Extrémní počasí na západě Evropy
Extrémní počasí na západě Evropy je důsledkem vlivu významných atlantických tlakových níží posledních dnů. Tyto přinášejí extrémní počasí, které spočívá ve vydatných deštích s výskytem povodní. Ale problém působí i silné poryvy větru. Příčinou je zejména tlaková níže zvaná “Victoria” podle německého Institutu pro meteorologii. Tato je na západě často nazývána jako “Dennis”, původem hurikán. Právě tato cyklona měla původně významněji ovlivnit i počasí u nás a přinést opětovně významně silný vítr. Nakonec se tak nestalo a silnější poryvy větru se týkaly jen severních a severovýchodních horských poloh. Na západě cyklona ovšem napáchala o poznání větší škody.
Informace o výstrahách v Británii najdete na stránce metoffice.gov.uk (záložka druhá Warnings and advice).
Tlaková níže “Victoria” byla velmi hluboká. Nejnižší tlak v jejím středu se u Islandu pohyboval kolem 925hPa (obr. 2). Je proto logické, že přinesla význačné počasí a extrémní počasí se projevilo dle postupu cyklony hlavně na západě Evropy.
Obr. 1 Spadlé srážky za 24 hodin v oblasti Británie do 16.2.2020, zdroj: modellzentrale.de
Extrémní počasí na západě Evropy: V Británii jsou vysoké vlny a povodně
Vysoké vlny se vyskytly vlivem velmi silných poryvů větru na jihozápadě Anglie. Hlavním projevem vlivu tlakové níže jsou ale významné srážky. Ty přinášejí do oblasti povodně. Těmi je nejvíce postižen jižní Wales. Tam platí nejvyšší stupeň nebezpečí co se týče povodňové situace. Poprvé od roku 2015. Británii zasáhla velmi významně již i u nás známá níže “Sabine”, která byla v oblasti nazývána jako “Ciara”. Současná cyklona by mohla být podle všeho ještě ničivější.
Silný vítr nebyl pozadu, povodně lze čekat i ve Francii
Ve městě Aberdaron u pobřeží foukal vítr o rychlosti 146km/h. Vlivem silného větru nastaly velké komplikace v letecké dopravě. Extrémní počasí má bohužel již oběť. Jedná se o dvě osoby, které byly nalezeny o víkendu, avšak jen jedna podle všeho zemřela na následky projevů počasí.
Významněji tato cyklona ovlivňuje i počasí ve Francii. Tam lze čekat zejména vydatné srážky, které způsobí též povodně. Na naše území se dostávají jen zbytky v podobě frontálního systému cyklony. Tato postupuje daleko od nás směrem do severní Evropy. Na naše území máme nyní v teplém sektoru této cyklony velmi teplé počasí, které odpovídá opět dubnu a je tedy vyloženě jarní. Po přechodu studené fronty systému si ovšem uvědomíme, že je přeci jen únor. Avšak na dlouho se ani ve vyšších polohách se zimními projevy počasí setkávat podle předpovědních modelů opět nebudeme.
Aktuální počasí v Británii můžete sledovat zde. Pro přesné informace doporučujeme pouze stránky meteoslužby UK nebo Francie, viz Meteo France. Případně též odkazy, které uvádíme jako seriózní dále v dalších zdrojích textu.
Seriózní informace k tématu
ČTK – Británii dál sužuje bouřek Dennis, povodně hrozí i ve Francii.
Wetteronline – Fotostrecken – VICTORIA stürmt durch Europa
Připomenutí cyklony Sabine z 10.2.2020:
ČTK – Bouře v Evropě: zrušeny stovky letů, devět obětí a řada zraněných