Předpověď teplotyPrognózy počasí

I celodenní mráz do středy

Hodnocení článku

Nyní můžeme čekat i celodenní mráz do středy, poté avizované mírné oteplení. Dnes ovlivňuje počasí v ČR okraj okluzní fronty v okrajovém vlivu vysokého tlaku vzduchu. Jde o okluzní frontu charakteru studené fronty, neboť se k nám začne dostávat studenější vzduch ze severních směrů. Dnes teplota dosahuje mírně kladných hodnot, zítra a ve středu zůstane většinou pod nulou celý den i v nížinách. Fronta přináší občas slabé srážky, v nižších výškách různých druhů, jinde ve formě sněžení. Další srážky očekávejme spíše ojedinělé a to ve formě sněžení. Půjde často o drobné sněžení z nízké oblačnosti. Vysoký tlak vzduchu a jeho vliv na počasí u nás převládne po většinu týdne. V nížinách tak vzniknou četně mrznoucí mlhy, pozor na jejich výskyt, a nízká oblačnost.

Celodenní mráz do středy a při vyjasnění v noci až -11°C

I celodenní mráz do středy. Minima teploty na 12.1.2022 - model GFS.

Obr. 1 Celodenní mráz do středy. Minima teploty vzduchu na 12.1.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Jednoznačně se už delší dobu shodují prognózy na tom, že nejstudenějším dnem týdne vyjde středa. Vyjasnění podpoří noční a ranní mráz, proto zejména ve středu očekávejme i v nížinách silnější mráz. Místy zmírní mráz nízká oblačnost a mrznoucí mlhy. Mrznoucí mlhy utvoří často kluzké povrchy, pozor při jakémkoli pohybu. Místní vyjasnění čekáme už v noci na úterý. Po přechodu okluzní fronty dojde k protrhávání oblačnosti. Vlivem situace a vysoké vlhkosti vzniknou místy zmíněné mlhy a nízká oblačnost. Teplota se odliší v těchto místech od míst s delším vyjasněním. Většinou tedy čekáme minima nižší, jen místy půjde o slabší mráz. Mráz v noci čekejme ale po většinu týdne. Ve středu se vyskytne i celodenní mráz.

Ve středu očekávejme nejmrazivější počasí. Při vyjasnění půjde o silnější mráz, najdeme místa s mírnějším mrazem vlivem nízké oblačnosti. Půjde zejména o nejnižší oblasti naší země, které patří mezi náchylné ke stékání mrazivého vzduchu s dostatečnou vlhkostí. Při takové situaci následně vzniká právě mlha. Příčinou tohoto vývoje počasí bude postup mohutné tlakové výše ze západní Evropy. Tato se nasune ve středu nad Británii a okrajem začne zasahovat do střední Evropy. Proto se uplatní častěji vyjasnění, avšak jak bylo uvedeno stále ještě s výjimkami typickými pro toto období. Anticyklona postoupí nad střední Evropu ve druhé polovině týdne. Tlak v jejím středu se očekává kolem 1040hPa.

Očekávaný vývoj minimální teploty:

Út 11.1.: -4 až -9°C, při oblačnosti do -4°C

St 12.1.: -7 až -11°C, při oblačnosti -4°C

Čt 13.1.: -2 až -6°C, ojediněle -8°C

Pá 14.1.: 1 až -4°C

Změna cirkulace v pátek

Co změní ráz počasí z mrazivého na mírně teplejší? Teplá fronta, jejíž okraj ovlivní počasí u nás během čtvrtka v oblasti mohutné tlakové výše. To je též důvod, proč se přechod fronty prakticky neprojeví srážkovou činností. Ale jen kratším zvětšením oblačnosti. Následně očekáváme pokračující vliv vysokého tlaku vzduchu. Ale se změnou proudění v podobě přílivu teplejšího vzduchu, který začne pronikat částečně i do vyšších poloh. Vrátí se západní proudění a na konci týdne už můžeme čekat oblačné počasí místy se srážkami. To vlivem přechodu frontálních vln v uvedeném proudění. Od vyšších poloh, zpočátku jen na horách, půjde o sněžení. Jinde zatím očekávejme spíše smíšené až kapalné srážky. Ochlazování naznačují i dnešní modely na počátek dalšího týdne. Kdy toto nastane a jak významné bude nechme nyní otevřené.

TIP: Sledujte náš pravidelný Výhled na týden.