Hrozí náledí a zmrazky

Hodnocení článku

Typické projevy zimního počasí spojené se srážkami a teplotou kolem bodu mrazu jsou tu. Hrozí náledí a zmrazky. Po krátce velmi teplém počasí přijde rychlé ochlazení a to během Vánoc. O tom pojednáváme v článku O Vánocích bude sníh. Napadne totiž sníh často i v nižších polohách, kde se vedle sněhové pokrývky objeví i náledí a také zmrazky. Teplota se tam bude totiž měnit a v noci bude často pod nulou, přes den nad ní. O víkendu bude mrznout v noci i významněji. Při delším vyjasnění a výskytu sněhové pokrývky bude mráz i silnější. Nejvýznamnější mráz bude pravděpodobně v neděli ráno.

Hrozí náledí na zmrazky, na horách napadne sníh

Hrozí náledí a zmrazky. Minima teploty na 25.12.2020.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty na 25.12.2020 v ČR podle modelu GFS, zdroj: dwd.de

Příčinou citelného ochlazení bude přechod studené fronty. Ta přejde naše území ve čtvrtek a projeví se deštěm. Postupně budou srážky přecházet od vyšších poloh ve sněhové. Odpoledne se budou za studenou frontou v čerstvém proudění tvořit přeháňky. A výjimečně se mohou objevit i slabé bouřky. Půjde o typické zimní bouřky v čerstvém západním proudění na významné studené frontě. Před frontou dosahuje teplota téměř 14°C. Jde o před jarní ráz počasí. Ochlazovat se začne ve čtvrtek již večer. Už odpoledne bude teplota mnohde nižší než ráno.

Hlavní ochlazení přijde v pátek a na víkend. Teplota bude i v nížinách zimní a často záporná. Proto vzhledem k výskytu mokrých povrchů a poklesu teploty alespoň v přízemní vrstvě pod bod mrazu lze čekat vznik náledí v noci na pátek. O víkendu bude mráz významnější. Tam, kde napadne sníh a následně během dne roztaje, bude vznikat znovu náledí a také se objeví zmrazky. V pátek bude teplota vzduchu vystupovat ještě slabě nad nulu. O víkendu lze čekat významnější noční mrazy vlivem vyjasnění a přísunu studeného vzduchu. Málo oblaků bude hlavně v neděli. To lze čekat minima teploty mezi -3 až -8°C. V případě výskytu sněhové pokrývky bude mráz umocněn a očekávat je možné minima teploty i kolem -12°C. V horských údolích bude samozřejmě mráz ještě větší.

Mráz se na začátku dalšího zmírní hlavně s přibývající oblačností. A zejména do vyšších poloh bude pronikat o něco teplejší vzduch. Takto teplé počasí se ovšem nyní nevrátí.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality