Extrémy teplotyHistorie počasí

Bylo 14°C, kde je ten sníh?

Hodnocení článku

Teplé počasí v ČR před Vánocemi bylo očekáváno. Bylo 14°C, teplota odpovídá období někdy na počátku jara. Je tedy významně nadprůměrná. Během svátků se ovšem odehraje velká změna počasí v podobě ochlazení. Na naší stránce Facebook se doslova “rozhořela” diskuze ohledně avizovaného sněhu na Vánoce a to pod sdíleným naším zde naposledy vydaným článkem O Vánocích bude sníh. V komentářích pod příspěvek se podivujete nad tím, že na Vánoce bude v ČR sníh. Usuzujete tak podle aktuálního počasí, které je skutečně teplé a na atmosférických frontách od včera prší i v nejvyšších horských polohách. V článku je ale očekávaný průběh počasí popsán. Pro upřesnění uveďme, že Vánocemi čili vánočními svátky se myslí období od 24. do 26. prosince. A protože se počasí dokáže rychle měnit, co není, může rázem být a také bude. Sice bylo 14°C, ale na konci Vánoc bude na horách i -10°C.

Maximální teplotní rekordy

Ty byly zaznamenány jednak na konci listopadu a na začátku prosince. Jednalo se o rekordy dosažené při jiné situaci a to při teplotní inverzi. Takže tyto hodnoty teploty byly dosaženy na vrcholech, například v Jeseníku bylo i přes 15°C a to na začátku prosince. Současná situace teplého počasí je způsobena přílivem teplého vzduchu v teplém sektoru tlakové níže. To jsou při této situaci typická krátká období tzv. teplých vln.

Nejvyšší teplota 23. prosince:

13.7°C Kuchařovice

13.0°C Byňov

12.8°C Vyšší Brod

Velmi teplo bylo i ve středních Čechách. V ČR zjistil ČHMÚ 33 překonaných maximálních rekordů teploty vzduchu pro tento den z celkových 150 stanic měřících 30 a více let. V jiných zimách samozřejmě najdeme období, kdy bylo pokořeno i více teplotních rekordů. Velmi teplo bylo na horách a také vlivem velké oblačnosti, větrnějšího počasí a zmíněného přílivu teplého vzduchu též po celou noc na včerejšek i na dnešek.

Bylo až 14°C. Teplé počasí v zimě.

Bylo 14°C, kdy přijde ten sníh?

Nyní ještě blíže objasníme, jak to tedy bude s počasím v nejbližší době. V uvedeném článku, u kterého se odehrála velká diskuze zaměřená převážně na kritiku předpovědi, je vše popsáno. A to, že dnes na Štědrý den bude ještě velmi teplo. O zimě tedy pro tento den řeč nebyla. Vánoce však pokračují a potrvají do soboty. Za studenou frontou k nám rychle pronikne studený vzduch od severozápadu a to dnes večer a v noci na zítřek. Též v článku nebylo psáno, že napadne sníh všude a to všech nižších polohách. Naopak je jasně uvedeno, že větší příděl sněhu čeká jak bývá zvykem hory.

Jednak se na horách dříve ochladí na teplotu pod bodem mrazu a ta tam vydrží zítra již většinou celý den. A jednak budou srážky od vyšších poloh trvalejší a vydatnější. Zejména pak na návětrných stranách hor, zejména severozápadních a severních. Též je uvedeno, že v nížinách se sněhová pokrývka během dne tvořit nebude. Alespoň poprašek ovšem napadnout může, zejména přes noc. Záležet bude na tom, která místa zasáhnou vydatnější srážky a to třeba i v podobě přeháněk či ojedinělých bouřek. Ty vyloučit nelze. Od středních poloh se ale souvislá sněhová pokrývka vytvoří. Současně bude zejména v nižších výškách v případě mokrých povrchů hrozit již v noci na zítřek tvorba náledí. Tam, kde bude sníh a částečně roztaje vzniknout právě i zmrazky. Takže pozor při jízdě i chůzi. O tom více píšeme v článku Hrozí náledí a zmrazky.

Na závěr uveďme, že mimo hory a zejména v polohách pod 500-600m pravá zima zatím nezačíná. Bohužel, jak bylo již též uvedeno i ve výhledu počasí, příliv dostatečně mrazivého vzduchu nepotrvá dlouho. Příští týden dojde k přílivu teplejšího vzduchu a to opět zejména do vyšších výšek.

Současně prosíme čtenáře, aby si článek vždy pozorně přečetli a správně vyložili nebo alespoň článek otevřeli, stručně “prolétli” a neinterpretovali například jen jeho nadpis. Nebo pokud nemají čas a chuť článek číst, aby se zdrželi jeho komentování či přímo kritiky.

TIP: A doporučíme sledovat příchod srážek od západu s rozlišením jejich skupenství na niederschlagsradar.de.

Reference

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Online, 2020. Dostupné na http://www.chmi.cz.

ČTK. Zprávy. V Česku padaly teplotní rekordy, bylo skoro až 14°C. Online, 2020. Dostupné na V Česku padaly teplotní rekordy, bylo skoro až 14 stupňů (ceskenoviny.cz).