Bylo 14°C, kde je ten sníh?

Hodnocení článku

Teplé počasí v ČR před Vánocemi bylo očekáváno. Bylo 14°C, teplota odpovídá období někdy na počátku jara. Je tedy významně nadprůměrná. Během svátků se ovšem odehraje velká změna počasí v podobě ochlazení. Na naší stránce Facebook se doslova „rozhořela“ diskuze ohledně avizovaného sněhu na Vánoce a to pod sdíleným naším zde naposledy vydaným článkem O Vánocích bude sníh. V komentářích pod příspěvek se podivujete nad tím, že na Vánoce bude v ČR sníh. Usuzujete tak podle aktuálního počasí, které je skutečně teplé a na atmosférických frontách od včera prší i v nejvyšších horských polohách. V článku je ale očekávaný průběh počasí popsán. Pro upřesnění uveďme, že Vánocemi čili vánočními svátky se myslí období od 24. do 26. prosince. A protože se počasí dokáže rychle měnit, co není, může rázem být a také bude. Sice bylo 14°C, ale na konci Vánoc bude na horách i -10°C.

Maximální teplotní rekordy

Ty byly zaznamenány jednak na konci listopadu a na začátku prosince. Jednalo se o rekordy dosažené při jiné situaci a to při teplotní inverzi. Takže tyto hodnoty teploty byly dosaženy na vrcholech, například v Jeseníku bylo i přes 15°C a to na začátku prosince. Současná situace teplého počasí je způsobena přílivem teplého vzduchu v teplém sektoru tlakové níže. To jsou při této situaci typická krátká období tzv. teplých vln.

Nejvyšší teplota 23. prosince:

13.7°C Kuchařovice

13.0°C Byňov

12.8°C Vyšší Brod

Velmi teplo bylo i ve středních Čechách. V ČR zjistil ČHMÚ 33 překonaných maximálních rekordů teploty vzduchu pro tento den z celkových 150 stanic měřících 30 a více let. V jiných zimách samozřejmě najdeme období, kdy bylo pokořeno i více teplotních rekordů. Velmi teplo bylo na horách a také vlivem velké oblačnosti, větrnějšího počasí a zmíněného přílivu teplého vzduchu též po celou noc na včerejšek i na dnešek.

Kdy přijde ten sníh?

Nyní ještě blíže objasníme, jak to tedy bude s počasím v nejbližší době. V uvedeném článku, u kterého se odehrála velká diskuze zaměřená převážně na kritiku předpovědi, je vše popsáno. A to, že dnes na Štědrý den bude ještě velmi teplo. O zimě tedy pro tento den řeč nebyla. Vánoce však pokračují a potrvají do soboty. Za studenou frontou k nám rychle pronikne studený vzduch od severozápadu a to dnes večer a v noci na zítřek. Též v článku nebylo psáno, že napadne sníh všude a to všech nižších polohách. Naopak je jasně uvedeno, že větší příděl sněhu čeká jak bývá zvykem hory.

Jednak se na horách dříve ochladí na teplotu pod bodem mrazu a ta tam vydrží zítra již většinou celý den. A jednak budou srážky od vyšších poloh trvalejší a vydatnější. Zejména pak na návětrných stranách hor, zejména severozápadních a severních. Též je uvedeno, že v nížinách se sněhová pokrývka během dne tvořit nebude. Alespoň poprašek ovšem napadnout může, zejména přes noc. Záležet bude na tom, která místa zasáhnou vydatnější srážky a to třeba i v podobě přeháněk či ojedinělých bouřek. Ty vyloučit nelze. Od středních poloh se ale souvislá sněhová pokrývka vytvoří. Současně bude zejména v nižších výškách v případě mokrých povrchů hrozit již v noci na zítřek tvorba náledí. Tam, kde bude sníh a částečně roztaje vzniknout právě i zmrazky. Takže pozor při jízdě i chůzi. O tom více píšeme v článku Hrozí náledí a zmrazky.

Na závěr uveďme, že mimo hory a zejména v polohách pod 500-600m pravá zima zatím nezačíná. Bohužel, jak bylo již též uvedeno i ve výhledu počasí, příliv dostatečně mrazivého vzduchu nepotrvá dlouho. Příští týden dojde k přílivu teplejšího vzduchu a to opět zejména do vyšších výšek.

Současně prosíme čtenáře, aby si článek vždy pozorně přečetli a správně vyložili nebo alespoň článek otevřeli, stručně „prolétli“ a neinterpretovali například jen jeho nadpis. Nebo pokud nemají čas a chuť článek číst, aby se zdrželi jeho komentování či přímo kritiky.

TIP: A doporučíme sledovat příchod srážek od západu s rozlišením jejich skupenství na niederschlagsradar.de.

Reference

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV. Online, 2020. Dostupné na http://www.chmi.cz.

ČTK. Zprávy. V Česku padaly teplotní rekordy, bylo skoro až 14°C. Online, 2020. Dostupné na V Česku padaly teplotní rekordy, bylo skoro až 14 stupňů (ceskenoviny.cz).

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality