Zítra téměř léto, o víkendu zima

Hodnocení článku

Zítra téměř léto a o víkendu zima. Typické dubnové počasí očekávejme i nadále. Teplotní změnu avizovala předpověď už minulý týden. Krátce se skutečně velmi oteplí, ale poté opět o to citelněji ochladí. Tento průběh počasí je v dubnu běžný, byť se výkyvy teploty v kratším čase v poslední době zintenzivňují. Teplota vzduchu minulý víkend dosahovala mnohde sotva 8°C, taková teplota byla podprůměrná. Nyní teplota vystoupí i nad 22°C a samozřejmě tato hodnota teploty také nepatří pro polovinu dubna mezi průměrné. Střídají se teplé a studené epizody tak, jak má v tuto dobu tendenci střídat se v našich podmínkách proudění. Přílivy teplého vzduchu z východních až jižních směrů se vyskytují již častěji a také jsou intenzivnější. Stále ale ještě neřeklo poslední slovo studené severní či severozápadní proudění. Proto se v určitých obdobích prosazuje.

Jak objasňujeme též v článku Cirkulace ve střední Evropě, naše poloha se nachází ve styčném místě dvou odlišných vzdušných mas čili hmot. Proto se teplota a také tedy počasí často střídají, intenzivněji v určitých obdobích. Právě období počátku jara patří mezi nejproměnlivější období co do počasí i teploty. A předvádí nám to počasí učebnicově i letos.

Zítra téměř léto. Odchylky teploty vzduchu na 13.4.2022.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu v hladině 850hPa na 13.4.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Z nadprůměrné teploty do podprůměrné

Ve středu se v ČR a okolí očekávají odchylky teploty vzduchu i nad 10°C (obr. 1). Ještě ve čtvrtek čekáme teplotu vysoce nadprůměrnou, o víkendu už půjde i o podprůměrné hodnoty teploty. Ochlazení musíme čekat opět velké vzhledem k vysoké teploty před jeho příchodem. Teplota překoná 20°C a zítra ojediněle i 22°C. Přiblíží se tak letní hodnotě 25°C, zpočátku čekejme hodně slunečního svitu. Poté se přiblíží změna a čtvrtek nabídne už oblačné počasí. Ochlazení započne v pátek po přechodu studené fronty. Tato oddělí od sebe teplotně značně odlišné vzduchy a určitě se při jejím přechodu mohou objevit i typické slabé jarní bouřky. Na Velikonoce se opět objeví zejména při vyjasnění noční a ranní mráz. Proto hrozba poškození plodin a kvetoucích stromů určitě ještě nepominula. Na konci týdne čekejme slabý ranní mráz na celém území včetně nížin. Podobná situace se očekává v prvních dnech nového týdne. Modelová předpověď zatím tento vývoj potvrzuje.

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

St 13.4.: 18 až 22°C

Čt 14.4.: 15 až 19°C

Pá 15.4.: 11 až 15°C

So 16.4.: 9 až 13°C

Ne 17.4.: 9 až 13°C

Ochlazení na Velikonoce i v dubnu přichází poměrně často. Stává se, že teplota dosahuje i mnohem nižších hodnot a sněží i v nejnižších nadmořských výškách. Podle nejnovějších prognóz se očekávané hodnoty teploty na víkend mírně zvýšily.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality