Hluboká cyklona přinese vichřici a srážky
Od začátku září se tzv. “nabaluje” srážkový deficit. Někde nabraly srážky větší a jinde menší tzv. zpoždění. V níže položených oblastech máme stále problém s dostatkem půdní vláhy. A vodnosti toků i stav podzemních vod odpovídají také suchému rázu počasí v několika minulých týdnech. Až v posledních několika dnech srážek mírně přibylo, avšak to samozřejmě mnohde stále nestačí. Slunečního svitu a teplého počasí bylo opravdu hodně, nyní je na čase, aby příroda tento deficit minimálně snížila a začala ho tedy vyrovnávat. Poté ideálně aby se utvořila dostačující zásoba vláhy na zimní období. Tento týden se vyskytly srážky zejména v úterý a to plošně v ČR, avšak s nízkým až velmi nízkým úhrnem.
Více srážek však spadne na většině území od čtvrtečního večera. Počasí u nás ovlivní v západním proudění další cyklona a s ní spojený systém front. Po krátkém oteplení nás čeká za vlivu cyklony a s ní spojeného frontálního rozhraní opět ochlazení. Východní část území zasáhne podobě jako v úterý silný vítr, nárazy mohou být místy i výraznější než tomu bylo při úterní situaci. Na horách dosáhnou i vyšších hodnot než 35m/s. Na západě země zůstane pouze mírný vítr. Hluboká cyklona přinese vichřici a srážky, avšak nikoli do všech míst naší země.
Hluboká cyklona přinese srážky: Hlavní srážky spadnou v noci na pátek a poté přes den
Vydatnější déšť přinese na naše území s cyklonou spojený frontální systém. Ten přejde naše území v noci na pátek a během pátku k východu. Očekává se intenzivnější a trvalejší déšť, který místy přinese vyšší úhrny srážek a rozkolísá průtoky zejména menších a středních toků. To je ovšem po dosti suchých týdnech, kdy v tocích teče stále méně vody než by v tuto dobu mělo, pozitivní vývoj a dobrá zpráva. Numerické modely samozřejmě nemají v rozložení srážek a tedy ve spadu těch výraznějších jasno. Příkladem mohou být i jednotlivé výstupy jednoho numerického modelu, hlavního globálního modelu GFS.
Obr. 1-3 Akumulace srážek podle modelu GFS na 24 hodin do 3.11.2023 19 SEČ – zleva shora dle výstupu z 1.11.2023 00, 06 a 12 UTC, zdroj: pivotalweather.com
Od jihozápadu k severovýchodu se přesune pásmo vydatnějšího deště od čtvrtečního podvečera, kdy začne pršet na jihozápadě a západě Čech, až po páteční večer. To budou srážky doznívat na severu a severovýchodě ČR. Tam by mohl spadnout od vyšších poloh nejvíce srážek, shoduje se na tom nejvíce výstupů modelů (viz též mapy výše). Dále by mohlo podobné množství srážek spadnout podle některých prognóz i v níže položených oblastech Čech či pomezí Čech a Vysočiny, případně lokálně i na Moravě.
Hluboká cyklona přinese vichřici: Silný vítr na východě, nárazy na horách i přes 35m/s
již dnes zesiluje během dne ve východní části republiky jihovýchodní vítr. Ten dosáhne nejprve na horách, ale během odpoledne i jinde nárazů. Vítr o rychlosti 5-12m/s a v nárazech pak 15 až 30m/s včetně mimo horských oblastí. Na horách se krátce objeví nárazy větru i přes 35m/s. Regionální model Aladin předpovídá pro hřebeny Jeseníků hodnoty kolem 40m/s, které nutno brát však s určitou rezervou. Nejsilněji bude foukat dnes večer a v noci na zítřek. Zítra dopoledne od západu vítr zeslábne. Kromě Vysočiny, východních Čech, Moravy a Slezska se očekává mírný a nevýznamný vítr.
Obr. 4 Synoptická situace v Evropě 2.11.2023 13 SEČ a cykona “Emir” nad východem Británie, zdroj: wetterpate.de
Obr. 5 Rozložení tlaku vzduchu a nárazy větru v centru Evropy na 2.11.2023 19SEČ, zdroj: wetterzentrale.de
Příčinou silného větru bude jak jinak než větší tlakový rozdíl nad danými oblastmi. Rozdíl vyvolá postup hluboké tlakové níže zvané “Emir” (obr. 4). Tato postoupí přes britské ostrovy a Severní moře dále k severovýchodu. minimální tlak v jejím středu se předpokládá k datu předpovědi situace kolem 955hPa, což je dosti hluboká cyklona. Způsobí významné extrémy počasí v oblasti postupu, tedy v Británii a okolí. Extrémy velkých intenzit spočívají v prudkých srážkách s následkem povodní, bouřkách a extrémních nárazech větru (obr. 5). Na zmíněném obrázku vidíme tlakové pole (izobary) a očekávané nárazy větru ve střední Evropě s předpovědí na dnešní večer. Husté izobary značí větší tlakové rozdíly a těmto oblastem odpovídají vyšší nárazy větru. Odpovědí na otázku, proč v západní části ČR vítr téměř nebude foukat je právě absence hustých izobar a tedy většího rozdílu tlaku vzduchu na menším území. Na východě tomu bude naopak. A dosti intenzivní nárazy větru vidíme předpokládané právě u Británie, nad Severním mořem až postupně nad severem Německa, kde je rozdíl tlaku ještě podstatně větší. Ve středu cyklony vidíme typicky převážně relativní klid a vítr alespoň bez nárazů. Zde se objeví plošný vítr i o vysoké průměrné rychlosti, izobary jsou zde o poznání hustší než na východě ČR.
Hluboká cyklona ovlivní počasí negativně, ale i pozitivně. Srážky budou přínosem při trvajícím relativně suchém období. Vítr může způsobit na východě země komplikace a může být i nebezpečný. Nutno dbát zvýšené pozornosti a rizikové cesty raději odložit, do vyšších nadmořských výšek a do lesů zcela určitě. Jinak nutno dbát obecných zásad při výskytu silného větru v jakémkoli případě při pohybu venku. Značné dopady budou mít projevy počasí cyklony na severozápadě a západě Evropy.