Hrozí náledí a zmrazky

()

Typické projevy zimního počasí spojené se srážkami a teplotou kolem bodu mrazu jsou tu. Hrozí náledí a zmrazky. Po krátce velmi teplém počasí přijde rychlé ochlazení a to během Vánoc. O tom pojednáváme v článku O Vánocích bude sníh. Napadne totiž sníh často i v nižších polohách, kde se vedle sněhové pokrývky objeví i náledí a také zmrazky. Teplota se tam bude totiž měnit a v noci bude často pod nulou, přes den nad ní. O víkendu bude mrznout v noci i významněji. Při delším vyjasnění a výskytu sněhové pokrývky bude mráz i silnější. Nejvýznamnější mráz bude pravděpodobně v neděli ráno.

Hrozí náledí na zmrazky, na horách napadne sníh

Hrozí náledí a zmrazky. Minima teploty na 25.12.2020.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty na 25.12.2020 v ČR podle modelu GFS, zdroj: dwd.de

Příčinou citelného ochlazení bude přechod studené fronty. Ta přejde naše území ve čtvrtek a projeví se deštěm. Postupně budou srážky přecházet od vyšších poloh ve sněhové. Odpoledne se budou za studenou frontou v čerstvém proudění tvořit přeháňky. A výjimečně se mohou objevit i slabé bouřky. Půjde o typické zimní bouřky v čerstvém západním proudění na významné studené frontě. Před frontou dosahuje teplota téměř 14°C. Jde o před jarní ráz počasí. Ochlazovat se začne ve čtvrtek již večer. Už odpoledne bude teplota mnohde nižší než ráno.

Hlavní ochlazení přijde v pátek a na víkend. Teplota bude i v nížinách zimní a často záporná. Proto vzhledem k výskytu mokrých povrchů a poklesu teploty alespoň v přízemní vrstvě pod bod mrazu lze čekat vznik náledí v noci na pátek. O víkendu bude mráz významnější. Tam, kde napadne sníh a následně během dne roztaje, bude vznikat znovu náledí a také se objeví zmrazky. V pátek bude teplota vzduchu vystupovat ještě slabě nad nulu. O víkendu lze čekat významnější noční mrazy vlivem vyjasnění a přísunu studeného vzduchu. Málo oblaků bude hlavně v neděli. To lze čekat minima teploty mezi -3 až -8°C. V případě výskytu sněhové pokrývky bude mráz umocněn a očekávat je možné minima teploty i kolem -12°C. V horských údolích bude samozřejmě mráz ještě větší.

Mráz se na začátku dalšího zmírní hlavně s přibývající oblačností. A zejména do vyšších poloh bude pronikat o něco teplejší vzduch. Takto teplé počasí se ovšem nyní nevrátí.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Hrozí náledí a zmrazky
Název
Hrozí náledí a zmrazky
Popis
Hrozí náledí a zmrazky. Předpověď vývoje počasí kolem citelného ochlazení na Vánoce. Očekávaná teplota vzduchu a vznik nebezpečných jevů.
Autor
Publikoval
Meteo Aktuality