Zahrozí ještě přízemní mráz?

Hodnocení článku

Letos máme dlouho chladné počasí a noční minima teploty se často pohybovala kolem bodu mrazu. Případně slabě pod ním i v nížinách. Zejména zemědělce a zahrádkáře bude nyní zajímat, zda zahrozí ještě přízemní mráz? Chladné počasí v ČR pokračuje, i tento týden bude teplotně spíše podprůměrný. A při zmenšení oblačnosti skutečně nelze ani nyní po zmrzlých vyloučit přízemní mráz. V tomto předpovědním článku se podíváme speciálně na předpověď minima teplot vzduchu a také přízemní teploty. Menší oblačnost po většinu noci by zajistila společně s utišením větru intenzivní radiační ochlazování. Základem je také příliv chladného vzduchu od západu, který v ČR pokračuje. Kdy bude hrozit přízemní mráz v dalších dnech?

Na přízemní mráz pozor zejména v pátek

Zahrozí ještě přízemní mráz? Minima teploty vzduchu na 21.5.2021.

Obr. 1 Předpověď minimální teploty vzduchu na pátek 21.5.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Nejnižší noční teplota bude nižší už ve středu, kdy klesne na 8 až 4°C. Přízemní mráz se neobjeví. Během dne se bude tvořit četná přeháňková činnost, ojediněle půjde o bouřky. Zmenšení oblačnosti nás čeká opět večer a bude studená noc. Ve čtvrtek by už se mohl nějaký přízemní mráz objevit, určitě v nějaké výše položené lokalitě. Tytéž podmínky budou v noci na pátek, kdy bude přízemní mráz nejčetnější. Dále se podíváme na aktuální předpověď minima teploty a přízemní teploty v dalších dnech.

St 19.5.: 7 až 3°C (5 až 2°C, na JV kolem 5°C)

Čt 20.5.: 6 až 2°C, na JV/V kolem 6°C (4 až 1°C, na JV kolem 5°C)

Pá 21.5.: 6 až 2°C (+4 až -1°C)

O víkendu se oteplí a bude to znát i na odpolední maximální teplotě. Minima teploty se budou pohybovat kolem 9-10°C. V přehledu výše je uvedena teplota ve 2m nad povrchem a v závorce očekávané přízemní minimum teploty ve výšce 5cm nad povrchem.

Oblačnosti bude méně právě hlavně od večera do rána a to zejména v pátek. Jinak lze čekat jen krátké ubývání oblačnosti na polojasno či až jasno. Příčinou výskytu chladného počasí je příliv studeného vzduchu v západním proudění. Tento vzduch je také vlhký a proto je oblaků spíše více, jen přechodně jich ubývá. Také se během dne vždy tvoří poměrně četné přeháňky. Vzhledem k nižší teplotě jen ojediněle bouřky. Závěrem lze říci, že přízemní mráz bude ojedinělý, ale jeho výskyt vyloučit nelze. Naštěstí pro něj nebudou tak dobré podmínky.

TIP: Sledujte naši předpověď teploty na nejbližší hodiny a dny.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality