Extrémy teplotyHistorie počasíKlimatologie

Nejvyšší teplota z prvního února překonána

Hodnocení článku

Jak se můžete dočíst v našem článku Prvního února bylo 17°C, únor začal opravdu velmi teplým počasím. A v souladu s prognózami takovým počasím i pokračuje. Za únor nejvyšší teplota vzduchu naměřená na našem území hned první den měsíce už byla překonána. Další příliv velmi teplého vzduchu se konal o víkendu v teplém sektoru cyklony zvané “Victoria”. Tato ovlivnila zásadně počasí na západě Evropy co do větru a srážek, viz článek Extrémy počasí v západní Evropě. Teplota vzduchu byla v ČR nejvyšší v neděli 16.2.2020 a byla doslova jarní, dosáhla 18.2°C. Nejvyšší teplota byla naměřena včera v jihozápadních až částečně středních Čechách. Právě tam bylo velmi teplo po celou noc. Velmi pěkně to ukazuje také vysoká denní amplituda teploty vzduchu v typickém mrazivém údolí šumavské Kvildy.

Nejvyšší teplota dne 16. února 2020 a její vysoká amplituda

Zatímco v noci na neděli byl vhodné podmínky pro radiační ochlazování a v horských údolích klesala teplota i více pod bod mrazu, tak o následující noci byly zcela opačné podmínky. Během dne došlo k významnému oteplení na jihozápadě Čech, včetně vysoko položených oblastí. Na stanici Kvilda-Perla, mrazem pověstné lokalitě, bylo ráno dne 16.2.2020 -9°C. Nejvyšší teplota tam dosáhla 14.6°C a amplituda teploty během dne činila tedy skoro 24°C.

Nejvyšší teplota vzduchu:

18.2°C Klatovy

17.2°C České Budějovice

16.4°C Kašperské Hory

16.3°C Český Krumlov – Přísečná

16.2°C Husinec a Strakonice

Přepsány byly také některé teplotní rekordy a to na 28 stanicích s dobou měření 30 a více let. Tři z těchto stanic měří 100 a více let. Rekord tedy padl i na stanici České Budějovice – Rožnov, která měř 136 let. Stanice v Táboře – Měšicích měří 134 let.

Velmi teplo v noci na 17. února 2020

Větrná noc na pondělí, kdy bylo současně převážně hodně oblačnosti, byla také místy velmi teplá. Nejtepleji bylo opět na jihozápadě území Čech a částečně ve střední části Čech. tam se minimální ranní teplota pohybovala od 13 do 9°C. V místech, kde byl vítr zpočátku noci slabý se běžně ochlazovalo. Nicméně během noci došlo v některých oblastech k zesílení větru. To mělo poté za následek významné oteplení.

Naše území se současně nacházelo v teplém sektoru tlakové níže zvané “Victoria”, chvíli před přechodem studené fronty. Tato začala přecházet přes naše území během pondělí 17. února a při svém postupu se vlnila. Dnes zaznamenáváme mírné ochlazení oproti nedělním a včerejším teplotám. Další ochlazování se bude konat dále za frontou a též po přechodu další fronty zítra. V pondělí bylo opět nejtepleji na jihu Čech, ale i ve Slezsku. Jen byla teplota v maximu o 3-4°C nižší.

Jarní teplota opět na přelomu týdnů

Nejvyšší teplota překonána. Maxima teploty na 23.2.2020.

Obr. 1 Předpokládaná maxima teploty vzduchu ve střední Evropě dle modelu GFS na nedělní odpoledne 23.2.2020, zdroj: wetter3.de

V závěru týdne lze čekat opětovně příliv teplého vzduchu v souvislosti s přechodem dalších systémů front. Krátce tak bude na našem území opět jarní počasí. Teplota by měla dosáhnout zhruba hodnot, které byl dosažena v minulých dnech. O tom, zda bude současná prozatím letos nejvyšší teplota překonána lze zatím jen spekulovat.

Aktuální teplota nejen v ČR lze sledovat na naší stejnojmenné stránce. Najdete tam také užitečné odkazy na stránky poskytující obdobné informace.

Seriózní články k tématu

ČHMÚ – Infomet: Viktorie přinesla teplo i vítr

ČHMÚ – Infomet: Při větru teplá noc