Předpověď oblačnostiPrognózy počasíZajímavosti

V pondělí nastane astronomický úkaz století, jak bude?

Hodnocení článku

Již v pondělí nastane astronomický úkaz století. Dne 21. prosince 2020 se dočkáme velmi vzácné astronomické události na obloze. Planet Jupiter a Saturn se dostanou velmi blízko sobě. Takto blízko sobě byly naposledy v roce 1623, takže téměř před 400 lety. Důležité je, kdy se takto blízko opět dostanou. Bude to sice ještě v tomto století, ale až u jeho konce a to v roce 2080. Proto je letos jedinečná příležitost vidět tyto planety a jejich měsíce velmi blízko sobě. Půjde o shluk planet a jejich měsíců. Teď přichází velmi důležitá otázka. Umožní počasí pozorování tohoto úkazu z povrchu Země u nás?

V pondělí nastane astronomický úkaz století. Konjunkce Jupiter a Saturn 21.12.2020

Obr. 1 Náčrt přibližování se planet Jupiter a Saturn v listopadu a prosinci 2020, zdroj: astro.cz

Předpověď počasí na pondělí není nejlepší

K úkazu dojde v pondělí 21.12.2020 již kolem 17. hodiny. V tomto období je již tma, takže zde problém při pozorování spatřovat nelze. Pokud budete mít na pozorování dalekohled, bude možné vidět planety i jejich měsíce. Tento velmi vzácný úkaz z pohledu současné doby bude takovým před vánočním dárkem. Pokud se chystáte pozorovat, astronomové radí vyrazit na kopec a to ideálně do hor a všude tam, kde je dobře vidět směrem na jihozápadní obzor. Navíc planety mají být v 18 hodin asi 3° nad obzorem a do 30 minut zapadnou. Takže času spatřit tyto planety nebude mnoho. Maximum přiblížení nastává totiž před půl třetí odpoledne. Ale nyní se budeme zabývat hlavně tím jaké bude tedy to počasí. A to přesně pouze v tom krátkém čase, kdy bude možné u nás úkaz pozorovat.

V pondělí bude končit inverzní ráz počasí

V pondělí je tedy naděje, že se bude rozpouštět nízká oblačnost a mlhy. Ale přicházet bude zmíněná změna, proto bohužel ke večeru začne přibývat frontální oblačnosti. Přes den tedy bude místy i polojasno až skoro jasno. Důležité ale bude jak rychle přijde zmíněná frontální oblačnost. Ta bude souviset se změnou počasí v podobě vlivu frontálního systému. Ten se postará o význačné počasí kolem svátků. A podle současné prognózy to vypadá, že budou místa, kde bude opravdu zataženo. Tedy bez možnosti úkaz pozorovat. Ale také místa, kde bude naděje byť třeba mezi nějakou oblačností úkaz během uvedeného času vidět.

Předpověď oblačnosti na 21.12.2020 16 SEČ

Obr. 1 Předpověď celkové oblačnosti na pondělí 21.12.2020 16 SEČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Bohužel většinou bude na území ČR po 16. hodině oblačnosti hodně. Na západě se začnou přidávat i první srážky. Oblačnosti bude v pondělí v ČR tedy spíše více. Bude tedy nutné hledat případné “skulinky” a to hlavně ve východní části území ČR, pokud se nebude vyskytovat nízká oblačnost. S tou je nutné také před příchodem frontálního systému počítat. Bohužel takové počasí je v zimním období časté. Na druhou stranu světelné podmínky by pozorování v jiném období vůbec neumožnily.

TIP: Doporučujeme sledovat modelovou předpověď oblačnosti na nejbližší dny dopředu na naší stránce Předpověď oblačnosti. Předpověď oblačnosti se může vzhledem k situaci postupu frontálního systému vyvíjet. Pokud se fronta zpozdí, logicky začne přibývat i první oblačnosti později.

Závěrem můžeme uvést, že prognóza počasí pro pozorování astronomického jevu je na pondělní podvečer až večer spíše špatná. Jinými slovy meteorologické podmínky budou špatné, jen ojediněle se setkáme s protrhanou oblačností. Pro nejlepší zážitek z pozorování by bylo nutné skvělé počasí, resp. prakticky čistá obloha. V pondělí nastane astronomický úkaz století, i proto je škoda, že se pozorování spíše nevydaří. Každopádně počasí neovlivníme, nezbývá tedy proto pro skalní milovníky těchto úkazů nic jiného než změnit lokalitu.

Video z Polska

U nás sice nebyly vhodné podmínky pro pozorování tohoto velmi výjimečného astronomického úkazu, ale někde ano. A bylo to hlavně Polsko. Tam místy nebyla nízká oblačnost a zároveň ještě nepřibývalo frontální oblačnosti. Na síti Youtube existuje pěkné time-lapse video tohoto úkazu (viz odkaz).

Reference

DUŠEK, J. Velké setkání Jupiteru se Saturnem 21. prosince 2020. Česká astronomická společnost. Články. Úkazy. Online, 2020. Dostupné na Velké setkání Jupiteru se Saturnem 21. prosince 2020 | Úkazy | Články | Astronomický informační server astro.cz.

HORÁLEK, P. V roce 2020 nás čekají pozoruhodné i nesmírně vzácné úkazy. Česká astronomická společnost. články. Úkazy. Online, 2019. Dostupné na V roce 2020 nás čekají pozoruhodné i nesmírně vzácné nebeské úkazy | Úkazy | Články | Astronomický informační server astro.cz.