Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

O Vánocích bude sníh

Hodnocení článku

O Vánocích bude sníh. Na toto tvrzení v předpovědi počasí čeká asi mnoho z vás několik let. I když je sněhu velmi málo, lze říci že vlastně žádný, i na horách, tak toto se stačí do svátků ještě změnit. Nový sníh napadne během Vánoc, kdy lze čekat po současném krátce i velmi teplém počasí razantní ochlazení. Sníh napadne postupně ve všech polohách, i když je nutné počítat s tím, že v nížinách ho mnoho nebude. Srážky budou v nižších polohách spíše méně vydatné a teplota vzduchu nebude v nížinách tak vhodná pro tvorbu sněhové pokrývky. Zemský povrch není promrzlý. Na četných místech se ale alespoň poprašek nebo slabá vrstva sněhu utvoří, zejména přes noc.

O Vánocích bude sníh nejen na horách

O Vánocích bude sníh. Hranice sněžení a nový sníh na 25.12.2020.

Obr. 1 Předpověď výšky hranice sněžení a úhrnů nového sněhu za 6h na 25.12.2020 19SEČ, zdroj: wetter3.de

Hory se dočkají významnějšího přídělu sněhu. Zejména Krušné hory, Krkonoše a Šumava bude mít na konci svátků vyšší pokrývku. Půjde o kvalitní čerstvý sníh, který tam napadne po ochlazení během svátků. I když na počátku Vánoc bude i kolem 10°C a to netradičně zejména na počátku dne, tak v sobotu poslední sváteční den bude zimní i v nejnižších polohách. Na mnohých místech zůstane teplota celý den pod nulou nebo vystoupí pouze velmi slabě nad bod mrazu (obr. 2). Případná sněhová pokrývka se tedy udrží.

Jak bylo řečeno, vánoční svátky začnou velmi teplým počasím. Teplo bude hlavně v noci na čtvrtek, kdy se teplota bude ještě pohybovat kolem 11 až 7°C. Odpoledne se bude už projevovat ochlazení, proto maximum teploty tohoto dne bude dosaženo v noci. Během noci už dorazí totiž výrazná studená fronta (obr. 3). Například po poledni se bude teplota pohybovat od 5 do 9°C, k večeru započne za frontou další ochlazování. První ochlazení nastane ale dopoledne, poté se může teplota místy během dne zvyšovat, ale už ne významně.

Na Vánoce bude sníh. Předpověď maxima teploty vzduchu na 26.12.2020.

Obr. 2 Předpověď maxima teploty vzduchu na 26.12.2020 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Za frontou k nám pronikne studený vzduch od severozápadu až severu. Hranice sněžení se bude rychle snižovat, v pátek bude sněžit již ve všech polohách, zejména během dne. To bude příliv studeného vzduchu sílit. Sněhová pokrývka se ovšem v nížinách přes den tvořit nebude. Vytvořit se může jedině během pátečního večera a noci na sobotu. To bude současně pokračovat ochlazování. Příčinou dalších srážek bude přechod okludovaného frontálního systému, spojeného s tlakovou níží nad severním Polskem.

O vánocích bude sníh. Synoptická situace na 24.12.2020 13h

Obr. 3 Předpověď synoptické situace v Evropě na 24.12.2020 1 SEČ, zdroj: dwd.de

V nížinách pravá zima nezačne

Nejstudenější bude přelom týdnů, zejména neděle. to na řadě míst v nížinách teplota nevystoupí nad nulu za celý den. Vyskytne se tedy tzv. ledový den. Příští týden se mírně oteplí. Nikoli ovšem zásadně, proto zejména od vyšších poloh bude zimní počasí pokračovat. V případě srážek, kterých ovšem ale moc nebude, bude sněžit a připadne tam nový sníh. Tak suché počasí jako doposud se ovšem neočekává. V polohách pod 500m a zejména pod 400m pravou zimu čekat nelze. Případný sníh postupně roztaje a vzhledem k teplotě v blízkosti bodu mrazu nebo mírně pod ním je nutné čekat typické nebezpečné jevy spojené se zimou. Půjde o náledí a zmrazky. Ty se budou četně tvořit od víkendu.