme čekat i tento víkend. Letní den se tedy bude opakovat.

Očekávaná maxima teploty vzduchu na konci týdne:

Pá 5.4.: 15 až 19°C

So 6.4.: 21 až 25°C

Ne 7.4.: 20 až 24°C

Po 8.4.: 20 až 24°C

Teplota vzduchu by měla být až extrémně nadprůměrná od soboty a to pravděpodobně do úterý dalšího týdne. Její odchylka se očekává až na +13-14°C.Poté by se měla opět vracet k průměru, avšak zde už více narůstá nejistota modelovaného průběhu veličiny.