Prognózy počasíTýdenní výhledy

Suché počasí vystřídá vlhké

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Suché počasí vystřídá vlhké. Očekává se cyklonální ráz počasí, tedy převážně velká oblačnost a podstatně častěji než tomu bylo doposud se srážkami. Ochladí se a to v místech s vysokou teplotou v minulých dnech i podstatně. Na horách už bude typicky chladněji než v nižších výškách a začne se kolem poloviny týdne sněžit. Během týdne se může objevit sněžení krátce i ve středních nadmořských výškách. Polojasno nebo případně i vyjasnění lze čekat méně často.

Týden 1. až 7.11.2021

Předpověď

Suché počasí střídá vlhké. Velká oblačnost, přibývající střední oblaky.

Hodně oblačnosti srážek přinese postupně hned první den týdne a zároveň měsíce listopadu. Suché počasí vystřídá vlhké. Za studenou frontou se též ochladí a teplotně rozdílné a celkově nadprůměrné počasí skončí. V dalších dnech by mělo být i chladněji než je v tuto dobu obvyklé. To platí podle stávajících odhadů hlavně pro konec týdne a poté zřejmě i týden následující. Hodně srážek spadne zejména v oblasti zvlněného rozhraní v první polovině týdne, další srážky můžeme očekávat po polovině týdne. V jeho závěru, tedy o víkendu, půjde jen o místní srážky a častěji se protrhá oblačnost na polojasno či skoro jasno, místy s ranními mlhami. Srážky přejdou již v první polovině týdne po prvotním ochlazení od vyšších poloh postupně ve smíšené až sněhové. A tyto srážky lze čekat na horách v týdnu již častěji než ty kapalné.

Vlivem často velké oblačnosti a též rychlejšího proudění by neměla být v nižších polohách rána tak studené. Kromě přízemní vrstvy se mráz neobjeví.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 8 až 2°C, při menší oblačnosti hlavně na konci týdne 5 až 0°C a přízemní mráz
  • Nejvyšší teplota: 5 až 10°C, na počátku týdne místy 15°C, při trvalém dešti naopak kolem 5°C
  • Průměrná teplota: 4 až 7°C, odchylka období: průměrné až slabě nadprůměrné
  • Celkové srážky: 1540mm, místy 70mm, odchylka období: nadprůměrné

Synoptická situace a závěr: Suché počasí vystřídá vlhké

Počasí ve střední Evropě ovlivní nízký tlak vzduchu přesouvající se přes severní Evropu. S ním spojené zvlněné frontální rozhraní přejde naše území a ukončí inverzní ráz počasí s přílivem teplého vzduchu. V dalších dnech přejdou další systémy front ve vlhkém a studeném západním až severozápadním proudění. Ke konci týdne se rozšíří nad centrální Evropy výběžek vysokého tlaku vzduchu.

V týdnu se odehraje kompenzace suchého a teplejšího počasí. Teplotě bude počasí rozdílné, závisí na rozložení významnějších srážek. Ty můžeme očekávat během pondělí a zpočátku úterý. Další pak během středy a ve čtvrtek. Tam bude počasí studenější zejména v Čechách. Půdní vláha stejně jako nasycení území se zvýší, místy i významněji. též se mírně zvýší průtoky vodních toků, zejména místy. Na horách půjde často o srážky sněhové s výskytem teploty po většinu dne pod bodem mrazu nebo slabě nad ním. Sledujte upřesňující Výhled na týden na našem webu. Modelové mapy najdete v široké nabídce například na stránce wetterzentrale.de.