Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zítra téměř léto, o víkendu zima

Hodnocení článku

Zítra téměř léto a o víkendu zima. Typické dubnové počasí očekávejme i nadále. Teplotní změnu avizovala předpověď už minulý týden. Krátce se skutečně velmi oteplí, ale poté opět o to citelněji ochladí. Tento průběh počasí je v dubnu běžný, byť se výkyvy teploty v kratším čase v poslední době zintenzivňují. Teplota vzduchu minulý víkend dosahovala mnohde sotva 8°C, taková teplota byla podprůměrná. Nyní teplota vystoupí i nad 22°C a samozřejmě tato hodnota teploty také nepatří pro polovinu dubna mezi průměrné. Střídají se teplé a studené epizody tak, jak má v tuto dobu tendenci střídat se v našich podmínkách proudění. Přílivy teplého vzduchu z východních až jižních směrů se vyskytují již častěji a také jsou intenzivnější. Stále ale ještě neřeklo poslední slovo studené severní či severozápadní proudění. Proto se v určitých obdobích prosazuje.

Jak objasňujeme též v článku Cirkulace ve střední Evropě, naše poloha se nachází ve styčném místě dvou odlišných vzdušných mas čili hmot. Proto se teplota a také tedy počasí často střídají, intenzivněji v určitých obdobích. Právě období počátku jara patří mezi nejproměnlivější období co do počasí i teploty. Zítra nás čeká téměř léto, o víkend zima. A předvádí nám tento vývoj počasí učebnicově tedy i letos.

Zítra téměř léto. Odchylky teploty vzduchu na 13.4.2022.

Obr. 1 Zítra téměř léto. Očekávané odchylky teploty vzduchu v hladině 850hPa na 13.4.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Z nadprůměrné teploty do podprůměrné: Zítra téměř léto a o víkendu zima

Ve středu se v ČR a okolí očekávají odchylky teploty vzduchu i nad 10°C (obr. 1). Ještě ve čtvrtek čekáme teplotu vysoce nadprůměrnou, o víkendu už půjde i o podprůměrné hodnoty teploty. Ochlazení musíme čekat opět velké vzhledem k vysoké teploty před jeho příchodem. Teplota překoná 20°C a zítra ojediněle i 22°C. Přiblíží se tak letní hodnotě 25°C, zpočátku čekejme hodně slunečního svitu. Poté se přiblíží změna a čtvrtek nabídne už oblačné počasí. Ochlazení započne v pátek po přechodu studené fronty. Tato oddělí od sebe teplotně značně odlišné vzduchy a určitě se při jejím přechodu mohou objevit i typické slabé jarní bouřky. Na Velikonoce se opět objeví zejména při vyjasnění noční a ranní mráz. Proto hrozba poškození plodin a kvetoucích stromů určitě ještě nepominula. Na konci týdne čekejme slabý ranní mráz na celém území včetně nížin. Podobná situace se očekává v prvních dnech nového týdne. Modelová předpověď zatím tento vývoj potvrzuje.

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

St 13.4.: 18 až 22°C

Čt 14.4.: 15 až 19°C

Pá 15.4.: 11 až 15°C

So 16.4.: 9 až 13°C

Ne 17.4.: 9 až 13°C

Ochlazení na Velikonoce i v dubnu přichází poměrně často. Zítra bude téměř léto a o víkendu už bude opět zima. Stává se, že teplota dosahuje i mnohem nižších hodnot a sněží i v nejnižších nadmořských výškách. Podle nejnovějších prognóz se očekávané hodnoty teploty na víkend mírně zvýšily.