Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 14. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 14. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Suché počasí bude pokračovat, po velmi teplém začátku týdne přijde zároveň ochlazení. Během týdne se bude postupně oteplovat a významné oteplení slibují numerické modely opět na závěr týdne. Opět nevylučují dosažení nebo i přesažení letních 25°C. Jediné srážky, které se očekávají, spadnou na studené frontě během svátečního pondělí. Půjde spíše o místní přeháňky. Souvislé srážky se v prvních dubnových dnech nečekají.

Týden: 1. až 7.4.2024

Počasí na 4. týden 2024. Louka s kvetoucími smetánkami (pampeliškami).

Předpověď

Hodně oblačnosti a pouze na slabých frontách, zásadní bude pondělní, místní srážky. Vzhledem k teplotě může jít i o slabé jarní bouřky. Očekávat lze ne zcela slunečné počasí, ale spíše střídavě oblačné až polojasné. Na frontách se vyskytne velká oblačnost. Jak už bylo uvedeno, tak srážky se vyskytnou pouze slabé a lokální. Fronty přinesou především krátkodobé zvětšení oblačnosti.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 4°C, v závěru období 13 až 7°C.
  • Nejvyšší teplota: 11 až 17°C, zpočátku týdne na V a na konci týdne 18 až 25°C.
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 012mm, hory a na V místy 30mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

V pondělí vyvrcholí příliv teplého vzduchu zejména do východní části území. Tento příliv již bude ukončovat zvlněná studená fronta postupující od západu. Za ní k nám pronikne chladnější a krátce vlhčí vzduch. Další frontální systémy situované spíše do severní části Evropy se čekají v nižším tlaku vzduchu i v dalších dnech týdne. ke konci týdne k nám začne opět pronikat z jižních směrů teplý až postupně velmi teplý vzduch. Zopakuje se tak situace z konce minulého týdne.

Závěr: Počasí na 14. týden 2024

TIP: Sledujte u nás přehled počasí graficky s textovou předpovědí na sedm dní dopředu na stránce Výhled na týden.

První týden v tzv. vegetační sezóně přinese sušší počasí, takže musíme čekat zbytek zejména půdní vláhy. I hladiny podzemních vod a průtoky toků budou velmi zvolna klesat. Teplé počasí převládne, kromě chladnějších podmínek při západní cirkulace v úterý a ve středu. Z toho též plyne, že se vzhledem k období bude odehrávat vyšší výpar.