Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zahrozí ještě přízemní mráz?

Hodnocení článku

Letos máme dlouho chladné počasí a noční minima teploty se často pohybovala kolem bodu mrazu. Případně slabě pod ním i v nížinách. Zejména zemědělce a zahrádkáře bude nyní zajímat, zda zahrozí ještě přízemní mráz? Chladné počasí v ČR pokračuje, i tento týden bude teplotně spíše podprůměrný. A při zmenšení oblačnosti skutečně nelze ani nyní po zmrzlých vyloučit přízemní mráz. V tomto předpovědním článku se podíváme speciálně na předpověď minima teplot vzduchu a také přízemní teploty. Menší oblačnost po většinu noci by zajistila společně s utišením větru intenzivní radiační ochlazování. Základem je také příliv chladného vzduchu od západu, který v ČR pokračuje. Kdy bude hrozit přízemní mráz v dalších dnech?

Na přízemní mráz pozor zejména v pátek

Zahrozí ještě přízemní mráz? Minima teploty vzduchu na 21.5.2021.

Obr. 1 Předpověď minimální teploty vzduchu na pátek 21.5.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Nejnižší noční teplota bude nižší už ve středu, kdy klesne na 8 až 4°C. Přízemní mráz se neobjeví. Během dne se bude tvořit četná přeháňková činnost, ojediněle půjde o bouřky. Zmenšení oblačnosti nás čeká opět večer a bude studená noc. Ve čtvrtek by už se mohl nějaký přízemní mráz objevit, určitě v nějaké výše položené lokalitě. Tytéž podmínky budou v noci na pátek, kdy bude přízemní mráz nejčetnější. Dále se podíváme na aktuální předpověď minima teploty a přízemní teploty v dalších dnech.

St 19.5.: 7 až 3°C (5 až 2°C, na JV kolem 5°C)

Čt 20.5.: 6 až 2°C, na JV/V kolem 6°C (4 až 1°C, na JV kolem 5°C)

Pá 21.5.: 6 až 2°C (+4 až -1°C)

O víkendu se oteplí a bude to znát i na odpolední maximální teplotě. Minima teploty se budou pohybovat kolem 9-10°C. V přehledu výše je uvedena teplota ve 2m nad povrchem a v závorce očekávané přízemní minimum teploty ve výšce 5cm nad povrchem.

Oblačnosti bude méně právě hlavně od večera do rána a to zejména v pátek. Jinak lze čekat jen krátké ubývání oblačnosti na polojasno či až jasno. Příčinou výskytu chladného počasí je příliv studeného vzduchu v západním proudění. Tento vzduch je také vlhký a proto je oblaků spíše více, jen přechodně jich ubývá. Také se během dne vždy tvoří poměrně četné přeháňky. Vzhledem k nižší teplotě jen ojediněle bouřky. Závěrem lze říci, že přízemní mráz bude ojedinělý, ale jeho výskyt vyloučit nelze. Naštěstí pro něj nebudou tak dobré podmínky.

TIP: Sledujte naši předpověď teploty na nejbližší hodiny a dny.